Fényképezési alapelvek

Érzékenység (ISO-érték)

A kép megvilágítását a fényképezőgép érzékenysége is befolyásolja. Az érzékenység nemzetközi filmérzékenységi szabványon alapul, amely ISO szabvány néven ismert. Digitális fényképezőgépeken is ezt az érzékenységi értéksort használják a képet rögzítő digitális technika érzékenységének jelölésére.

Kétszeres ISO-érték kétszeres érzékenységet jelent. ISO 200 beállítás esetén például az ISO 100 beállításhoz képest kétszeres zársebességgel lehet fényképezni. A magasabb érzékenységértékek azonban “zajossá” teszik a képet – kis pontok, foltok és egyéb zavarok jelennek meg fényképen, amitől a kép zajosnak, szemcsésnek

és koszosnak tűnik. Általános szabály, hogy a képzaj elkerülése érdekében jobb alacsony ISO-értéket használni, kivéve,

ha nagyon rossz fényviszonyok közt vagy éjszaka fényképez.

A képminőség és a világosság változása az érzékenység függvényében

Mivel az alacsony ISO-érték azt jelenti, hogy a fényképezőgép fényérzékenysége kisebb, az optimális megvilágítás eléréséhez több fényre lesz szükség. Alacsony ISO-érték használata esetén jobban ki kell nyitni a rekeszt, vagy csökkenteni kell a zársebességet, hogy több fény jusson a fényképezőgépbe. Például napos időben, amikor sok a fény, alacsony ISO-érték beállítása esetén sem kell lassú zársebességet használni, sötét helyen vagy éjszaka azonban alacsony ISO-érték és lassú zársebesség esetén homályos lesz a fénykép.

Állvánnyal és

Alacsony ISO-értékkel készített

nagy érzékenységgel készített fénykép

homályos kép

19

Page 20
Image 20
Samsung EV-NX20ZZBSBSE, EV-NX20ZZBSBDK, EV-NX20ZZBZBSE, EV-NX20ZZBSBHU manual Érzékenység ISO-érték