Huomautus: Älä jätä paristoja parranajokoneeseen pitkäksi aikaa, kun laite ei ole käytössä (vuodon vaara). Poista tyhjät paristot laitteesta välittömästi. Säästä ympäristöä ja hävitä tyhjät paristot viemällä ne myymälään tai kansallisten tai paikallisten säädösten mukaisiin keräyspisteisiin.

Tätä laitetta voi käyttää kylvyssä

ja suihkussa. Mikäli laitetta käytetään suihkussa, vaahdon tai

geelin levittäminen iholle on suositeltavaa.

Ajaminen

Käännä kiertyvää suojusta (4) (a), kunnes se napsahtaa paikalleen kuvassa (b) näkyvällä tavalla. Käynnistä parranajokone työntämällä virtakytkintä (3) ylöspäin.

Pitkien partakarvojen viimeistelijä (malleissa 575 ja 570)

Käytä ulostaitettavaa pitkien partakarvojen viimeistelijää (5) pulisonkien ja viiksien tarkkaan rajaukseen. Työnnä pitkien partakarvojen viimeistelijä oikealle (e) ja käynnistä laite. Työnnä se käytön jälkeen takaisin, kunnes se asettuu paikalleen.

Puhdistus ja huolto

Ihanteellisen parranajosuorituskyvyn takaamiseksi parranajokone kannattaa puhdistaa jokaisen käytön jälkeen.

Puhdistus juoksevan veden alla Käynnistä parranajokone ja pidä ajopäätä lämpimässä juoksevassa vedessä (f). Voit myös käyttää nestesaippuaa. Huuhtele kaikki vaahto pois ja anna parranajokoneen olla käynnissä muutaman sekunnin ajan. Sulje laite sen jälkeen ja irrota teräverkko (1) kuvassa (g) osoitetulla tavalla ja anna sen kuivua. Jos puhdistat parranajokoneen usein juoksevassa vedessä, voitele teräverkko pisaralla ohutta koneöljyä.

Puhdistus harjalla

Poista teräverkko (1) ja kopauta sitä kevyesti tasaista pintaa vasten. Puhdista sen jälkeen leikkuri (2) huolellisesti harjalla

(7)kuvan (i) mukaisesti. Älä puhdista

harjalla teräverkkoa, sillä teräverkko voi vahingoittua.

Käännä puhdistuksen jälkeen kiertyvää suojusta (4) 180° suojaamaan ajopäätä. Tässä asennossa virtakytkin lukittuu automaattisesti, jolloin parranajokone ei pääse käynnistymään vahingossa (esim. matkalla).

Tiedot voivat muuttua ilman ennakkoilmoitusta.

Tuote on EMC-direktiivin 89/336/EEC mukainen.

Kun laite on tullut elinkaarensa pää- hän, säästä ympäristöä äläkä hävitä sitä kotitalousjätteiden mukana. Hävi- tä tuote viemällä se Braun-huoltoliikkee- seen tai asianmukaiseen keräyspisteeseen.

17

Page 16
Image 16
Braun 555 Type 5607, 550 Type 5604 manual Geelin levittäminen iholle on suositeltavaa, Ajaminen, Puhdistus ja huolto