Asetusvalikko

Rajoitettu toisto DVD

DVD-levyjen elokuvissa voi olla lapsille sopimattomia kohtauksia. Levyillä voi siksi olla rajoitetun toiston mahdollistavia tietoja, jotka koskevat koko levyä tai joitakin kohtauksia. Nämä kohtaukset on luokiteltu asteikolla 1–8, ja levyllä on vaihtoehtoisia, sopivampia kohtauksia. Luokitus vaihtelee maittain. Rajoitetun toiston toiminnolla voit estää lapsia katsomasta tiettyjä levyjä tai antaa heidän katsoa niistä vaihtoehtoiset kohtaukset.

0VCD-, SVCD- ja CD-levyillä ei ole luokitustietoja, joten toistonrajoitus ei toimi näillä levyillä, kuten ei myöskään useimmilla laittomilla DVD-levyillä.

0Voit tehdä rajoitetun toiston asetukset seuraavalla tavalla:

1Siirrä korostus näppäimillä 34 kohtaan

RAJOITUKSET.

2Siirry alivalikkoon painamalla näppäintä 2.

3Valitse näppäimillä 3/4 soittimen sisässä olevalle levylle luokitus.

4Vahvista OK-näppäimellä ja palaa näppäimellä 1 ETUSIJA-ASETUKSET-valikkoon.

Ei toiston rajoituksia

Rajoitettu toisto ei ole käytössä. Levy toistetaan kokonaan.

1Valitse kohta KIELL-18.

2Paina OK-näppäintä.

Luokitukset 1–7:

Jotkin levyt sisältävät lapsille sopimattomia kohtauksia. Kohtaukset, joiden luokitus on valitsemaasi rajaa korkeampi, jätetään toistamatta. Jos levyllä on vaihtoehtoisia kohtauksia, joiden luokitus on sopiva, poistetut kohtaukset korvautuvat automaattisesti näillä. Jos sopivia kohtauksia ei ole, toisto pysähtyy ja laitteelle on annettava uudelleen 6-numeroinen koodi.

Oletusasetukset

Jos DVD-soittimen asetusten aikana ilmenee ongelmia, voit palauttaa kaikki tehdasasetukset OLETUSASETUKSET-toiminnon avulla.Tällöin kaikki itsetehdyt asetukset pyyhkiytyvät pois.

1Siirrä koroste näppäimillä 34 kohtaan OLETUS.

2Korosta näppäimellä 2 kohta PALAUTA.

3Paina OK-näppäintä.

HUOMIO:

Kun tämä toiminto on aktivoitu, kaikki asetukset korvautuvat tehdasasetuksilla.

MP3- ja JPEG-navigointi

Tämän valikon avulla voit käyttää vaihtoehtoisia asetuksia toistaessasi kuva-CD-levyä tai MP3- CD-levyä.

1Siirrä koroste näppäimillä 3 4 kohtaan MP3/ JPEG-NAVI.

2Siirry alivalikkoon näppäimellä 2.

3Siirrä koroste näppäimillä 3 4 kohtaan EI VALIKKOA tai ON VALIKKO.

EI VALIKKOA: kuvien tai MP3-musiikin

automaattinen toisto peräkkäisjärjestyksessä

ON VALIKKO: valitun kansion kuvien tai MP3- musiikin toisto.

4Vahvista valinta OK-näppäimellä.

Suomi

223

199-226 DVD728 Fin

223

3139 246 12921

18/03/2003, 5:08 PM

Page 28
Image 28
Philips SL-0312/02-13 owner manual Rajoitettu toisto DVD, Oletusasetukset, Rajoitukset