När inställningen ”this-frame” eller ”all-frames” har valts, visas en skärmbild som frågar efter antalet kopior av respektive bild; högst nio utskrifter kan beställas. Använd kontrollens upp-/nedknappar för att ställa in det antal kopior som önskas. Om inställningen ”all-frames” användes för att skapa en utskriftsorder, så kommer ingen av de bilder som senare sparats i mappen att läggas till ordern.

DPOF-filer kan inte skapas för bilder som tagits med en annan kamera. DPOF-data som skapats av andra kameror kommer inte att kännas igen.

ATT BESTÄLLA EN INDEX-UTSKRIFT

För att skapa en index-utskrift av alla bilderna i mappen, välj “Yes.” För att avbryta en index-utskrift, välj bara “No” istället. Om en beställning på index-utskrift skapats, så kommer ingen av de bilder som senare sparats i mappen att läggas till i index-utskriften. Det antal bilder som skrivs ut per ark varierar mellan olika skrivare. Den information som skrivs ut tillsammans med miniatyrbilderna kan variera.

ATT AVBRYTA EN DPOF UTSKRIFTSORDER

Menyenheten ”cancel-print” tar bort DPOF-filerna. När inställningen har valts, visas en skärmbild för bekräftelse; att välja “Yes” genomför funktionen och avbryter utskriftsordern. När bilderna har skrivits ut, kommer DPOF-filen att finnas kvar på CompactFlash-kortet och måste raderas manuellt.

All frames C - För att radera alla utskriftsfiler på CompactFlash-kortet.

All frames F - För att radera utskriftsfilen i mappen. Mappar väljs ut under fliken ”Custom 1” på ”setup”-menyn (sid. 84).

79