POLSKI
WPROWADZENIE
Dzi∆kujemy i gratulujemy zakupu zespo¡ów g¡o·nikowych CDM™9NT.
Od momentu za¡oÃenia w roku 1966 trwa¡ƒ filozofiƒ firmy B&W jest poszukiwanie perfekcyjnej reprodukcji dØwi∆ku. By tego dokonaπ firma inwestuje w poszukiwania
i badania, po to by znaleØπ si∆ na czele najlepszych producentów audio. Przez lata B&W wprowadzi¡o wielkƒ ilo·π udoskonale◊
irewolucyjnych technicznych rozwiƒza◊. Jakkolwiek wiele z wyrafinowanych rozwiƒza◊ zosta¡o opracowanych dla flagowych, drogich, modeli, to jednak dƒÃenie do „falowego“ ich wprowadzania do coraz to ta◊szych serii (oczywi·cie w ramach moÃliwo·ci i zdrowego rozsƒdku) przynios¡o wielkie i jednoznaczne korzy·ci audiofilom na ca¡ym ·wiecie.
Konstrukcje CDM™NT majƒ obudowy
zzaokrƒglonymi kraw∆dziami aby redukowaπ dyfrakcje fal dØwi∆kowych (fale odbite od ostrych kraw∆dzi interferujƒ ze sobƒ i zak¡ócajƒ dØwi∆k biegnƒcy wprost z g¡o·ników). Integralnym elementem serii CDM™ sƒ kewlarowe® membrany g¡o·ników ·rednio
i ·rednioniskotonowych pomagajƒce uzyskaπ doskona¡ƒ jako·π dØwi∆ku przy niskim poziomie zniekszta¡ce◊. Natomiast kaÃdy g¡o·nik wysokotonowy z CDM™NT zawiera tub∆ Nautilus™ eliminujƒcƒ rezonanse mogƒce powstaπ za tylnƒ stronƒ membrany.
Jest niezwykle istotne by po·wi∆ciπ nieco czasu procesowi w¡a·ciwej instalacji – nagrodƒ b∆dƒ d¡ugie godziny przyjemnego ods¡uchu. Dok¡adne przeczytanie tej instrukcji pomoÃe
w zoptymalizowaniu ca¡ego systemu audio.
Zespo¡y g¡o·nikowe B&W sprzedawane sƒ obecnie w ponad 65 krajach przez sieπ wyspecjalizowanych dystrybutorów gotowych rozwiƒzaπ problemy, z którymi lokalny przedstawiciel moÃe mieπ k¡opoty. Adresy, numery telefonów oraz adresy internetowe podane sƒ na kaÃdym z katalogów.
ROZPAKOWANIE
(Rysunek 1)
•Rozchyl brzegi pud¡a i przewróπ karton wraz z zawarto·ciƒ.
•Zdejmij karton z zapakowanych g¡o·ników.
•Rozpakuj g¡o·niki z folii i styropianu.
•Opakowanie zachowaj, moÃe okazaπ si∆ przydatne w przysz¡o·ci.
SprawdØ czy karton zawiera:
•4 kolce z nakr∆tkami kontrujƒcymi
•1 zatyczka z gƒbki
•1 mi∆dzynarodowa karta gwarancyjna
G¡o·nik ·redniotonowy przykr∆cono do obudowy za pomocƒ antywibracyjnych wkr∆tów. Aby ograniczyπ niepoÃdane ruchy membrany
wtransporcie g¡o·nika, usztywniajƒcy dysk jest przymocowany do tylnej cz∆·ci obudowy i powinien byπ zdj∆ty do normalnego uÃywania g¡o·nika. Aby go zdjƒπ, odkr∆π umieszczony centralnie wkr∆t. Do dysku przymocowana jest etykietka ilustrujƒca czynno·ci.
Zachowaj dysk i ·rub∆ – mogƒ si∆ przydaπ w przysz¡o·ci do transportu g¡o·nika.
Zdj∆cie dysku usztywniajƒcego ods¡ania wi∆kszƒ g¡ówk∆ ·ruby. Ta ·ruba kontroluje nacisk antywibracyjnego mocowania. Jest ona dokr∆cona fabrycznie i nie powinna byπ regulowana. Je·li jednak zostanie przekr∆cona, skontaktuj si∆ ze swoim sprzedawcƒ w celu prawid¡owego ustawienia.
POD¿√CZENIA
(Rysunki 2 & 3)
Wszystkie pod¡ƒczenia powinny zostaπ wykonane przy wy¡ƒczonych urzƒdzeniach.
Zty¡u znajduje si∆ terminal zawierajƒcy 2 pary gniazd, po¡ƒczonych zworami, przeznaczonych do zrealizowanie pod¡ƒczenia bi-wiring. KaÃda z oddzielnej pary gniazd powinna zostaπ po¡ƒczona 2 Ãy¡owym przewodem wysokiej klasy ze wzmacniaczem – niezb∆dne jest wówczas wyj∆cie zwór. W przypadku tradycyjnego pod¡ƒczenia jednym kablem jednej kolumny zwory powinny pozostaπ na swoim miejscu. NaleÃy wtedy uÃyπ jednej z dwóch par gniazd.
