Anti-shake switch

Anti-shake scale

ANTI-SHAKE KUVANVAKAAJAJÄRJESTELMÄ

Anti-Shake järjestelmä minimoi laukaisutärähdyksen vaikutuk- sen. Laukaisutärähdys aiheuttaa hieman epäselvyyttä kuviin, kun kamera liikahtaa valotuksen aikana. Laukaisutärähdys nä- kyy selvemmin pitkiä polttovälejä käytettäessä. Anti-Shake on vähemmän tehokas liikkuvia aiheita tai panoroimalla otettuja ku- via valotettaessa, yli 1/4 s valotusajoilla ja hyvin läheltä kuvat- taessa. Anti-shake ei toimi aikavalotuksilla (bulb - s. 45).

Kun järjestelmä on käytössä, etsimessä oleva Anti-Shake as- teikko palaa; asteikon voi sammuttaa räätälöintivalikon osiosta 3 (s. 98). Anti-Shake voidaan kytkeä päälle ja pois käyttämällä Anti-shake kytkintä.

Sommittele kuva peruskuvausta selostaneen jakson mukaisesti. Tarkenna ja säädä valotus painamalla laukaisin osittain alas.

Anti-Shake asteikko näyttää vakauden määrän. Mitä useampi LED palaa, sitä epävakaampi kuva on. Tarkista asteikosta, että kuva on vakaa ja ota kuva painamalla laukaisin lopun matkaa alas.

Anti-shake ei ole käytettävissä joidenkin objektiivien kanssa, ks. sivu 117. Kytke Anti-Shake pois toiminnasta, kun kamera on asetettuna jalustalle. Mitattu valotus voi muuttua, kun toiminto kytketään päälle tai pois päältä.

NÄYTTÖNÄPPÄIN

Näyttönäppäin vaihtelee täyttä näyttöä, perus- näyttöä ja näytön estoa. Täydestä näytöstä on lisätietoja sivulla 16.

Perusnäyttö

1.Muistirekisteri (s. 63)

2.Valotustapa (s. 39)

3.Suljinajan näyttö

4.Aukkonäyttö

5.Kameran herkkyyden näyttö (s. 51)

6.Kuvakoon näyttö (s. 66)

7.Kuvanlaadun näyttö (s. 66)

8.Otoslaskuri (s. 67)

9.Valkotasapainon näyttö (s. 60)

10.Laukaisun ensisijaisuuden osoitin (s. 94)

11.AF alueen näyttö (s. 55)

12.Akun kunnon osoitin (s. 23)

13.AE lukituksen osoitin (s. 46)

14.Salamavalon korjailun näyttö (s. 48)

15.Valotuskorjailun näyttö (s. 48)

Täydessä näytössä on asteikko, joka kertoo salamavalon ja valotuksen korjailun määrän sekä valomittauksen tuloksen käsisäätöisessä valotuksessa. Perusnäyttö käyttää numeerista arvoa.

Näytön sammuttaminen säästää virtaa.

32Peruskuvaus

33