Hagyományos sztereó rendszerek

Elsµ lépésben a hangsugárzókat 1,5 m és 3 m közötti távolságban kell elhelyezni egymáshoz képest, egy egyenlµ oldalú háromszög két sarkában, ahol a hallgatási terület jelenti a harmadik sarkot. A hangsugárzók legyenek körülbelül 0,5 m távolságra a hátsó faltól, és legalább 0,5 m távolságra minden oldalfaltól. Az 1a ábra ezt az elrendezést mutatja be.

Házi mozi rendszerek

Ha a hangdobozokat egy házimozirendszer frontjaiként használjuk rakjuk közelebb egymáshoz a két hangfalat, mint a hagyományos kétcsatornás felhasználásnál. Ennek az az oka, hogy a hátsó csatornák kell∑képen kiszélesítik a hangképet. A hangdodozokat a képerny∑ oldalaihoz képest fél méteres távolságra helyezzük el, ezáltal is el∑segítve a hangkép jobb fókuszáltságát a képerny∑n történ∑ eseményekre. A handobozok magasságát a képerny∑ középpontja és a centersugárzó magassága között helyezzük el. Ahogy egy hagyományos sztereó elhelyezésnél, itt is ügyeljünk arra, hogy a hangdobozok optimális távolsága az oldalfalaktól legalább 0,5 méter. Ha azonban a hangdobozokat a hátfalhoz vagy annak közelébe helyezzük a mélyhangok feler∑södhetnek, ennek kiküszöbölésére olvassa el a Finomhangolás bekezdést az útmutatóban, ahol információt talál arról, hogy a mellékelt szivacsdugókat hogyan használja.

Ha a hangsugárzókat egy házimozi rendszer surround csatornáiként használja, akkor az 1c – 1e ábráknak megfelelµen helyezze el µket a csatornák számának megfelelµen. Az egyenletes lefedettség érdekében nagy hallgatási terület esetén a hangsugárzókat érdemes fülmagasság fölé emelni.

Szórt mágneses mezµk

A hangsugárzók meghajtó egysége szórt mágneses mezµt hoz létre, mely kiterjed a hangdoboz határain kívülre is. Ajánlott a mágnesességre érzékeny tárgyakat (televízió és számítógép képernyµk, számítógépes lemezek, audio és video kazetták, hitelkártyák, stb.) legalább 0,5 m távolságban tartani a hangsugárzótól. Az LCD és plazma megjelenítµk nem érzékenyek a mágneses mezµkre.

Csatlakoztatás

Minden csatlakoztatást a készülék kikapcsolt állapotában kell elvégezni.

A hangsugárzók hátoldalán 2 csatlakoztatott pár csatlakozóaljzat található. A hagyományos csatlakoztatáshoz az aljzatok csatlakozását változatlanul kell hagyni (szállítási állapotban), és csak egy párat kell az erµsítµhöz csatlakoztatni. A kettµs kábelezés∑ csatlakozáshoz a kapcsolatot meg kell szüntetni a két pár között, és mindkét aljzatpárt egymástól különálló módon kell az erµsítµhöz csatlakoztatni. A kettµs kábelezés javíthatja az alacsonyfrekvenciás részletek felbontását. A 2a és 2b ábrák a hagyományos kettµs kábelezést mutatják meg.

Ügyeljen rá, hogy a hangsugárzó pozitív aljzatai (+ jelzés és piros szín) az erµsítµ pozitív kimeneti aljzatához csatlakozzanak, és a negatív aljzatok a hangsugárzók (- jelzés és fekete szín) az erµsítµ negatív kimeneti aljzatához. A helytelen csatlakoztatás gyenge hangképet és a mélyhangok elvesztését eredményezheti.

Kérje kereskedµje tanácsát a hangsugárzó kábelek kiválasztásával kapcsolatban. Tartsa a teljes impedanciát a hangsugárzó m∑szaki adatai között ajánlott maximum alatt, és használjon alacsony induktivitású vezetéket a magasfrekvenciák elnyomásának elkerülésére.

Finomhangolás

Finomhangolás elµtt gondosan ellenµrizze,hogy az összes csatlakozás megfelelµ és szoros legyen.

Amennyiben a hangdobozokat a falaktól távolabbra helyezzük el, a mélyhangok hangereje csökkenhet. A hangdoboz mögötti tér a hangkép mélységét növeli. Általánosságban, ha a hangdobozokat a falhoz közel helyezzük a mélyfrekvenciák hangerejének er∑s∑désével számolhatunk. Ha szeretné csökkenteni a mélyhangok hangerejét, de nem tudja vagy szeretné a fal mell∑l elvenni a hangdobozokat, használja a mellékelt szivacsdugót, amennyiben a mélyhangok keménységét szeretné redukálni, használja a szivacsgy∑r∑t. A szivacsdugó és gy∑r∑ elhelyezésér∑l a 3. ábrán talál illusztrációt.

Ha a mélyhang nem egyenletes a frekvenciában, akkor azt gyakran a helyiség rezonanciája okozza. Akár a hangsugárzók vagy a hallgató kis elmozdulása is óriási hatással lehet arra, hogy a rezonanciák hogyan befolyásolják a hangot. Próbálja a hangsugárzókat egy másik fal mellé helyezni. Még a nagyméret∑ bútorok mozgatása is befolyásolhatja a hatást.

Ha a centerkép nem fókuszált, akkor próbálja egymáshoz közelíteni a hangsugárzókat, vagy fordítsa µket befelé, hogy egy pontra nézzenek a hallgatási pozíció elé. Az 1b ábra a befordított hangsugárzókat mutassa.

Ha a hang túl durva, növelje a puha bútorzat mennyiségét a helyiségben (például használjon nehéz függönyöket), vagy csökkentse, ha a hang túl unalmas, és élettelen.

Egyes helyiségek visszhangosak – a visszhang a hang „pattogása” a párhuzamos falak között. A visszhangok elszínezhetik a hangot a helyiségben. Ellenµrizze a visszhangot a szoba közepén állva és tapsolva. Csökkentse a visszhangot szabálytalan alakú tárgyakkal, vagy nem visszaverµ felületekkel, könyvespolcokkal, szµnyegekkel vagy képekkel, az egyik falon vagy a padlón.

Ügyeljen rá, hogy a hangsugárzó felfelé és stabilan álljon. Használja a szµnyeg átszúró tüskéket, ha szükséges, és állítsa be µket egyenetlen padlózat esetén.

31

Page 34
Image 34
Bowers & Wilkins CM5 Hagyományos sztereó rendszerek, Házi mozi rendszerek, Szórt mágneses mezµk, Csatlakoztatás