Pesuaineohjeet

Automaattinen annostelija

Pyykinpesukoneessa on kaksilokeroinen annostelija: vasen lokero on pesuaineelle, oikea lokero huuhteluaineelle. Automaattiannostelija annostelee rumpuun oikean määrän pesu- ja huuhteluainetta ohjelman ja sen vaiheen mukaan.

HUOMIO

Käytä automaattiannostelijassa vain nestemäistä pesu- ja huuhteluainetta.

Varmista, että automaattiannostelija on asetettu kunnolla paikalleen. Pyykinpesukone ei käynnisty, ennen kuin automaattiannostelija on asetettu oikein paikalleen.

Jos vaihdat pesuainetta, puhdista ensin pesuainelokero.

Älä sekoita pesuainetta ja huuhteluainetta kummassakaan lokerossa.

Jotta pesuaine ei kovettuisi, älä avaa kantta, kun pesuaine on lisätty lokeroon.

Älä käytä valkaisuainetta, joka voi aiheuttaa korroosiota ja/tai kaasunmuodostusta.

Älä käännä automaattiannostelijaa ylösalaisin. Sisältö voi roiskua ulos aukoista.

Älä paina automaattiannostelijan pohjassa olevaa aukkoa, kun siirrät laitetta. Sisältö voi vuotaa.

Lisää pesu- ja huuhteluainetta varovasti. Sisältö saattaa läikkyä.

Muista poistaa automaattiannostelija ennen pesuaineiden lisäämistä.

Kun poistat automaattiannostelijan, jotta voit tarkistaa jäljellä olevan pesuaineen määrän saatuasi virheviestin tai ennen virheviestiä, automaattiannostelijassa voi olla pieni määrä pesuainetta jäljellä tai sitä voi vuotaa automaattiannostelijan alapuolelta.

Aseta automaattiannostelija kunnolla paikalleen. Jos automaattiannostelijaa ei aseteta kunnolla paikalleen, annostelu voi epäonnistua.

Automaattinen annostelija sammutetaan oletuksena Hienopesuohjelma-, Villa,- Vauvanvaatteet- ja Ulkovaatteet -ohjelmissa.

Jos haluat ottaa Automaattinen annostelijan käyttöön näissä ohjelmissa, kosketa kohtaa Asetukset tai Pikapaneelirivillä > Automaattinen annostelija ja tee tarvittavat asetukset.

Suomi - 22

Untitled-9 22

5/26/2017 3:08:25 PM

Page 190
Image 190
Samsung WW10H9600EW/EG manual Pesuaineohjeet, Automaattinen annostelija