
| ALLMÄN INFORMATION | FJÄRRKONTROLL | STRÖMFÖRSÖRJNING |
Svenska
Medföljande tillbehör
–2 högtalare
–Fjärrkontroll
–2 batterier för fjärrkontroll, storlek AAA
–Ramantenn för AM/MW
–Trådantenn för FM
–Nätsladd
Allmänt underhåll
Utsätt inte enheten, batterierna eller
Enheten kan rengöras med en mjuk något fuktad luddfri trasa. Använd inte något rengöringsmedel, som kan ha frätande verkan.
Miljöinformation
Allt onödigt förpackningsmaterial har undvikts. Vi har gjort vårt yttersta att underlätta källsortering: kartong (lådan), svällande styrenplast (stötskydd) och etylenplast (plastpåsar, skyddande skumgummiplatta).
Enheten består av material som kan återvinnas om den tas om hand av specialföretag. Följ lokala bestämmelserna när du kasserar förpackningsmaterial, använda batterier och gammal utrustning.
Batterier för fjärrkontrollen
•Öppna fjärrkontrollens batterifack och sätt i 2 batterier av typ AAA, R03 eller
Ta ut batterierna om de är slut eller om enheten inte ska användas på en längre tid.
Batterier innehåller kemiska substanser och måste därför kasseras enligt bestämmelserna.
Högtalaranslutningar
Högtalarkontakterna är av klämtyp. De fungerar som anges i bilden nedan.
•Anslut den omärkta tråden till den röda klämman och den markerade (svarta) tråden till den svarta klämman.
1 | 2 | 3 |
Nätström
Typplåten sitter på baksidan av enheten.1Kontrollera att den strömtyp som anges på typlåten överensstämmer med den lokala spänningen. Om det inte stämmer måste du vända dig till butiken eller en serviceverkstad.
2Anslut nätkabeln till ingången AC MAINS och till vägguttaget. Då går enheten över till att använda nätström.
Säkerhetsinformation
Observera! Strömbrytaren är sekundärt kopplad och bryter inte strömmen från nätet. Den inbyggda nätdelen är därför ansluten till elnätet så länge stickproppen sitter i vägguttaget.
Ställ enheten på ett stadigt underlag. Se till att det finns tillräckligt med utrymme runt om för att förhindra överhettning.
Klass 1 laserapparatVarning! Om apparaten används på annat sätt än i denna bruksanvisning specificerats, kan användaren utsättas för osynlig laserstrålning, som överskrider gränsen för laserklass 1.
84