Fényképezési alapelvek

Mélységélesség

Az embereknek leginkább azok a portrék és csendéletek tetszenek, amelyeknek életlen a hátterük, így a téma jobban ki van rajtuk emelve. Attól függően, hogy a kép mely területére történt az élességállítás,

a kép lehet életlen vagy éles. Előbbit kis, utóbbit nagy mélységélességű fényképnek nevezik.

A mélységélesség azt mutatja, hogy a témától milyen távolságban lévő tárgyak élesek még a képen. A kis mélységélesség azt jelenti, hogy az éles terület nagyon szűk, míg nagy mélységélesség esetén tágas.

Kis mélységélességű, a témát kiemelő és a többi képrészt életlenül mutató fényképet teleobjektívvel vagy kis rekesznyílásértéket (azaz nagyra nyitott rekeszt) választva lehet készíteni. Ezzel ellentétben nagy mélységélességű, a képen lévő összes elemet élesen mutató fényképet nagylátószögű objektívvel vagy nagy rekesznyílásértéket (azaz szűk rekeszt) választva lehet készíteni.

Mi hozza létre az életlen hatást?

A mélységélesség a rekesznyílásértéktől függ

Minél jobban ki van nyitva a rekesz (azaz minél kisebb a rekesznyílásérték), annál kisebb lesz a mélységélesség. Ha a többi érték – azaz a zársebesség és az érzékenység – változatlan marad, kis rekesznyílásértéket választva kis mélységélességű képet kapunk.

55 mm F5.7

55 mm F22

Kis mélységélesség

Nagy mélységélesség

22

Page 23
Image 23
Samsung EV-NX20ZZBSBHU, EV-NX20ZZBSBSE manual Mélységélesség a rekesznyílásértéktől függ, Mi hozza létre az életlen hatást?