
Kameran valotusta voi korjata niin, että lopullinen kuva on ±2,0 Ev:tä (0,3 Ev:n portain) vaaleampi tai tummempi elokuvauksessa/äänityksessä ja käsisäätöisessä kuvauksessa. Valotuskorjaus sääde- tään valikosta. Kun korjauksen määrä on muu kuin 0,0, korjauksen määrä pysyy varoituksena moni- torissa.
Valotuksen korjauksen määrä valitaan elokuvauksen/äänityksen tai käsisäätöisen kuvauksen valikosta; muutokset nähdään päivittyvästä kuvasta. Katso valikoiden käyttö sivulta 36.
Valotuskorjausta käytetään, kun kameran valonmittaus harhau- tuu hyvin vaaleista tai tummista aiheista. Alla olevassa esimerkissä tumma vesi sai kameran ylivalottamaan kuvaa, jol- loin siitä tuli liian vaalea ja lattea. Valotusta korjaamalla yksi- tyiskohdat palautuvat lehtiin ja kivet sekä vesi näyttävät eläväm- miltä.
Valotuskorjauksen määrä |
Kameran valotus
Huomaa
Käsisäätöisessä kuvaustilassa valotuksen korjaus voidaan asettaa säätimel- lä.
Paina säätimen
43