Razprena magnetna polja
Pogonske enote zvo#nika proizvajajo razprena magnetna polja,ki se razprostirajo tudi izven zvo#nikega ohija. Priporo#amo,da magnetno ob#utljive komponente (televizijske in ra#unalnike zaslone,ra#unalnike diskete,avdio in video trakove,magnetne kartice in podobno) ne pribliãujete zvo#niku na razdaljo,ki je manja kot 0,5m.
Priklop (Slika 3)
Priklop se sme izvesti samo takrat,ko je oprema izklopljena iz napajanja.
Na zadnjem delu zvo#nika sta 2 para priklju#kov,ki dovoljujeta moãnost dvojnega oãi#enja. Pri dobavi sta lo#ena para povezana z visoko kvalitetnima plo#icama,kar omogo#a uporabo enega
Zagotovite,da bo pozitivni zvo#niki priklju#ek (ozna#en s + in obarvan rde#e)priklju#en na pozitivni izhodni terminal oja#evalnika in negativni zvo#niki priklju#ek(ozna#en z – in obarvan #rno) na negativni izhodni terminal oja#evalnika. Nepravilna priklju#itev povzro#i porueno zvo#no sliko in izgubo bas frekvenc.
"e ãelite zvo#nik dvojno oãi#iti,odstranite plo#ici in uporabite dva lo#ena
Pri izbiri povezovalnega kabla se posvetujte z vaim prodajalcem. Skupna upornost naj bo niãja od maksimalno priporo#ene v specifikacijah. Uporabite nizko induktivni kabel, saj se na ta na#in izognete slabljenju vijih frekvenc.
Fina nastavitev
Pred fino nastavitvijo pazljivo preverite,da so vse povezave pravilno in dobro pritrjene.
Nadaljnji odmik zvo#nikov od sten zmanja sploãni nivo basa. Prostor za zvo#niki pomaga tudi pri ustvarjanju ob#utka globine. Nasprotno temu, bo pribliãevanje zvo#nikov stenam povzro#ilo pove#anje nivoja basa.
"e ãelite zmanjati nivo basa,ne da bi pri tem premikali zvo#nike,vstavite zamake iz pene v odprtino na zvo#niku (slika 4).
"e bas ni uravnoteãen glede na ostalo podro#je,je to ponavadi zaradi resonan#nega odziva sobe. Celo majhne spremembe v postavitvi zvo#nikov ali premik poslualca na drugo poslualno mesto, lahko slednjemu prikaãe,kakãen efekt imajo te resonance na zvok. Poskusite prestaviti zvo#nike na drugo mesto,ob drugo steno. Premikanje ve#jih
delov pohitva se ravno tako odraãa v spremembi zvoka.
"e centralna slika zvoka ni kakovostna,poskusite premakniti zvo#nike bliãje skupaj ali pa jih obrnite tako,da je prese#i#e osi zvo#nikov tik pred poslualcem (slika 2b).
"e je zvok preoster, dodajte sobi mehko oblazinjeno pohitvo (npr. teãke zavese), oziroma ga odvzemite,#e je zvok dolgo#asen in
Preizkusite odmev sobe tako,da udarite skupaj z rokami in posluate. Odmev zmanjate z uporabo nepravilno oblikovanih povrin,kot so knjiãne police ali ve#ji kosi pohitva.
Zagotovite,da so zvo#nika stojala trdno vsajena v tla. "e imate stojala poloãena na preprogi uporabite konice z maticami in jih nastavite tako,da izni#ijo neravnine tal.
"as ogrevanja
Zvo#na predstava se bo po zagonu rahlo spremenila. "e je bil zvo#nik shranjen v hladnem okolju, bo potrebno neko obdobje, da deli za duenje in materiali nosilnih delov pogonskih enot ponovno doseãejo predvidene mehani#ne lastnosti. Nosilni deli pogonskih enot se bodo v prvih urah uporabe razrahljali. "as, ki ga bodo zvo#niki potrebovali za doseganje predvidenega delovanja, je na ta na#in zelo odvisen od razmer skladi#enja. Tako lahko prete#e teden dni za stabilizacijo temperaturnih u#inkov in pribliãno 15 ur normalne uporabe, da mehani#ni deli doseãejo predvidene karakteristike.
Vzdrãevanje
Ohije zvo#nika ponavadi zahteva samo sprotno brisanje prahu. "e ãelite uporabiti aerosolno #istilo,odstranite masko zvo#nika tako,da jo neãno potegnete z ohija. "istilo polijte na mehko krpo in ne direktno na ohije. Platno maske lahko o#istite z navadno krta#o za obleke.
Izogibajte se dotiku pogonskih enot,posebej visokotonskega zvo#nika,ker ga lahko hitro pokodujete.
21