Via Eurokontakten

Din TV har två uttag för Eurokontakter. Använd AV-1 (SCART 1)- eller AV-1 S (SCART 1)-terminalerna om du vill ansluta utrustning som har Eurokontakter (t.ex. en video- bandspelare eller dekoder) till din TV.

AV-1 S-läge

Om den utrustning som är ansluten till din TV stöder S-Vi- deo-utgång (Y/C) från en Eurokontakt, får du bättre bildkvali- tet genom att välja AV-1 S-läge och ansluta utrustningen till AV-1 S (SCART 1)-terminalen på TV:n. Se utrustningens bruksanvisning för att se om utrustningen har en sådan funk- tion.

Via RCA-uttagen

Om du använder utrustning med RCA-uttag (t.ex. en videoka- mera), ansluter du den till F-AV (Framsidans AV)-terminalen med video- och ljudkablarna.

Via ANT-uttaget (antenn)

Om utrustningen inte har en Eurokontakt eller ett RCA-uttag, ansluter du den till TV:n med en antennkabel. Se manualen som medföljer utrustningen för mer information.

Lagra testsignalerna från utrustningen på programposition 0 genom att följa instruktionerna i "Menyn INSTALLERA" på sidan 91. När du har lagrat signalen kan du titta på bilder från utrustningen genom att välja den programposition till vil- ken du lagrade testsignalen.

TV och videobandspelare (VCR)

Anslut videobandspelaren till TV:ns ANT-uttag (antenn- ingång) med antennkabeln.

Anslut videobandspelaren till AV-1- eller AV-1 S-terminalen med SCART-kabeln eller anslut den till F-AV (Framsidans AV) -terminalen med ljud- och videokablarna.

NTSC-uppspelning

Anslut en NTSC-videobandspelare till en terminal. Tryck se- dan på knappen "AV" för att välja motsvarande AV-läge.

NTSC 3.58/4.43-systemet hittas automatiskt i AV-läge.

Ansluta hörlurar

Använd uttaget för stereohörlurar på TV:n för att ansluta hörlu- rar.

Tips

Skötsel av bildskärmen

Rengör bildskärmen med en lätt fuktad mjuk trasa. Använd inte rengöringsmedel med slipverkan, eftersom sådana kan skada TV-skärmens skyddande beläggning.

Dålig bild

Har du valt rätt TV-system? Är TV-mottagaren eller antennen placerade för nära högtalare, ojordad ljudutrustning, neonlam- por etc. ?

Berg eller höga byggnader kan orsaka dubbla bilder eller spökbilder. Ibland går det att förbättra bildkvaliteten genom att ändra antennens riktning.

Bildkvaliteten kan försämras om två externa enheter är anslutna till TV-mottagaren samtidigt. Koppla i så fall ur en av enheterna.

Ingen bild

Är antennen rätt ansluten? Är kontakterna ordentligt anslutna vid antennuttaget? Är antennkabeln skadad? Används lämpli- ga kontakter för att ansluta antennen? Kontakta återförsäl- jaren om du är tveksam.

ingen bild betyder att TV-mottagaren inte tar emot någon ut- sänd signal. Har du tryckt in rätt knappar på fjärrkontrollen? Försök en gång till.

Fjärrkontroll

TV-mottagaren svarar inte längre på kommandon från fjärrkon- trollen. Tryck på knappen ”STANDARD” på fjärrkontrollen en gång till. Batterierna kan vara slut. I så fall kan du fortfarande använda knapparna på TV-mottagarens framsida.

Har du valt fel meny? Tryck på knappen ”STANDARD” för att gå tillbaka till TV-läget eller tryck på knappen ”MENU” för att gå tillbaka till föregående meny.

Problemet löstes inte

Stäng av TV-mottagaren och starta om den. Om detta inte fungerar ska TV-mottagaren lämnas på service; försök aldrig reparera den själv.

SVENSKA - 95 -

Page 96
Image 96
JVC AV21BJ8ENS manual Via Eurokontakten, AV-1 S-läge, Via RCA-uttagen, Via ANT-uttaget antenn, TV och videobandspelare VCR