Krok 3 (Rysunek 3b)
Gdy modu¡ ·rednio/wysokotonowy jest wysuni∆ty z obudowy, jego po¡ƒczenia z przewodami zostanƒ zwolnione. ¿ƒcznik znajdujƒcy si∆ w po¡owie przewodów musi zostaπ roz¡ƒczony poprzez ·ci·ni∆cie i odciƒgni∆cie go.
Krok 4 (Rysunek 3b)
Po roz¡ƒczeniu modu¡u g¡o·nika ·rednio/wysokotonowego, moÃe on byπ ca¡kowicie od¡ƒczony z kolumny. Materia¡ t¡umiƒcy umieszczony z ty¡u modu¡u równieà powinien byπ usuni∆ty i prze¡oÃony w nowe miejsce. Uszczelnienia modu¡u g¡o·nika ·rednio/wysokotonowego równieà powinno zostaπ usuni∆te.
Krok 5 (Rysunek 3c)
Kolumna powinna byπ teraz po¡oÃona ostroÃnie na jej tylnej ·ciance w celu zdj∆cia górnego modu¡u basowego. Usu◊ cztery ·ruby M5 przytrzymujƒce modu¡ g¡o·nika basowego do obudowy. Umie·π ·ruby i podk¡adki z jednej strony.
Krok 6 (Rysunek 3c)
Wypchnij modu¡ g¡o·nika basowego od ty¡u, aby go wyciƒgnƒπ. W celu dostania si∆ do tylnej cz∆·ci modu¡u, usuwalny panel w obudowie z ty¡u modu¡u ·rednio/wysokotonowego musi zostaπ usuni∆ty. Odkr∆π i zdejmij 8 ·rub M4 przytrzymujƒcych panel i wypchnij go przez otwór. Usu◊ uszczelnienie. Umie·π ·ruby z jednej strony. W¡óÃ r∆k∆ przez otwór, Ãeby dostaπ si∆ do tylnej cz∆·ci modu¡u g¡o·nika niskotonowego i ostroÃnie popchnij go w gór∆.
Krok 7 (Rysunek 3d)
Po delikatnym popchni∆ciu modu¡u w gór∆ z wn∆trza obudowy, moÃe on byπ usuni∆ty. Po rozpoznaniu kolorowych oznacze◊ przewodów, od¡ƒcz g¡o·nik ·ciƒgajƒc znaczniki z wide¡ek po¡ƒczeniowych. Umie·π modu¡ g¡o·nika z jednej strony. Materia¡ t¡umiƒcy równieà powinien zostaπ usuni∆ty. Uszczelnienie modu¡u g¡o·nika ·redniotonowego powinno zostaπ usuni∆te.
Krok 8 (Rysunek 3e)
Przewody do modu¡u g¡o·nika niskotonowego oraz ·rednio/wysokotonowego mogƒ byπ teraz umieszczone w ich nowych lokalizacjach. PrzeprowadØ przewody ·rednio/niskotonowe, ¡ƒcznie z do¡ƒczonym wewn∆trznym panelem, przez obudow∆ do miejsca, w którym by¡ g¡o·nik niskotonowy. PrzeprowadØ przewody niskotonowe przez obudow∆ do miejsca, w którym by¡ g¡o·nik ·rednio/ wysokotonowe.
Krok 9 (Rysunek 3f)
Umie·π i ponownie zabezpiecz wewn∆trzny panel w nowym obszarze ·rednio/ niskotonowym obudowy przy uÃyciu nowego uszczelnienia i 8 ·rub M4. Przykr∆π ·ruby o 1.70Nm. UwaÃaj, aby Ãaden materia¡ t¡umiƒcy nie zosta¡ zablokowany podczas gdy panel jest przykr∆cany.
