•Viige mootorsaag enne käivitamist tankimi- skohalt eemale.
Täitke kütusepaaki hea ventilatsiooniga ruumis.
3.Asetage mootorsaag tugevale ja siledale pinnale, et oleks välditud selle ümberminek, paakide korgid suunaga ülespoo- le.
Puhastage enne korgi eemaldamist hoolikalt paagisuu ümbrus, et vältida mustuse sattumist paaki. Avage ettevaatli- kult kanistri kork. Keerake ettevaatlikult pealt segupaagi kork ja valage lehtri abil paaki vajalik kogus kütusesegu.
TÄHELEPANU! Kui olete kütuse paaki valanud, kuivatage mootorsaag väljastpoolt hoolikalt ära. Kui olete endale kogemata kütust peale valanud, vahetage riided. Vältige kütuse sattu- mist nahale ja silma.
TÄHELEPANU! Sae kasutamisel summuti kuu- meneb ja on kuum ka pärast mootori seiska- mist. Kuumenemine toimub ka tühikäigu korral. Pöörake ülimat tähelepanu tulekahju ohule, eriti kui läheduses on süttivaid materjale vői gaasi.
Jälgige alati et kütust ei läheks maha.
KÜTUSE SÄILITAMINE
Bensiin on ülimalt tuleohtlik. Säilitage kütust jahedas ja hästiőhutatud kohas, selleks ettenähtud nőudes. Ärge jätke kunagi täidetud kütusepaagiga seisvat mootorsaagi halva ventilatsiooniga ruumi, kus bensiinist eralduvad aurud vőivad hakata levima ja jőuda tulekolleteni, küünalde, pőletite vői katelde leekideni, lülititeni, elektriliste seadmeteni, boileriteni, kuivatiteni jne. Kütustest pőhjustatud gaasid vőivad pőhjusta- da plahvatust vői tulekahju. Ärge kunagi hoidke varuks liig- seid kütusekoguseid.
LŐIKEMEHHANISMIDE MÄÄRIMINE
TÄHELEPANU! Lőikemehhanismide määrimine. Lőikemehhanismide puudulik määrimine kut- sub esile keti purunemise, mis vőib pőhjustada töötajale tősiseid ja isegi eluohtlikke vigastusi.
Keti määrimine toimub automaatpumba abil.
Őlipump on reguleeritav ja see toimub kruvi keeramisel kruvi- keeraja vői kombivőtme abil.
Ketiőli
On soovitav kasutada värsket (spetsiaalset tüüpi) hea viskoossusega őli. Ketiőlil peab olema keti suhtes hea nakku- vus ja head voolavusomadused nii suvel kui talvel.
Kui pole saadaval spetsiaalset ketiőli, kasutage transformaa- toriőli EP 90. Ärge kunagi kasutage äratöötanud őlisid. Taolised őlid on kahjulikud nii teile endale, mootorsaele kui ka keskkonnale. Oluline on kasutada őli, mis sobib őhutempera- tuuriga (parandatud viskoossus). Temperatuuril alla 00C muu- tuvad mőned őlid paksuks, koormavad pumba üle ja kahjusta- vad seda. Őli valimisel pöörduge teeninduskeskuse poole.
Ketiőli tankimine
4.Keerake ketiőli paagil kork pealt ära. Täitke paak őliga, hoi- dudes seejuures őli ülekallamast; kui see siiski juhtub, puha- stage saag hoolikalt őlist. Keerake őlipaagi kork jälle tugeva- sti peale ja kontrollige, et őli pole üle voolanud. Tehke őli järel- täitmist iga kord, kui tangite kütust.
TÄHELEPANU! Kui saega pikka aega ei töötata, tühjendage ja puhastage nii kütuse- kui ka őli- paagid. Kütuse- ja őlijääkide kőrvaldamiseks vőtke ühendust lähima jäätmekogumis ja
F. Käivitamine ja seiskamine
TÄHELEPANU!
•Ärge käivitage mootorsaagi enne kui te pole peale pannud ketti ja veotähiku katet. Veotähik vőib takerduda operaatori riiete külge ja pőhjustada vigastusi.
•Enne kui asute saagi käivitama viige see tankimise paigalt kaugemale.
•Vőtke sisse stabiilne asend ja kontrollige, et kett jookseb vabalt.
•Kontrollige, et läheduses ei viibiks kőrvalisi isikuid!
KÄIVITAMINE KÜLMA MOOTORIGA (KÜLMSTART)
TÄHELEPANU! Käivitamisel pöörake maksi- maalset tähelepanu keti liikumisele.
TÄHELEPANU!
•Ärge keerake käivitusnööri ümber käe.
•Ärge laske käivituskäepidet äkitselt lahti kui käivitustross on täies pikkuses välja tőmma- tud, see vőib mootorsaagi kahjustada. Laske see alati tagasi ooteasendisse.
1.Veenduge, et ketipidur on välja lülitatud, tőmmates kangi
(L)eesmise käepideme poole. Lükake stopplüliti asendi STOP vastasasendisse. Tőmmake őhukangi. Kui saag on varustatud dekompressiooni klapiga(D): Vajuta klapp sisse, et vähendada survet silindris, kergendamaks moo- torsae käivitumist. Vajutage
Diafragma peab olema täielikult kütusega täidetud.
2.Hoidke saagi vasaku käega eesmisest käepidemest tuge- vasti kinni. Astuge parema jalaga tagumise käepideme allosa peale. Tőmmake aeglaselt käivitusnööri, et viia käi- vitusseade stardiolekusse. Tehke järsk ja kiire tőmme, hoi- dudes trossi täielikust väljatőmbamisest, sest see vőib puruneda. Ärge laske käivitit äkitselt lahti.
Korrake operatsiooni esimeste käivitustundemärkideni.
3.Lükake gaasihoob algasendisse ja tehke mootori käivita- miseks paar järsku tőmmet
4.Kui mootor on käivitunud, vajutage gaasihoovale ja laske see äkki lahti, et seda käivitusasendist vabastada.
Laske mootoril vähemalt 10 sekundit soojeneda, eti saada paremaid lőikekarakteristikuid tagav eelsoojendus.
Kui käivitumine ei őnnestu, korrake piinliku täpsusega kőiki operatsioone.
Et käivitamisega ei tekiks raskusi on ülimalt soovitav välti-
EESTI - 6