Samsung EC-S830ZSBA/FI, EC-S830ZSBB/E2, EC-S830ZBBA/FI, EC-S830ZSDB/DE manual Tärkeitä tietoja

Page 63

Tärkeitä tietoja

Kuumuus tai kylmyys voivat aiheuttaa ongelmia.

-Jos kamera viedään kylmästä lämpimään paikkaan, sen herkkiin elektronisiin osiin saattaa tiivistyä vettä. Jos näin käy, sammuta kamerasta virta ja odota vähintään 1 tunti, kunnes kaikki kosteus on haihtunut. Kosteutta voi tiivistyä myös muistikorttiin. Jos näin käy, sammuta kamerasta virta ja poista kortti. Odota, kunnes kosteus on haihtunut.

Varotoimet linssin käytössä

-Jos linssi joutuu suoraan auringonpaisteeseen, tuloksena voi olla värivääristymä ja kuvatunnistimen toimintahäiriö.

-Varo, ettei linssin pinnalle tule sormenjälkiä tai likaa.

Jos digitaalikamera on kauan käyttämättömänä, sen paristot voivat tyhjentyä. Jos kamera on pitkään käyttämättömänä, akut ja muistikortti kannattaa poistaa.

Jos kamera joutuu alttiiksi sähköisille häiriöille, siitä sammutetaan virta muistikortin suojelemiseksi.

Kameran ylläpito

-Voit puhdistaa optiikan ja nestekidenäytön pehmeällä kankaalla tai siveltimellä, joita myydään valokuvausliikkeissä. Jos tämä ei auta, voit käyttää linssinpuhdistustyynyä ja -ainetta. Puhdista kameran runko pehmeällä kankaalla.

Älä päästä kameraa kosketuksiin bentseenin, tinnerin tai muiden liuottimien kanssa.

Muutoin kameran runko ja toiminta voivat vahingoittua.

Kovakourainen käsittely voi vahingoittaa nestekidenäyttöä. Käsittele kameraa huolellisesti ja säilytä se sen omassa suojaavassa kantolaukussa, kun se ei ole käytössä.

Älä yritä purkaa laitetta tai muuntaa sitä millään tavoin.

Salamavalo saattaa laueta, jos kameraan kerääntyy staattista sähköä. Tämä ei vahingoita kameraa, eikä kyse ole viasta.

Kun siirrät kuvia tietokoneeseen, staattinen sähkö voi vaikuttaa kuvien siirtoon. Irrota USB-liitin ja kiinnitä se uudelleen ennen uutta siirtoyritystä.

Tarkista kameran kunto ennen tärkeää tapahtumaa tai matkallelähtöä.

-Ota kuva kameran kunnon testaamiseksi ja varaa mukaan lisäakkuja.

-Samsung ei vastaa kameran toimintahäiriöiden seurauksista.

62

Image 63
Contents Käyttöopas Kameraan tutustuminen OhjeetVaara Dpof Hakemisto SisällysDpof Dpof StandardJärjestelmäkaavio Edestä ja ylhäältä ToiminnotTakaa ja pohjasta Pohja/5-toiminen painike Aihe Tila Yhdistäminen virtalähteeseenTietoja Muistikortin asettaminen paikoilleenMuistikortin käyttöohjeet VGA HyväKUUKAUDEN/PÄIVÄN TUNNIN/MINUUTIN/PÄIVÄMÄÄRÄTYYPIN Kameran käyttöönottaminenISO RGB Nestekidenäytössä näkyvät kuvakkeetTallennustilan aloittaminen Voit lopettaa tallentamisen painamalla laukaisinta Aamuhäm MaisemaLähikuva AUR.LASKHuomioonotettavaa kuvattaessa Zoom W/ T -painike TELE-zoom Optinen zoom WIDE-zoom Äänentallennus / ääniviesti / YLÖS-painike Makrokuvaus / Alas-painikeAihe TarkennuslukkoWide Tele ISOKuvake Itselaukaisin / Oikealle-painikeVALIKKO/ OK-painike Erikoistehoste Väri Tehoste -painikeErikoistehoste Valmiiksi määritetyt tarkennuskehykset Erikoistehoste Yhdistelmäkuvaaminen Valokuvakehystä ei lisätä Erikoistehoste ValokuvakehysElokuvaleikekehyksen vakauttaja +/- painikeAUTOMAATTINEN, Päivänvalo Hehkuvalo AutoPäivänval PilvinenValkoinen paperiarkki Valikon käyttäminen Koko Laatu/ kehysnopeusHyvä Normaali Jatkuva MittaaminenJatkuva kuvaaminen PisteNäytössä näkyvän valikon tiedot TerävyysToistotilan aloittaminen Paina toisto- ja taukopainiketta vielä kerran ISO Av F Tv 1/30 Flash On 3264X2448 2007/03/01 LCD-näytössä näkyvät kuvakkeetPikkukuva /suurennuspainike Ääniviesti / YLÖS-painike Toisto-ja tauko- / alas-painike Tulostinpainike PoistopainikeEsitys Esitys VäliOMA Kuva 1 Kyllä Täysi Oikeaan 90˚ Vasempaan 90˚ KäännäVaaka Pysty Vakio Dpof Luettelo EI / Kyllä KokoKuvaesityksen käynnistäminen Kuvien suojaaminen Koon muuttaminen Kuvien poistaminenKuvan pyörittäminen VasempaanVaaka Dpof Standard Kopioiminen korttiin Dpof TulostuskokoPictBridge Näyttöön tulevat tiedotPictBridge Kuvan valitseminen PictBridge TulostusasetuksetAutomaattiasetus PictBridge Tulosta TyyppiAUTO, POIS, Päällä PictBridge Nollaus AsetusvalikkoNollaa Kyllä Akkutyyppi Alkali USB Tietokon Tulostin AF-VALO Pois PäälläNäyttö Normaali Kirkas Videoläh PAL PikakatsAutomaattinen virran sammuttaminen Muistin alustaminen Ääni PAL NtscAlustaminen AloituskuvaAloitusääni Tärkeitä tietojaSuljinääni Tärkeitä tietoja Ota yhteys huoltopisteeseen VaroitusilmaisinOta yhteys huoltopisteeseen Tekniset tiedot Kapasiteetti 256MB MMC Multi Media Card Ohjelmistoon liittyviä huomautuksia JärjestelmävaatimuksetTietoja ohjelmasta Sovellusohjelman asetusten määrittäminen Sovellusohjelman asetusten määrittäminen PC-tilan käynnistäminen Varoitus MAC-USB-ajurin käyttäminen Siirrettävän levyn poistaminenWindows 98SE USB -ohjaimen poistaminen Digimax MasterDigimax Master MPEG-4 Usein kysyttyjä kysymyksiä Tapaus Tämän tuotteen turvallinen hävittäminen Memo Memo 6806-4018
Related manuals
Manual 82 pages 38.7 Kb Manual 82 pages 48.63 Kb Manual 82 pages 57.72 Kb Manual 82 pages 54.37 Kb Manual 82 pages 15.66 Kb Manual 82 pages 49.73 Kb Manual 82 pages 26.85 Kb