RDS

 

 

RDS/NEWS

DSC

INCREDIBLE

TAPE

COUNTER

 

 

SURROUND

DBB

 

 

 

BAND

 

 

TIMER

 

 

 

ON/OFF

RDS

Radio Data System er et system, som gør det muligt for FM-stationer at sende supplerende informationer. Hvis man modtager en RDS-station, viser displayet Rog stationens navn.

Når man anvender automatisk indprogrammering, indprogrammeres RDS-stationerne først.

Rulning gennem forskellige RDS-informationer

Tryk flere gange på RDS/NEWS på apparatet for at rulle gennem følgende informationer (hvis disse sendes):

Programtyper som f.eks. NEWS, SPORT, POP M,…

Radiotekstmeddelelser

Frekvens

Stationsnavn

Bemærk: Hvis man trykker på RDS/NEWS, og displayet viser NO RDS, betyder det, at der ikke modtages noget RDS-signal.

Nyhedsfunktion

Man kan opstille tuneren på en sådan måde, at afspilningen af CD-pladen eller kassettebåndet afbrydes af en nyhedsudsendelse fra en RDS-station. Dette system virker kun, hvis RDS-programtypen NEWS sendes, mens nyhederne sendes.

1Indstil på den ønskede RDS-station (se »RADIO«).

2Tryk RDS/NEWS på apparatet ned i 2 sekunder.

Displayet viser NEWS ON et øjeblik og Rbegynder at blinke.

3Afspil en CD-plade eller et kassettebånd på normal måde.

Mens nyhederne sendes, skifter apparatet til tuner og displayet viser NEWS. Nyhedsfunktionen afbrydes så.

Man kan afbryde nyhedsfunktionen ved at trykke RDS/NEWS ned i 2 sekunder.

Bemærk: For at undgå uønskede indspilninger, virker nyhedsfunktionen ikke, mens der indspilles på et kassettebånd.

RDS-programtyper

NO TYPE

.......Ingen RDS-programtype

NEWS...............

Nyhedsudsendelse

AFFAIRS

.......Politisk og aktualitetsprogram

INFO...............

Særlige informationsprogrammer

SPORT............

Sport

EDUCATE

.......Undervisning og videregående uddannelse

DRAMA............

Hørespil og litteratur

CULTURE

.......Kultur, religion og samfundsorientering

SCIENCE

.......Videnskab

VARIED .........

Underholdningsprogrammer

POP M............

Pop-musik

ROCK M .........

Rock-musik

MOR M............

Underholdningsmusik

LIGHT M.......

Let klassisk musik

CLASSICS....

Klassisk musik

OTHER M.......

Andre musikprogrammer

EON

Med Enhanced Other Network kan man søge efter en RDS-station, der tilbyder en vis programtype. Hvis denne EON-funktion er til rådighed, viser displayet E.

1Mens man modtager en RDS-station, tryk på RDS/NEWS på apparatet, indtil displayet viser programtypen.

2Tryk på 4 PRESET 3 (PREV. ¡ eller NEXT ™ på fjernbetjeningen), indtil displayet viser den ønskede programtype.

3Tryk på TUNING 6 (6 på fjernbetjeningen) for at begynde søgningen.

Radioen indstilles på en RDS-station, der sender denne programtype. Hvis denne programtype ikke er til rådighed, viser displayet TYPE NOT FOUND.

Bemærk: – Hvis EON ikke er til rådighed, søger de forvalgte RDS-stationer efter den valgte programtype.

Hvis man bruger nyhedsfunktionen med en EON-station, søger hele netværket efter nyhedsudsendelser.

Dansk

103