4.Bezpečná manipulácia a použí- vanie elektrických nástrojov

a)Prístroj nepreťažujte. Pre svoju prá- cu používajte len vhodné elektrické nástroje. Pomocou vhodného elektrického nástroja pracujete lepšie a bezpečnejšie v uve- denej pracovnej oblasti.

b)Nepoužívajte žiadny elektrický nástroj, ktorého prepínač je poško- dený. Elektrický nástroj, ktorý nie je možné zapnúť alebo vypnúť, je nebezpečný a musí byť opravený.

c)Vytiahnite zástrčku zo zásuvky predtým, ako začnete s nastavova- ním prístroja, výmenou príslušenstva alebo rozložením prístroja. Tieto pre- ventívne opatrenia zabránia neúmyselnému štartu prístroja.

d)Nepoužívané elektrické nástroje uschovajte mimo dosahu detí. Prístroj nesmú používať osoby, ktoré nie sú s nimi oboznámené alebo ktoré nečí- tali tieto pokyny. Elektrické nástroje sú nebezpečné, ak ich používajú neskúsené osoby.

e)O prístroj sa dôkladne starajte. Kon- trolujte, či bezchybne fungujú pohyb- livé časti prístroja a či nie sú zasek- nuté, či nie sú zlomené niektoré časti alebo poškodené tak, že negatívne ovplyvňujú funkčnosť prístroja. Pred používaním prístroja musia byť poškodené časti opravené. Príčinou mnohých úrazov je práve zlá údržba elektric- kých nástrojov.

f)Používajte elektrický nástroj, príslu- šenstvo, nástroje atď. zodpovedajúc týmto pokynom a tak, ako je to zadané pre tento špeciálny typ prí- stroja. Zohľadnite pritom pracovné podmienky a vykonávanú činnosť. Používanie elektrických nástrojov na iný ako zadaný účel môže viesť k vzniku nebezpeč- ných situácií.

Všeobecné bezpečnostné pokyny

Bezpečnostné pokyny špecifické pre daný typ prístroja

JZaistite obrobok. Používajte upínacie zariadenia /  zveráky na upnutie obrobku. Takto je obrobok upevnený bezpečnejšie ako vo vašich rukách.

JV žiadnom prípade neopierajte ruky vedľa ale- bo pred prístroj a o opracovávanú plochu, pre- tože pri pokĺznutí vzniká riziko poranenia.

JV prípade nebezpečenstva okamžite odpojte zástrčku zo zásuvky.

JSieťový kábel vždy veďte smerom dozadu od prístroja.

JRiziko vzniku požiaru v dôsledku odlietavania iskier! Ak brúsite kovy, dochádza k odlietavaniu iskier. Preto dajte pozor na to, aby neboli ohrozené žiadne osoby a aby sa v blízkosti nenachádzali žiadne horľavé materiály.

J Varovanie! Toxické výpary! Škodlivý / toxický prach, ktorý vzniká pri práci, predstavuje ohrozenie zdravia pre personál obsluhy alebo osoby, ktoré sa nachádzajú v blízkosti.

Noste ochranné okuliare a ochrannú masku proti prachu !

JV prípade dlhšej práce s drevom a špeciálne, ak sa spracovávajú materiály, pri ktorých vzni- kajú zdravie ohrozujúce prachy, zapojte prí- stroj na vhodné externé odsávacie zariadenie.

JPri práci s plastmi, farbami, lakmi, atď. zabez- pečte dostatočné vetranie.

JMateriály alebo opracovávané plochy neošet- rujte kvapalinami, ktoré obsahujú rozpúšťadlá.

JNeopracúvajte žiadne vlhké materiály alebo vlhké plochy.

JZabráňte brúseniu farieb s obsahom olova alebo iných materiálov, ktoré ohrozujú zdravie.

JMateriál s obsahom azbestu sa nesmie opra- covávať. Azbest je rakovinotvorná látka.

JZabráňte kontaktu s brúsnym listom, ktorý je v prevádzke.

JPrístroj používajte len s osadeným brúsnym listom.

JPrístroj používajte len na určený účel a len s originálnymi dielmi / príslušenstvom. Používanie iných dielov ako dielov odporúčaných v návode

SK 51

Page 49
Image 49
Parkside POE-1200, POE-2400 manual Bezpečná manipulácia a použí- vanie elektrických nástrojov