
Verkko-ominaisuudet
Langattoman verkon manuaalinen asettaminen
Voit asettaa laitteen langattoman verkkoyhteyden manuaalisesti, jos kytket laitteen verkkoon, joka edellyttää kiinteää IP- osoitetta, tai jos automaattinen yhteydenmuodostus ei onnistu.
Verkkoyhteystietojen selvittäminen
Saat useimmissa Windowsia käyttävissä tietokoneissa verkkoyhteystiedot selville noudattamalla seuraavia ohjeita:
1.Napsauta hiiren oikeanpuoleisella painikkeella näytön oikeassa alalaidassa näkyvää verkkoyhteyden kuvaketta.
2.Napsauta esiin ilmestyvän valikon kohtaa Tila.
3.Valitse esiin tulevasta ikkunasta
4.Napsauta
Aseta laitteen langaton verkkoyhteys manuaalisesti noudattamalla seuraavia ohjeita:
1.Siirry
2.Valitse Aloita.
3.Valitse verkkoluettelosta se verkko, johon haluat muodostaa yhteyden, ja valitse sen jälkeen Seuraava.
✎✎Jos tukiasema on piilotettu (huomaamaton), sinun täytyy valita kohta Lisää verkko ja antaa oikeat tiedot kohtiin Verkon nimi (SSID) ja Suojausavain, jotta voisit muodostaa yhteyden.
4.Jos esiin ilmestyy suojausavaimen syöttöikkuna, siirry vaiheeseen 5. Jos valitsit sellaisen langattoman reitittimen, jota ei ole suojattu, siirry vaiheeseen 7.
5.Anna suojausavain (suojaus- tai
✎✎Anna suojausavain näppäimistönäytön avulla.
✎✎Salauslauseen pitäisi löytyä jostakin niistä asetusikkunoista, joita käytit reitittimen tai modeemin asetuksia tehdessäsi.
6.Kun olet valmis, valitse Seuraava. Verkkoyhteysikkuna avautuu ja vahvistusprosessi käynnistyy.
7.Valitse Pysäytä. Vahvistusprosessi päättyy. Valitse verkkoyhteysikkunasta
8.Valitse
9.Siirry
10.Anna kaukosäätimellä
11.Anna kohdan
12.Toista tämä
✎✎Jos valitset vahingossa väärän numeron, korjaa numero oikeaksi.
13.Kun tämä on tehty, siirry Aliverkon peite
14.Toista sama prosessi kohdissa Aliverkon peite, Yhdyskäytävä ja Nimipalvelin.
15.Kun olet valmis, valitse OK. Verkkoyhteysikkuna avautuu ja vahvistusprosessi käynnistyy. Kun yhteys on vahvistettu, esiin tulee ilmoitus
Suomi - 72