Slovníček

Synchronizovaný signál

Synchronizované signály jsou standardní signály, které jsou nezbytné pro zobrazení požadovaných barev na monitoru. Dělí se na svislé a vodorovné synchronizované signály. Tyto signály zobrazují běžný barevný obraz podle nastavení rozlišení a frekvence.

Typy synchronizovaných signálů

Samostatný

Jedná se o model přenášení jednotlivých svislých synchronizovaných signálů do

 

monitoru.

Kompozitní

Jedná se o model kombinování svislých synchronizovaných signálů do jednoho

 

kompozitního signálu, který je vysílán do monitoru. Monitor zobrazuje barevné

 

signály rozdělením kompozitního signálu na jednotlivé původní barevné signály.

Synchronizace podle

Tento model nevyužívá synchronizované signály. Místo toho kombinuje

zelené

vodorovné a svislé synchronizované signály do zeleného signálu, který vysílá do

 

monitoru. Používá se zejména u pracovních stanic.

Obrazový bod, rozteč bodů

Obrázek na obrazovce monitoru je složen z červených, zelených a modrých bodů. Čím jsou body blíže u sebe, tím vyšší je rozlišení monitoru. Vzdálenost mezi mezi dvěma body stejné barvy je označována termínem rozteč bodů (dot pitch). Jednotka: mm

Vertikální frekvence

Aby uživatel monitoru viděl stabilní obraz, obrazovka jej musí několikrát za sekundu vytvořit a

překreslit. Frekvence tohoto zobrazování se nazývá vertikální nebo obnovovací frekvence. Jednotka: Hz

Příklad: Pokud se jeden paprsek obrazovky opakuje 60x za sekundu, jedná se o frekvenci 60 Hz. Při této frekbenci může docházet k blikání. Režim, při kterém je vyloučeno blikání, obnovuje obrazovku s frekvencí více než 70 Hz.

Horizontální frekvence

Čas potřebný k přeběhnutí paprsku od jednoho okraje obrazovky k druhému se nazývá horizontální cyklus. Obrácenou hodnotou horizontálního cyklu je horizontální frekvence. Jednotka: kHz

Prokládaný a neprokládaný režim

Zobrazování vodorovných řádků obrazovky popořádku odshora dolů se nazývá neprokládaný režim. Zobrazování nejprve lichých řádků a potom sudých řádků je prokládaný režim. Většina monitorů používá k dosažení čistého obrazu neprokládaný režim. Prokládaný režim je režim používaný v televizorech.

Plug & Play

Funkce, která zajišťuje dosažení nejlepší možné kvality obrazu tím, že umožňuje automatickou výměnu informací o nastavení mezi monitorem a počítačem. Tento monitor využívá pro funkci Plug & Play mezinárodního standardu VESA DDC.

Rozlišení

Počet vodorovně a svisle rozmístěných bodů obrazovky, ze kterých se skládá výsledný obraz, se nazývá rozlišení (resolution). Tento počet zároveň vyjadřuje přesnost zobrazení. Vysoké rozlišení je vhodné zejména pro provádění více úloh (multitasking) na počítači, protože umožňuje zobrazit na obrazovce více informací.

Příklad: Je-li rozlišení 1280 X 768, znamená to, že je obraz složen z 1280 bodů ve vodorovném směru (horizontální rozlišení) a 1024 bodů ve svislém směru (vertikální rozlišení).

Kabel vysokofrekvenčního signálu

Kulatý videokabel, který se obvykle používá pro připojení televizní antény.

Satelitní vysílání

Vysílací služba poskytovaná prostřednictvím satelitu. Přináší vysokou kvalitu obrazu a jasný zvuk ve všech částech země, bez ohledu na polohu diváka.

Vyvážení zvuku

Vyvažuje úrovně zvuku, který vychází z každého reproduktoru u televizorů vybavených dvěma reproduktory.

Kabelová televize

Page 49
Image 49
Samsung MH17WSSS/EDC manual Slovníček