Krok 10 (Rysunek 3g)
Podmie◊ t¡umienie pod modu¡em ·rednio/wysokotonowy oraz umie·π nowe uszczelnienie na powierzchni matujƒcej obudowy. WeØ modu¡ ·rednio/ wysokotonowe, po¡ƒcz ponownie ¡ƒczenie przewodów i umie·π modu¡ na obudowie obrócony o 90° tak, Ãeby g¡o·nik wysokotonowy przylega¡ do jednej kraw∆dzi. Dopasuj pier·cie◊ i umie·π ponownie cztery ·ruby M5 oraz podk¡adki. Dokr∆π ·ruby do 1.70Nm.
Uwaga: Nie jest istotne po której stronie obudowy umieszczony zostanie g¡o·nik wysokotonowy (np. czy modu¡ ·rednio/wysokotonowy jest obrócony o 90° zgodnie z ruchem wskazówek zegara czy w kierunku przeciwnym).
Krok 11 (Rysunek 3h)
Umie·π ponownie t¡umienie w otworze modu¡u g¡o·nika niskotonowego umie·π nowe uszczelnienie na powierzchni matujƒcej obudowy. Wyciƒgnij modu¡ g¡o·nika niskotonowego, pod¡ƒcz ponownie. Umie·π ponownie ·ruby M5 oraz podk¡adki
i przykr∆π je. CT8.2 ze zmienionƒ konfiguracjƒ jest teraz gotowy do uÃycia jako g¡o·nik poziomy centralny.
Uwaga: Istnieje moÃliwo·π pod¡ƒczenia g¡o·nika niskotonowego ze z¡ƒ
polaryzacjƒ. Aby sprawdziπ polaryzacj∆ g¡o·nika, pod¡ƒcz bateri∆ 1.5V do wej·cia g¡o·ników basowych, z dodatniƒ strona baterii pod¡ƒczonƒ do pozytywnego gniazda g¡o·nikowego. Obydwie membrany powinny zostaπ wypchni∆te.
Pola magnetyczne
G¡o·niki wytwarzajƒ pola magnetyczne, które dzia¡ajƒ poza samymi kolumnami. Zalecamy, aby urzƒdzenia wraÃliwe na dzia¡anie pola magnetycznego (takie jak ekrany telewizorów i komputerów, dyski komputerowe, ta·my audio i video itd.) znajdowa¡y si∆ w odleg¡o·ci co najmniej 50 cm od g¡o·nika. Ekrany plazmowe i LCD nie sƒ wraÃliwe na dzia¡anie pola magnetycznego.
Pod¡ƒczenia
Wszystkie pod¡ƒczenia powinny byπ wykonywane przy wy¡ƒczonym urzƒdzeniu.
G¡o·niki CT8.2 posiadajƒ dwie pary gniazd pod¡ƒczeniowych oraz jedno gniazdo Neutrik® Speakon na panelu tylnim. Gniazda pod¡ƒczeniowe pozwalajƒ na szybkie
i¡atwe pod¡ƒczenie „go¡ych“ kabli, podczas gdy gniazdo Neutrik® Speakon oferujƒ bardziej bezpieczne i niezawodne metody pod¡ƒczenia. Oba typy gniazd umoÃliwiajƒ pod¡ƒczenie typu „bi-wire“.
Aby pod¡ƒczyπ g¡o·niki w konwencjonalnym trybie po¡ƒczenia jednym przewodem przy uÃyciu opcji Speakon, wsu◊ krótki odcinek izolowanego przewodu przez otwór kaÃdego z gniazd i skr∆π g¡ówk∆ gniazda, poczym od¡ƒcz wtyczk∆ Speakon tak, jak pokazane to jest na rysunku 4a i pod¡ƒcz przewód dodatni z gniazdem oznaczonym jako +1 i ujemny przewód z gniazdem oznaczonym jako -1. Nieprawid¡owe po¡ƒczenie moÃe spowodowaπ niew¡a·ciwe odwzorowanie brzmienia tonów niskich. Gdy wtyk jest ponownie z¡oÃony, moÃe byπ wetkni∆ty w gniazdo i zablokowany poprzez przekr∆cenie.
