G6. Langetussuund
Langetamise eesmärgiks on lasta puul kukkuda maapinnale takistustevabas kohas, soodsaimas asendis tema laasimi- seks ja tüve tükeldamiseks. Vältige puu langemist suunas, kus see vőib haakuda teise puu külge. Teise puu külge kinni- jäänud puu langetamine on väga ohtlik operatsioon
Olles otsustanud, millises suunas puu langetada, hinnake puu loomulikku langemissuunda. Otsustavateks teguriteks on: seejuures:
•Puu kalle
•Tema kőverus
•Tuule suund
•Okste tihedus
•Lume olemasolu korral okste peal, selle kaal.
Veel üks tegur, mida ei tohi tähelepanuta jätta ja mis küll ei mőjuta langemissuunda, aga on oluline teie isikliku ohutuse jaoks, on surnud vői murdunud okste olemasolu, mis lange- tamise ajal endast ohtu kujutavad.
TÄHELEPANU! Langetamise kriitilistel operat- sioonidel vőtke kohe pärast lőikamist ära kőr- vaklapid, et oleks vőimalik eristada ebatavalist müra ja vőimalikke hoiatusmärke.
G7. Okste laasimine enne lőikamist ja taganemistee läbi- mine
Okste laasimise operatsioonidel kehtivad needsamad üldree- glid, mis tavalisegi lőikuse juures.
1.Kőrvaldada tööd segavad oksad. Alustada suunaga ülalt alla jättes tüve enda ja mootorsae vahele, nagu on näida- tud joonisel, et vältida vőimalikke lööke okstelt. Raskemad oksad eemaldada
2.Puu ümber olev maapind puhastada alusvősast ja uurida välja vőimalikud takistused (kivid, puujuured, kraavid jms), et kindlustada endale takistustevaba taganemistee.
Taganemistee peab paiknema umbes 135° nurga all puu langemise vastassuunas.
LANGETAMINE
Langetamiseks tuleb teha kolm lőiget. Kőigepealt JUHTSÄLGU ÜLEMINE LŐIGE, siis ALUMINE LŐIGE ja lőpuks LANGETUSLŐIGE.
Nende kolme lőike őige paigutus tagab täieliku kontrolli puu langemissuuna üle.
G8. Juhtsälk
1.Esmalt teha langetatavale puule langetuspoolsele küljele juhtsälgu ÜLEMINE lőige. Seista puust paremal ja lőigata saagi tőmmates.
Seejärel tehke juhtsälgu ALUMINE lőige, mis peab lőppe- ma täpselt ülemise lőike
2.Juhtsälgu sügavus peab olema 1/4 puutüve läbimőődust, kusjuures ülemise ja alumise lőike vaheline nurk peab olema vähemalt 45°.
3.Kahe lőike kokkupuutepunkt määrab JUHTSÄLGU TASANDIJOONE. See joon peab paiknema laitmatult hori- sontaalselt ja täisnurga (90°) all langemissuunaga.
G9. Langetuslőige
Puu vastasküljele teha langetuslőige, veidi ülalpoole juhtsäl- gu tasandjoonest. Seista puust vasakul ja lőigata saagi tőm- mates.
1.Sooritada langetuslőige
Hammastoe kasutamine:
2.Hammastuge kasutatakse tüvede lőikamisel ja puude lan- getamisel. Őigeks kasutamiseks asetada hammastugi puukooresse vői tüve pealispinnale. Et tagada maksimaal- set kontrolli lőikesuuna üle:
Töötage keti täiskiirusel, lastes teral aeglaselt tüvesse tun- gida. Kontrollige, et puu ei kalduks ettenähtud langetussuu- nale vastupidises suunas. Panna lőikesse kiil vői langetus- labidas niipea kui vőimalik.
3.LANGETUSLŐIGE peab olema paralleelne JUHTSÄLGU TASANDJOONEGA, ja nendevaheline kaugus vähemalt 1/10 puutüve läbimőődust. Läbisaagimata tüveosa. moo- dustab MURDERIBA.
4.MURDERIBA on nagu kuullaager, mis juhib puu langemist.
5.Kui MURDERIBA on liiga őhuke vői on täielikult läbi sae- tud, pole puu langemist vőimalik kontrollida.
6.Kui langetussälk ja langetuslőige on tehtud peab puu hak- kama langema, kas iseseisvalt vői LANGETUSKIILU vői LANGETUSLABIDAGA abistades.
Puu langetamisel on soovitav kasutada tüve läbimőődust pikemat juhtplaati, et JUHTSÄLKE ja LANGETUSLŐIGET oleks vőimalik teha LIHTLŐIKEGA (Soovitavaid juhtplaadi pikkusi vt. punktist “Tehnilised näitajad”).
TÄHELEPANU! Vähemkogenud töötajatel pole soovitav langetada puud selle läbimőődust lühemat juhtplaati kasutades!
G10. OKSTE LAASIMINE
TÄHELEPANU! Suurem osa mootorsae tagasi- löögist pőhjustatud őnnetustest leiavad aset okste laasimisel. Pinge all olevate okste lőika- misel jälgige hoolega juhtplaadi ülemist otsa.
Vőtke sisse stabiilne tööasend. Töötage tüvest vasakul pool, hoides mootorsaagi keha lähedal. Kui vőimalik toetage kogu keha raskusega vastu puutüve.
H. Karburaator
TÄHELEPANU! Ärge kunagi käivitage saagi, millel puudub saeleht, kett vői veotä- hiku kaas (ketipidur). Muidu vőib veotähik lahti tulla ja pőhjustada vigastusi. TÄHELEPANU! Summuti temperatuur on nii kasutamise ajal kui ka vahetult pärast seiskamist kőrge.
Hoiduge seda puudutamast, et vältida pőletushaavu. Pöörake maksimaalset tähele- panu vőimalikule tuleohule, eriti süttivate materjalide vői gaaside olemasolu korral. TÄHELEPANU! Karburaatori reguleerimist on soovitav teha selleks volitatud hool- duskeskuses. Karburaatori reguleerimine on ülimalt oluline ja kui seda tehakse valesti, vőib see pőhjustada seadmele tősiseid kahjustusi.
EESTI - 8