Wskazówki ogólne dotyczące bezpieczeństwa

poruszających się części. Luźna odzież, bi- żuteria lub długie włosy mogą zostać uchwycone przez poruszające się części.

g)Jeżeli zostaną zamontowane urządzenia do odsysania i wychwytywania pyłu, to upewnij się, że są one podłączone i że będą prawidłowo używane. Używanie tych urządzeń zmniejsza zagrożenie wywoływane pyłem.

4.Staranne obchodzenie

się i użytkowanie narzędzi elektrycznych

a)Nie przeciążaj urządzenia. Używaj do swojej pracy przeznaczonego do niej narzędzia elektrycznego. Za po- mocą odpowiedniego narzędzia elektrycznego pracujesz lepiej i bezpieczniej w danym zakresie robót.

b)Nie używaj żadnego narzędzia elek- trycznego, którego przełącznik jest uszkodzony. Narzędzie elektryczne, które nie daje się już więcej włączyć lub wyłączyć, jest niebezpieczne i musi zostać naprawione.

c)Przechowuj nieużywane narzędzia elektryczne poza zasięgiem dzieci. Nie pozwól na użytkowanie urzą- dzenia osobom, które nie są z nim obznajomione lub nie przeczytały ni- niejszych instrukcji. Narzędzia elektryczne są niebezpieczne, gdy są używane przez osoby niedoświadczone.

d)Pielęgnuj starannie urządzenie. Sprawdź, czy ruchome części urzą- dzenia funkcjonują nienagannie i nie zakleszczają się, czy części urządzenia nie są złamane lub uszkodzone w takim stopniu, że funkcjonowanie urządzenia jest uszczuplone. Zleć na- prawę uszkodzonych części przed użyciem urządzenia. Przyczyną wielu wypadków są źle konserwowane narzędzia elektryczne.

e)Utrzymuj narzędzia tnące w stanie ostrym i czystym. Starannie pielęgnowane narzędzia tnące o ostrych krawędziach tnących mniej zakleszczają się i dają się łatwiej prowadzić.

f)Używaj narzędzia elektrycznego, osprzętu, narzędzi wymiennych itp. odpowiednio do niniejszych instruk- cji i w taki sposób, jaki jest zalecany dla tego specjalnego typu urządzenia. Uwzględniaj przy tym warunki robo- cze i wykonywane czynności. Użycie narzędzi elektrycznych do innych zastosowań niż to przewidziano może prowadzić do niebezpiecznych sytuacji.

Wskazówki bezpieczeń- stwa specyficzne dla szlifierki mimośrodowej

JPodczas pracy na zewnątrz podłącz urządzenie poprzez wyłącznik prądowy różnicowy o mak- symalnym prądzie wyzwalającym 30 mA.

JZabezpiecz przedmiot obrabiany. Do unieru- chomienia przedmiotu obrabianego stosuj wszelkiego rodzaju urządzenia mocujące / imadło. Dzięki temu przedmiot obrabiany jest lepiej unieruchomiony, niż w przypadku trzymania go w ręku.

JW żadnym wypadku nie opieraj rąk obok urzą- dzenia lub przed nim i obrabianą powierzchnią, gdyż w razie obsunięcia się urządzenia powstaje zagrożenie odniesieniem obrażeń.

JW sytuacji zagrożenia natychmiast wyciągnij wtyczkę sieciową z gniazdka zasilania.

JKabel sieciowy prowadź zawsze za urządzeniem.

JIskrzenie powoduje zagrożenie pożarowe! Iskry powstają podczas szlifowa- nia metalu. Dlatego koniecznie uważaj, aby nie stwarzać zagrożenia dla osób oraz aby w strefie pracy nie znajdowały się żadne palne materiały.

Ostrzeżenie! Trujące opary! Obróbka powodująca powstawanie szkodli- wych (trujących) pyłów stanowi sytuację zagro- żenia zdrowia osoby obsługującej urządzenie lub osób znajdujących się w pobliżu.

Noś okulary ochronne oraz maskę przeciwpyłową!

JPodczas dłuższego obrabiania drewna, a

w szczególności materiałów, które powodują po- wstawanie pyłów szkodliwych dla zdrowia,

PL

19

Page 17
Image 17
Parkside XQ600 manual Kabel sieciowy prowadź zawsze za urządzeniem