![](/images/new-backgrounds/1207708/207708331x1.webp)
Bilaga
Hörsel
Ljuddetektorer
Ställ in enheten så att den vibrerar när den känner av dörrklockan eller en bebis som gråter.
Ljuddetektorerna fungerar inte när du använder röstigenkänning, t.ex. S Voice.
Detektor f gråtande bebis
På programskärmen trycker du lätt på Inställningar →Tillgänglighet →Hörsel → Ljuddetektorer och trycker sedan lätt på reglaget för Detektor f gråtande bebis för att aktivera funktionen. Enheten vibrerar när den känner av ljud och varningen sparas som en logg.
Dörrklocksdetektor
1
2
På programskärmen trycker du lätt på Inställningar →Tillgänglighet →Hörsel → Ljuddetektorer och trycker sedan lätt på reglaget för Dörrklocksdetektor för att aktivera funktionen.
Tryck lätt på för att spela in ljudet från din dörrklocka.
Enheten identifierar och spelar in dörrklockan.
3 Tryck lätt på och ring på dörrklockan för att kontrollera om den är inspelad korrekt. När enheten känner av ljudet på dörrklockan trycker du lätt på OK.
Ändra ljudet på dörrklockan genom att trycka lätt på Ändra ljud på dörrklocka. Enheten vibrerar när den känner av ljud och varningen sparas som en logg.
Ställa in avisering för fotolampa
Ställ in fotolampan på att blinka när ett alarm hörs eller när du har aviseringar, t.ex. inkommande samtal och nya meddelanden.
På programskärmen trycker du lätt på Inställningar →Tillgänglighet →Hörsel och trycker sedan lätt på reglaget för Blixtavisering för att aktivera funktionen.
166