Aby pod¡ƒczyπ g¡o·niki w konwencjonalny sposób uÃywajƒc pary gniazd pod¡ƒczeniowych, w¡óà kawa¡ek „go¡ego” kabla w gniazdo i zakr∆π nakr∆tki gniazda. Pod¡ƒcz kabel „+” z czerwonym gniazdem i kabel „-” z gniazdem
czarnym, tak jak jest to pokazane na rysunku 4b. Niew¡a·ciwe pod¡ƒczenie moÃe skutkowaπ niskƒ jako·ciƒ i utratƒ niskich tonów.
Aby pod¡ƒczyπ g¡o·niki w trybie „bi-wire” uÃywajƒc opcji Speakon, rozmontuj wtyczk∆ Speakon tak jak jest to pokazane na rysunku 5a i pod¡ƒcz jednƒ par∆ kabli „+” i „-” do gniazd oznaczonych „+1” i „-1” oraz drugƒ par∆ kabli „+” i „-” do gniazd oznaczonych „+2” i „-2”. Upewnij si∆, czy kable sƒ pod¡ƒczone do odpowiednich gniazd. Niew¡a·ciwe pod¡ƒczenie moÃe skutkowaπ niskƒ jako·ciƒ i utratƒ niskich tonów. Gdy wtyczka jest juà zdemontowana moÃe zostaπ pod¡ƒczona do gniazda i zamocowana przy pomocy przekr∆cenia zgodnie z ruchem wskazówek zegara.
Aby pod¡ƒczyπ g¡o·niki w trybie „bi-wire” uÃywajƒc pary gniazd pod¡ƒczeniowych, pod¡ƒcz jedna par∆ kabli „+” i „-” do gniazd oznaczonych LF i druga par∆ kabli „+” i „-” do gniazd oznaczonych HF. Upewnij si∆, czy kable „+” sƒ pod¡ƒczone do czerwonych, a kable „-” do czarnych gniazd, tak jak ma to miejsce na rysunku 5b. Niew¡a·ciwe pod¡ƒczenie moÃe skutkowaπ niskƒ jako·ciƒ i utratƒ niskich tonów.
Popro· sprzedawc∆ o pomoc w doborze kabla. Pami∆taj, aby impedancja by¡a mniejsza nià maksymalna impedancja podawana przez producenta.
Neutrik® i wszystkie nazwy produktów Neutrik® wymienianych w tym tek·cie sƒ albo znakami towarowymi albo znakami us¡ugowymi firmy Neutrik®.
Dostrajanie
Przed dostrajaniem upewnij si∆, Ãe wszystkie pod¡ƒczenia w instalacji sƒ poprawne i bezpieczne.
Je·li dØwi∆k jest zbyt „jasny”, umieszczenie wi∆kszej ilo·ci mi∆kko wyko◊czonych mebli w pokoju (a takÃe np. ci∆Ãkich zas¡on) moÃe pomóc zbalansowaπ dØwi∆k. Analogicznie, zredukowanie ilo·ci takich mebli w pokoju moÃe pomóc rozja·niπ zbyt st¡umiony dØwi∆k.
Niektóre pomieszczenia wytwarzajƒ ruchome echo – echo, które „krƒÃy” mi∆dzy ·cianami i elementami pomieszczenia. SprawdØ czy twoje pomieszczenie wytwarza takie echo poprzez g¡o·ne klaskanie na ·rodku pokoju. Echo takie moÃe zostaπ zredukowane poprzez umieszczenie mebli i rzeczy o nieregularnych kszta¡tach (pó¡ki, dywaniki) na której· ze ·cian lub na pod¡odze.
