alacsonyabb jelszint∑ felbontóképességet, vagyis a hangok követhetµségét és információtisztaságát halk részletek esetében azáltal, hogy csökkenti a frekvenciaváltó egyes részeinek egymásra gyakorolt negatív hatásait. Ez az üzemmód egyben lehetµvé teszi, hogy a mély- illetve magas frekvenciatartományhoz külön-külön választhassunk optimális kábeltípust. Fordítson mindig figyelmet arra, hogy a csatlakozásokon a csavarok alaposan meg legyenek húzva, máskülönben ezek zöröghetnek. A megfelelµ hangfalkábel kiválasztásakor ügyeljünk arra, hogy az együttes elektromos impedanciát (ellenállást) mindig a technikai adatok között szereplµ ajánlott érték alatt tartsuk. A magassugárzó esetében ez megkülönböztetett figyelmet érdemel, ugyanis túl magas impedancia- és kapacitásértékek a magas frekvenciák túlcsillapításához vezetnek, ami foljtott és információszegény hangban jelentkezik. Mivel az optimális kábel kiválasztásában nemcsak a kábel típusa, illetve ennek technikai specifikációi, hanem ennek hossza is szerepet játszik, lehetµség szerint kérjen tanácsot B&W kereskedµjétµl e kérdésben.

Elhelyezés (4. ábra)

A hangsugárzók elhelyezésekor érdemes némi idµt szánni a kísérletezésre, mivel a két hangsugárzó, illetve ezek és a lehallgató helyiség között jelentµs az egymásrahatás. Útmutatóként szolgáljon néhány alapszabály:

Ne rögzítsük a tüskéket a hangsugárzó aljára addig, amíg nem találtuk meg ezek végleges helyét.

Törekedjünk arra, hogy úgy helyezzük el a hangsugárzókat, hogy azok, valamint a lehallgatás helye egy képzeletbeli egyenlµoldalú háromszög három csúcsát képezze.

A két hangsugárzó legalább 1.5m távolságra legyen egymástól annak érdekében, hogy optimális sztereó hangzást tudjunk elérni.

Fordítsunk figyelmet arra, hogy a hangsugárzók legalább 0.5m távolságban legyenek bármelyik faltól, ellenkezµ esetben a mélyfrekvenciás átvitel a közép/magastartomány kárára megnövekedhet és ez egy túlgerjesztett, kellemetlen basszuseffektushoz vezethet.

FIGYELMEZTETÉS: A CDM7SE statikus mágnességet produkál, amely a hangsugárzó dobozán kívül is hatást gyakorolt. Ezért a CDM7SE-et sose helyezzük 0.5m-nél közelebb olyan berendezéshez, amelynél a mágnesesség zavart okozhat, így pl. katódsugaras csövekkel épített televiziókészülékek, monitorok, személyi számítógépek, stb. esetében.

Finombeállítás

Mielµtt a hangsugárzók felállításának és használatának néhány “professzionálisabb trükkjére” térnénk, még egyszer ellenµrizzük, hogy helyes-e a polaritás (‘+’ a ‘+’ -szal, ‘–’ a ‘–’ -szal legyen összekötve), valamint, hogy elég szorosra vannak-e a csatlakozások húzva.

Ha a mélytartomány átvitelében egyenetlenséget észlelünk, valamint úgy találjuk, hogy a mély hangok definiálatlanul és eltúlzottan, tehát túl “pöffetegen” szólnak, az általában a szobában fellépµ nemkívánatos rezonanciák és ezek gerjedései miatt keletkeznek. Ebben az esetben a hangsugárzók elhelyezésének már kismérv∑ megváltoztatása érzékelhetµ javulást eredményezhet ezen rezonanciák kiküszöbölésén keresztül. Próbálja meg a hangsugárzókat egy másik hátsó fal elµtt elhelyezni. A szobában található nagyobb bútorok helyének a megváltoztatása is segíthet.

Amennyiben a mélytartomány szintje túl magas, próbálja meg még jobban elhúzni a hangsugárzókat a faltól. Ellenkezµ esetben, tehát ha több basszusra lenne szükség, vigye a hangsugárzókat valamivel közelebb a hátsó falhoz. Ugyanakkor ne feledjük, hogy a hangsugárzók mögötti szabad tér javít a hangkép térérzetén – amennyiben a reprodukált zeneanyag is rendelkezik ezzel az effektussal.

Amennyiben a zenei történés színpada, tehát a hangsugárzók között és mögött elterülµ képzeletbeli tér nem megfelelµen definiált, nem eléggé vizualizálható, próbálja meg a hangsugárzókat közelebb vinni egymáshoz, vagy egymáshoz képest befelé forgatni µket oly módon, hogy meghosszabbított tengelyük a hallgató elµtt keresztezze egymást (5. ábra).

Amennyiben a reprodukált hang túlságosan “érdes”, próbálja meg a szobában lévµ puha bútorzat (kárpit, szµnyeg, faliszµnyeg, stb) számát és felületét növelni. Például vastag függönyök használata szinte minden esetben szokott segíteni. Értelemszer∑en ilyen, csillapítást okozó tárgyak eltávolításával segíthetünk azon, ha a hang túl folytottnak és élettelennek t∑nik.

Tesztelni tudja a szobája visszhangosságát azzal, ha tapsol és megfigyeli a visszhang lecsengési sebességét. A helyiség visszhangossága szintén a reprodukált hang “összekenéséhez”, tehát definiálatlansághoz vezet, amit nagyobb méret∑, nem szabályos formájú és él∑ bútorok – pl. könyvespolcok – elhelyezésével csökkenthetünk.

Fordítson figyelmet arra, hogy a hangsugárzók stabilan álljanak a padlón. Lehetµleg használja a mellékelt tüskéket (spikes) a hangsugárzók felállítására azok után, hogy megtalálta ezek végsµ, optimális helyét. Ezek úgy lettek tervezve, hogy átszúrják a szµnyeget, vagy szµnyegpadlót és az az alatt lévµ padlófelületre “támaszkodjanak”.

Elµször csavarozza a szorítócsavarokat (kontraanyákat) a tüskékre egészen ütközésig, majd csavarja ezeket a hangfal aljában lévµ csavaraljzatokba szintén ütközésig. Amennyiben a hangdoboz billegne, állítgassa a tüskéket egészen addig, amíg a hangdoboz nem áll teljesen stabilan és vízszintesen, majd ha ez sikerült, akkor szorítsa rá a kontraanyákat is egészen a hangdoboz aljának a felületéig. Ha a padlón nem lenne szµnyeg és nem akarja, hogy a tüskék a padló felületét összekarcolják, használjon a tüskék és a padló között valamilyen kisméret∑ védµkorongot.

Gondozás

A hangsugárzók dobozának a furnérozása csak portalanítást igényel. Amennyiben valamilyen aerosolos spray-t kívánna a tisztításnál használni, vegye le elµször a hangszórókat védµ, vászonnal ellátott keretet úgy, hogy azt óvatosan lepattintja a hangdobozról. Fújja a tisztítószert a spray-bµl mindig a törlµrongyra, és sohasem közvetlenül a furnérfelületre. A védµkereten lévµ vásznat a legegyszer∑bb egy finomabb kefével letisztítani.

Kerülje a hangszórók megérintését, különösen a magassugárzóét, amely könnyen végzetes károsodáshoz vezethet.

17

Page 19
Image 19
Bowers & Wilkins CDM7 SE owner manual Elhelyezés 4. ábra, Finombeállítás, Gondozás