
Käsisäätöä käytettäessä suljinnopeudet ja aukot voidaan valita yksilöllisesti. Tämä valotustapa sivuuttaa valotusjärjestelmän ja antaa kuvaajalle mahdollisuudet hallita valotusta. Myös aikavalotuksia (bulb) voi tehdä, ks. alempana. Käsisäätö kytketään valotustavan säätimellä (s. 39).
1. Suljinnopeutta muutetaan säätökiekkoa kääntämällä.
2. Aukkoa muutetaan pitämällä valotuksenkorjauspainiketta alas painettuna ja kääntämällä samalla säätökiekkoa.
Aukon ja suljinnopeuden muuttamistoimenpide voidaan kääntää päinvastaiseksi räätälöintivalikon osiosta 1 (s. 95).
3. Pitämällä
Monitorissa ja etsimessä näkyvä
Kytketty valotus on 1,0 Ev vähemmän
Nuoli osoittaa, että kytketty valotus on 2,3 Ev enemmän (+) tai vähemmän
Vilkkuva nuoli osoittaa, että kytketty valotus ±2,7 Ev tai enemmän kuin mittauksen antama valotus.
44Vaativa kuvausKun
Kiinteä indeksi on sidoksissa valittuun mittaustapaan (s. 59). Toinen indeksi käyttää pistemittausaluetta lukeman selvittämiseen.
Pistemittausalue
Käytettäessä salamaa käsisäädöllä suljinnopeus ei voi olla pidempi kuin salamatäsmäysaika (s. 42). Salaman kantama riippuu aukosta (s. 55).
AikavalotuksetKäsisäädöllä (M) voi suorittaa aikavalotuksia. Jalustan, kaukolaukaisimen ja okulaarinsuojuksen (s. 111) käyttö on suositeltavaa. Kameran valotusjärjestelmää ei voi käyttää aikavalotusten laskemiseen. Erillisen valotusmittarin käyttö on suositeltavaa. Kuvanvakausjärjestelmä on pois käytöstä.
1.Säädä valotuksen tarvitsema aukko.
2.Vähennä suljinnopeutta, kunnes ”BULB” tulee näkyviin.
3.Ota kuva pitämällä laukaisin alhaalla koko haluamasi valotuksen ajan. Laukaisimen vapauttaminen päättää valotuksen.
Monitori pysyy tyhjänä valotuksen aikana ja sen jälkeen noin 30 sekunnin ajan, kun kuvan kohinanvaimennus on käynnissä.
45