Samsung LS23ELDKF/XE, LS22ELDKF/XE manual Tekst-tv-funktion

Page 33

3-4 Tekst-tv-funktion

De fleste tv-kanaler tilbyder tekstinformationer via tekst-tv. Indekssiden på tekst-tv-tjenesten indeholder oplysninger om, hvordan tjenesten bruges. Herudover kan du vælge forskellige indstillinger, der passer til dine ønsker, vha. fjernbetjeningen.

Modtageforholdene skal være stabile, hvis tekst-tv skal kunne vises korrekt. Ellers kan informationer mangle, eller nogle sider vises muligvis ikke.

Du kan ændre tekst-tv-sider ved at trykke på de numeriske knapper på fjernbetjeningen.

(exit)

Afslut visning af tekst-tv.

(indeks)

Anvendes til at vise indekssiden når som helst, du ser tekst-tv.

(gem)

Anvendes til at lagre tekst-tv-sider.

(størrelse)

Tryk for at vise bogstaver i dobbelt størrelse af skærmens øverste halv- del. Tryk på den igen for at vise skærmens nederste halvdel. Tryk på den en gang mere for at vise den normale skærm.

(afslør)

Anvendes til at vise skjult tekst (f.eks. svar på quizspørgsmål). Tryk på den igen for at vise den normale skærm.

(tekst-tv til/bland)

Tryk for at aktivere tekst-tv-tilstand efter valg af kanal med tekst-tv. Tryk to gange for at overlappe tekst- tv med det aktuelle tv-billede.

(underside)

Anvendes til at vise tilgængelige undersider.

(side op)

Anvendes til visning af næste tekst-tv-side.

(side ned)

Anvendes til visning af forrige tekst-tv-side.

(tilstand)

Tryk for at vælge tekst-tv-tilstand (LIST/FLOF). Hvis du trykker på den i tilstanden LIST, skifter den til List-lagringstilstand. I List-lag- ringstilstand kan du lagre tekst- tv-siden med knappen 3 (Gem).

(hold)

Anvendes til at “holde” visningen af en given side, hvis den valgte side er kædet med flere sekun- dære sider, der vises automatisk. Tryk på den igen for at fortsætte.

(annuller)

Anvendes til at vise tv-udsendel- sen ved søgning efter en side.

Farvede knapper (rød/grøn/gul/ blå)

Hvis en sendestation anvender FASTEXT-systemet, er de for- skellige emner på siden farveko- dede og kan vælges ved at trykke på den tilsvarende farveknap på fjernbetjeningen. Tryk på den ønskede knap. Siden vises med anden farvekodet information, som kan vælges på samme måde. For at få vist den foregå- ende eller næste side skal du trykke på den tilsvarende farve- knap.

Brug af produktet

3-4

Image 33
Contents LCD TV Monitor Natural Color -1 MultiScreen IndholdsfortegnelseIkoner der anvendes i denne vejledning Inden du starterBrug af denne vejledning Bemærkning om copyrightOpbevaring og vedligeholdelse Sikring af installationspladsenEkstern overflade og skærmvedligeholdelse Om permanente billederSikkerhedsforanstaltninger Symbolernes betydningIkoner der anvendes ved sikkerhedsforanstaltninger Om strømOm installation Om rengøring Om brugen Page Bevar den korrekte stilling ved brug af dette produkt Pakkens indhold IndholdSælges Separat Installation af foden Page Fjernelse af foden Montering af vægbeslag/skrivebordssokkel medfølger ikke Montering af vægbeslag/skrivebordssokkelTilslutning til en computer Page Installation af produktet Sådan bruges den som tv Tilslutte et HDMI-kabel Tilslutning med et DVI til HDMI-kabel Tilslutte et komponentkabel Tilslutte et Scart-kabel Tilslutning af Common Interface Tilslutning til forstærker Tilslutning af hovedtelefoner Følg disse trin for at låse produktet Kensington-låsPlug & Play-funktionen Brug af produktetHvis du ønsker at nulstille denne funktion Ikon Beskrivelse Visning af kontrolpaneletStrømindikator HøjttalerFjernbetjening PowerMontering af batterier i fjernbetjeningen Tekst-tv-funktion BilledePC / DVI Brug af skærmjusteringsmenuen skærmmenuenStrukturen i skærmjusteringsmenuen skærmmenuen Hovedmenuer UndermenuerMenu Beskrivelse Til vandret kontrol BilledeTV / Ekstern / Komponent / Hdmi Menu Beskrivelse Ved at vælge Værktøjer→Billedstørrelse Lyd Ved at vælge Værktøjer→Lydtilstand Valg af lydtilstand Hurtig KanalLer, der findes To timer, og der kan rulles fremad eller tilbage i tiden Menu Beskrivelse Indstillinger Menu Beskrivelse Spiloplevelse ved at vælge spillemenuen Hørehæmmede personer Input Anynet+ HDMI-CEC Hvad er Anynet+? ProgramIndstilling af Anynet+ Support Menu Beskrivelse HD-tilslutningsvejled Installation af enhedsdriveren PC-timing D-Sub og HDMI-indgang Tabel vedr. standardsignaltilstandVertikal frekvens Horisontal frekvensHvad er Natural Color ? Natural ColorMultiScreen Installation af softwarenHvad er MultiScreen ? Fjernelse af softwarenFejlfinding Selvdiagnosticering af skærmenProblemer I Forbindelse MED Installation PC Mode Inden du anmoder om serviceProblemer I Forbindelse MED Skærmen Problemer I Forbindelse MED LYDBemærkning Vedrørende Produktets Udseende Problemer I Forbindelse MED FjernbetjeningenOfte Stillede Spørgsmål FAQ Prøv Følgende Ofte stillede spørgsmål FAQModelnavn SpecifikationerStrømbesparende funktion OffXL2270HD 38 W Mindre end 2 W Mindre end 1 W XL2370HD 38 W Kontakt Samsung Worldwide EuropeCIS Kazakhstan Korrekt bortskaffelse
Related manuals
Manual 69 pages 23.44 Kb Manual 69 pages 14.5 Kb Manual 68 pages 38.48 Kb