Upewnij si∆, czy dodatnie gniazdo kolumny (oznaczone + i kolorem czerwonym) jest pod¡ƒczone do dodatniego wyj·cia wzmacniacza oraz czy ujemne gniazdo kolumny (oznaczone – i kolorem czarnym) do ujemnego wyj·cia wzmacniacza. Odwrotne pod¡ƒczenie spowoduje wyeliminowanie efektów przestrzennych i utrat∆ basu.
Przy pod¡ƒczeniu bi-wiring naleÃy nieco odkr∆ciπ nakr∆tki na terminalach po czym wyjƒπ zwory. Konieczne jest uÃycie 2 Ãy¡owego kabla do kaÃdej pary terminali (dwa 2 Ãy¡owe kable do kaÃdej kolumny). Pod¡ƒczenie tego typu znacznie poprawi precyzj∆ niskotonowych dØwi∆ków. Niezwykle istotna jest takÃe prawid¡owa polaryzacja (+ do +, – do –). Przy pod¡ƒczeniu bi-wiring b¡∆dna polaryzacja moÃe znacznie zdeformowaπ charakterystyk∆ przenoszenia g¡o·ników.
Terminale g¡o·nikowe akceptujƒ przewody obrane z izolacji. Zawsze upewnij si∆, Ãe przewód zosta¡ mocno zainstalowany w terminalu.
Spytaj o rad∆ przedstawiciela B&W przy wyborze przewodów g¡o·nikowych. Ca¡kowita impedancja przewodu powinna byπ poniÃej najwyÃszej rekomendowanej w danych technicznych kolumny. UÃyte kable powinny mieπ takÃe niskƒ indukcyjno·π by uniknƒπ t¡umienia najwyÃszych cz∆stotliwo·ci.
USTAWIENIE
(Rysunek 4)
Eksperymenty z ustawieniem zespo¡ów g¡o·nikowych w pomieszczeniu pomogƒ zoptymalizowaπ interakcje pomi∆dzy kolumnami i pomieszczeniem ods¡uchowym.
Wst∆pne instrukcje:
•Nie wkr∆caj kolców zanim nie znajdziesz najlepszej pozycji dla swoich g¡o·ników.
•Punkty, w których ustawione sƒ g¡o·niki
i centrum obszaru ods¡uchowego powinny wyznaczaπ trójkƒt równoboczny.
•Pomi∆dzy g¡o·nikami, dla uzyskania zadowalajƒcej bazy stereofonicznej, niezb∆dna jest odleg¡o·π co najmniej 1,5 m.
•Nie ustawiaj kolumn bliÃej nià 50 cm od ·cian. Zbytnie zbliÃenie obudów do ·cian zwi∆kszy ilo·π basu relatywnie do ·rednicy i moÃe spowodowaπ ewidentne zachwianie równowagi brzmienia.
Pola magnetyczne
G¡o·niki w kolumnie wytwarzajƒ i emitujƒ pola magnetyczne, których dzia¡anie jest bardzo silne takÃe na zewnƒtrz obudowy. Dlatego urzƒdzenia i przedmioty czu¡e na promieniowanie magnetyczne (takie jak telewizory, ekrany komputerów, dyskietki, ta·my audio i wideo) powinny zostaπ odsuni∆te od kolumny na odleg¡o·π co najmniej 0,5m.
DOSTRAJANIE
Zanim przystƒpisz do finalnego zestrojenia systemu sprawdØ czy wszystkie po¡ƒczenia w instalacji sƒ poprawne i bezpieczne.
Nieliniowo·π najniÃszego zakresu cz∆stotliwo·ci jest zazwyczaj spowodowana rezonansami powstajƒcymi w pomieszczeniu. Zmiany
w ustawieniu kolumn lub pozycji s¡uchaczy mogƒ mieπ g¡∆boki wp¡yw na sposób w jaki rezonanse oddzia¡ywajƒ na dØwi∆k. Spróbuj zainstalowaπ kolumny wzd¡uà innej ·ciany. Nawet przesuni∆cie duÃych mebli moÃe daπ znakomity efekt.
Odsu◊ g¡o·niki dalej od ·cian by zredukowaπ poziom basu. Przestrzeƒ za kolumnami pomoÃe równieà osiƒgnƒπ lepsze wraÃenie g¡∆bi. Odwrotnie, przysu◊ g¡o·niki bliÃej ·cian je·li chcesz zwi∆kszyπ poziom basu.
Je·li chcesz zredukowaπ poziom basu bez odsuwania kolumn od ·ciany uÃyj zatyczek
zgƒbki do zatkania otworów bass-reflex (rysunek 6).
Je·li efekty centralne nie sƒ do·π dobre spróbuj przysunƒπ wszystkie kolumny bliÃej siebie lub skierowaπ je nieco do ·rodka (rysunek 5).
JeÃeli dØwi∆k jest za szorstki zwi∆ksz ilo·π mi∆kkich przedmiotów w pomieszczeniu (np. uÃyj ci∆Ãszych zas¡on). Zredukuj liczb∆ podobnych elementów wyposaÃenia je·li brzmienie jest t∆pe i pozbawione Ãycia.