U k ł a d y n a p ę d owe
Konwertują sygnały elek- tryczne w drgania powietrza przy pomocy membrany, przymocowanej do cewki drgającej. Układy napędowe hi-fi są przeznaczone do
różnych sekcji widma
częstotliwości. Układy basowe odtwarzają dźwięki w zakresie 20 - 500Hz, układy średniotonowe (przenoszące większość tonów identyfikujących
muzykę lub mowę) zwykle w zakresie 200Hz - 4kHz, a układy wysokotonowe (tweetery) - w zakresie 2kHz do ponad 20kHz.
Układy napędowe o długim skoku zapewniają odpowiednio duże przemieszczenie stożka, i dlatego też generują wyższe poziomy ciśnienia akustycznego. Mocna konstrukcja, jak np. odlew aluminiowy jest sztywną podstawą dla poruszającego się zespołu cewka/stożek; unika się także przenoszenia energii ze stożka na samą obudowę. Niektóre formy mechanicznych układów odsprzęgających pomiędzy konstrukcją a obudową kolumny mogą znacznie zredukować przenoszenie drgań na ściany obudowy.
Materiały, z jakich wykonany jest stożek, są różne. Głośniki wysokotonowe (tweetery)
są przeważnie wykonane z
metalu lub tkanin - wcześniejsze konstrukcje zapewniały bardzo wyrazisty i szczegółowy dźwięk; konstrukcje późniejsze to dźwięk bardziej
powściągliwy. Materiały o wysokim
współczynniku wytrzymałość/waga, jak np. polipropylen (PP), pozwalają układowi napędowemu reagować szybciej podczas szybkich zmian sygnału oraz zminimalizować zniekształcenia.W przypadku niskich częstotliwości, stożki papierowe znacznie przewyższają swą wydajnością egzotyczne materiały.
O p a kow a n i e
Podejmujemy wszelkie środki, aby zapewnić dostawę głośników w idealnym stanie. Polityka KEF, zakładająca ciągłe udoskonalanie opakowań, z wykorzystaniem materiałów przyjaznych dla środowiska, sprawia że każdy głośnik jest dobrze zabezpieczony podczas transportu.
Ko n f i g u r a c j e
Istnieje wiele różnych gam układów napędowych oraz dwa główne typy konstrukcji obudów. Bez względu na wybrany typ, jakość układów napędowych jest ważniejsza od ich liczby. Dobry 2-drożny półkowy zestaw głośnikowy zawsze będzie lepszy od 3-drożnego systemu o taniej konstrukcji w tym samym zakresie cenowym. Jeśli reprodukcja niskich tonów jest ważnym argumentem, przy dalszej rozbudowie można dołożyć aktywny głośnik subniskotonowy (subwoofer).
Szczelne obudowy całkowicie izolują falę dźwiękową, generowaną przez tylną część stożka od fali generowanej przez jej przednią część. Chociaż mają niższą sprawność, zapewnią dokładny i dobrze zdefiniowany dźwięk o dobrych przejściach i odpowiedniej mocy. Głośniki z układem bass reflex posiadają specjalny kanał, uwypuklający niskie tony; zestawy te są zwykle skuteczniejsze o około +3dB niż zestawy w szczelnych obudowach.
Ko m p o n e n t y
Zwrotnice są „mózgiem” głośnika, rozdzielającym różne częstotliwości do odpowiednik układów
napędowych i posiadającym filtry do stabilizacji obciążeń
impedancyjnych i kształtowania odpowiedzi częstotliwościowej. Jakość komponentów (jak kondensatory polipropylenowe czy cewki powietrzne) ma bezpośredni wpływ na wierność odtworzenia dźwięku.
W każdym punkcie przejścia należy zachować czystość sygnału elektrycznego - dlatego takie znaczenie mają zaciski klasy dla audiofilów oraz okablowanie wewnętrzne. Okablowanie z miedzi beztlenowej (OFC) jest wykonane z czystej miedzi o doskonałej przewodności; z tego samego powodu listwy zaciskowe wysokiej jakości są pokrywane metalami szlachetnymi.
O b r a zow a n i e d ź w i ę k u
Obraz stereo to złudzenie rzeczywistej trójwymiarowej prezencji, która wydaje się nie być emitowana przez same głośniki, ale przez wirtualną ścianę dźwięku, w której zlokalizowane są różne instrumenty i efekty dźwiękowe. W przypadku głośników konwencjonalnych (w odróżnieniu do głośników KEF UNI-Q®), złudzenie to jest wyczuwalne w relatywnie małym obszarze - obszarze efektu stereo („sweet spot”).
Aby przetestować charakterystykę rozpraszania głośnika, należy przemieszczać się dookoła obszaru odsłuchu. Czy dźwięk zanika w miarę odsuwania się od osi głównej głośnika? Czy obrazy centralne pozostają ulokowane centralnie dla niektórych częstotliwości, a dla innych nie?
U s t aw i e n i e
Głośniki wysokiej wydajności posiadają przeważnie podwójne zestawy podłączeń (śrub zaciskowych) oraz zwrotnic z oddzielnymi sekcjami dla niskich i wysokich częstotliwości. Pozwala to na zastosowanie podwójnego okablowania (z wykorzystaniem dwóch zestawów kabli do poprawienia rozdzielczości) oraz układu dwóch wzmacniaczy (w którym każdy zestaw podłączeń jest podłączony do oddzielnego wzmacniacza, co zapewnia optymalną reprodukcję w danym zakresie częstotliwości). Prosimy o skontaktowanie się z dealerem w celu uzyskania porady przy doborze najlepszego typu kabli głośnikowych, o
dokładne zapoznanie się z instrukcjami (głośniki muszą być podłączone w fazie). Następnie należy eksperymentalnie dobrać najlepsze ustawienie dla każdego głośnika (nie stanowi to problemu - kupili Państwo głośniki KEF!). Większość głośników brzmi lepiej po kilkugodzinnym używaniu. Teraz
wystarczy już tylko usiąść i rozkoszować się dźwiękiem.