Indstillinger

Den første indstillingsprocedure

Hjemmemenuen vises ikke, hvis du ikke konfigurerer startindstillingerne.

OSB-menuen (skærmmenuen) i dette produkt kan muligvis ændres efter opgradering af softwareversionen.

Trinnene til at få adgang kan variere, afhængigt af den valgte menu.

1.Tænd for dit TV, når du har tilsluttet produktet, og tænd derefter for produktet. Når du tænder produktet for første gang, viser produktet automatisk skærmbilledet Indstillinger sprog.

2.Tryk på knapperne ▲▼ for at vælge det ønskede sprog, og tryk derefter på knappen E.

3.Skærmen Tv-bredformat vises. Tryk på knapperne ▲▼ for at vælge et ønsket TV- formatforhold, og tryk derefter på knappen E. Du har fire valg:

16:9 Original - Til bredskærms-TV. Viser billeder i bredformat i deres originale 16:9-format og

4:3-billeder (det gamle standardformat) i 4:3 pillarboksformat med sorte bjælker til venstre og højre.

16:9 Fuld - Til bredskærms-TV. Viser bredskærmsbilleder i deres originale 16:9-format og udvider 4:3-billeder, så de fylder hele 16:9-skærmen.

4:3 Rektangel - Til ældre, almindelige, analoge TV. Viser 4:3-billeder i fuld skærm og 16:9-billeder i et rektangelformat, der bevarer 16:9-formatforholdet, men anbringer sorte bjælker over og under billedet.

4:3 Pan-Scan - Til ældre, almindelige, analoge TV. Viser 4:3-billeder i fuld skærm og 16:9-billeder i pan-scan-format, der udfylder skærmen, men afskærer venstre og højre side og forstørrer midten vertikalt.

4.Skærmbilledet "Startindstillinger udført." vises, hvorefter startskærmen vises.

Hvis du vil vise skærmen Indstillinger igen for at foretage ændringer, skal du vælge indstillingen Nulst.. (Se side 16)

Hvis du bruger et HDMI-kabel til at slutte produktet til et Anynet+ (HDMI-CEC)-kompatibelt Samsung TV og 1.) Du har indstillet funktionen Anynet+ (HDMI-CEC) på både TV'et og produktet og 2.) Du har indstillet TV'et til et sprog, der understøttes af produktet, og produktet vælger automatisk det pågældende sprog som foretrukket sprog.

Hurtig oversigt over startskærmen

1

 

 

2

 

AFSPIL DISK

BILLEDER

VIDEOER

MUSIK

Ingen disk

 

 

 

 

Skift enhed Funktion

Indstill.

 

 

 

3 4 5

1AFSPIL DISK

Disken, som befinder sig bakken, vises.

Tryk på E for at starte afspilningen af disken.

2BILLEDER/VIDEOER/MUSIK

Afspiller billed-, video- eller musikindhold fra disk eller USB.

3Skift enhed

Viser en liste over eksterne enheder, som er tilsluttet din hovedenhed. Tænd for den ønskede enhed.

4Funktion

Bruges til at skifte til en ekstern enhed samt til radio. Du kanbruge knappen FUNCTION

fjernbetjeningen og knappen på hovedenheden til at skifte tilstand.

12 - Dansk

Page 88
Image 88
Samsung HT-J5150/EN manual Den første indstillingsprocedure, Hurtig oversigt over startskærmen, Afspil Disk Billeder