Okres „docierania”
Jako·π dØwi∆ku odtwarzanego przez kolumny zmieni si∆ w niewielkim stopniu w przeciƒgu poczƒtkowego okresu ich uÃywania. Je·li kolumny by¡y przetrzymywane
wch¡odnym miejscu, materia¡y t¡umiƒce oraz wyko◊czeniowe g¡o·ników b∆dƒ musia¡y przez pewien czas odzyskiwaπ swoje pierwotne charakterystyki. Zawieszenie g¡o·ników rozgrzeje si∆ w pierwszych godzinach uÃytkowania kolumny. Czas, jaki kolumna potrzebuje na osiƒgni∆cie nominalnych moÃliwo·ci, zaleÃy od warunków, w jakich by¡a przechowywana oraz od sposobu, w jaki jest uÃytkowana. Daj kolumnie mniej wi∆cej tydzie◊ na ustabilizowanie temperatury oraz 15 godzin przeci∆tnej pracy, aby podzespo¡y osiƒgn∆¡y zak¡adane przez projektantów charakterystyki.
Niemniej jednak, ca¡kowity poczƒtkowy okres rozruchu jest d¡uÃszy i wynosi oko¡o miesiƒca. ZaleÃy on jednak w g¡ównej mierze od przyzwyczajenia si∆ uÃytkownika do pracy kolumny, a nie od zmian wewnƒtrz samej kolumny. Dzieje si∆ Tak w szczególno·ci z kolumnami, których reprodukcja ilo·ci detali nie jest wystarczajƒco duÃa w porównaniu z ilo·ciƒ, do której by¡ przyzwyczajony uÃytkownik. Poczƒtkowo dØwi∆k moÃe wydawaπ si∆ zbyt przyt¡aczajƒcy i troch∆ mocny. Jednak po pewnym czasie stanie si∆ ¡agodny, ale bez utraty czysto·ci i dok¡adno·ci.
Piel∆gnacja
Obudowy zazwyczaj wymagajƒ tylko usuni∆cia kurzu. Je·li chcesz uÃyπ aerozolu lub innego ·rodka czyszczƒcego, zdejmij maskownic∆ delikatnie ·ciƒgajƒc jƒ z obudowy. Rozpyl aerozol na szmatk∆, a nie bezpo·rednio na produkt. Najpierw sprawdØ na ma¡ej powierzchni, czy ·rodek czyszczƒcy nie niszczy pod¡oÃa. Unikaj materia¡ów szorstkich i takich, które zawierajƒ kwas, sƒ zasadowe lub antybakteryjne. Nie stosuj ·rodków czyszczƒcych na g¡o·niki. Maskownica moÃe byπ czyszczona przy uÃyciu normalnej ·cierki, gdy sama maskownica zosta¡a uprzednio zdj∆ta z kolumny. Unikaj dotykania g¡o·ników, a w szczególno·ci wysokotonowego, Ãeby ich nie uszkodziπ.
Gwarancja
Ten produkt zosta¡ zaprojektowany i wyprodukowany zgodnie z najwyÃszymi standardami jako·ci. Jednak, je·li zdarzy si∆ jaka· awaria, firma B&W Group Ltd. oraz jej mi∆dzynarodowi dystrybutorzy gwarantujƒ bezp¡atny serwis (wyjƒtki mogƒ wystƒpiπ) na cz∆·ci i robocizn∆ w kaÃdym kraju, w którym jest autoryzowany dystrybutor B&W.
Warunki gwarancji
1Gwarancja odnosi si∆ tylko do naprawy sprz∆tu. Ani transport, ani Ãadne inne koszty, w¡ƒcznie z ryzykiem przenoszenia, transportu i instalacji produktów nie sƒ obj∆te tƒ gwarancjƒ.
2Gwarancja jest waÃna tylko dla pierwszego w¡a·ciciela. Nie przechodzi na nast∆pnych w¡a·cicieli.
3Gwarancja obejmuje tylko i wy¡ƒcznie wady materia¡owe lub inne wady ukryte w dniu zakupu. Gwarancja nie ma zastosowania w odniesieniu do:
auszkodze◊ spowodowanych niew¡a·ciwƒ instalacjƒ, pod¡ƒczeniem lub zapakowaniem produktu,
buszkodze◊ spowodowanych niew¡a·ciwƒ eksploatacjƒ, niezgodnƒ z instrukcjƒ obs¡ugi, modyfikacjami produktu lub wykorzystaniem cz∆·ci, które nie pochodzƒ od lub nie majƒ autoryzacji B&W,