Finomhangolás
Finomhangolás elµtt ellenµrizze, hogy az összes csatlakoztatás az összeállításban megfelelµ és biztonságos.
A házimozi összeállítások kiváló valóságh∑ségének eléréséhez fontos a hangsugárzók egyensúlya, valamint a hangkép beállítása a képernyµ méretéhez. Kisebb képernyµk esetén nagyobb valóságh∑ség érhetµ el, ha a jobb és bal hangsugárzókat közelebb helyezi egymáshoz, mint ahogy helyezné csak audio célból.
Úgy állítsa be a három elsµ hangsugárzó szintjét, hogy a hang finom átmenettel szelje át a képernyµt. A surround hangsugárzók szintjét úgy állítsa be, hogy a speciális hangeffektusok kivételével ne vonja el a figyelmét. Az optimális szint meghatározásakor hallgassa meg az összeállítást számos lehetséges hallgatói pozícióból.
Amennyiben távolabb helyezi a hangsugárzókat a faltól, ez általában csökkenti a mély hangok hangerejét. Viszont, ha közelebb helyezi a hangsugárzókat a falhoz, ez növeli a mély hangok szintjét. Amennyiben úgy kívánja csökkenteni a mély hangok szintjét, hogy nem kívánja távolabb helyezni µket a faltól, helyezze a habdugaszt a csµbe, a
2. ábrán látható módon.
Ha a mélyhang nem egyenletes a frekvenciában, akkor azt gyakran a helyiség rezonanciája okozza. Akár a hangsugárzók vagy a hallgató kis elmozdulása is óriási hatással lehet arra, hogy a rezonanciák hogyan befolyásolják a hangot. Próbálja a hangsugárzókat egy másik fal mellé helyezni. Még a nagyméret∑ bútorok mozgatása is befolyásolhatja a hatást.
Ha a hang túl durva, növelje a puha bútorzat mennyiségét a helyiségben (például használjon nehéz függönyöket), vagy csökkentse, ha a hang túl unalmas, és élettelen.
Egyes helyiségek visszhangosak – a visszhang a hang „pattogása” a párhuzamos falak között. A visszhangok elszínezhetik a hangot a helyiségben. Ellenµrizze a visszhangot a szoba közepén állva és tapsolva. Csökkentse a visszhangot szabálytalan alakú tárgyakkal, vagy nem visszaverµ felületekkel, könyvespolcokkal, szµnyegekkel vagy képekkel, az egyik falon vagy a padlón.
Ügyeljen rá, hogy a hangsugárzó felfelé és stabilan álljon. Használja a szµnyeg átszúró tüskéket, ha szükséges, és állítsa be µket egyenetlen padlózat esetén.
Bejáratási idµszak
A hangsugárzó teljesítmény kicsit megváltozik a kezdeti idµszakban. Ha a hangsugárzó hideg környezetben volt tárolva, akkor némi idµbe telik, hogy visszaálljon a csillapító és felfüggesztµ anyagok megfelelµ mechanikus tulajdonsága. A hangszóró felfüggesztések szintén fellazulnak az elsµ pár óra használat során. A végleges teljesítmény eléréséhez szükséges idµ attól függ a tárolási feltételektµl, és a használattól függ.
Általában körülbelül egy hétre van szükség a hµmérsékleti hatások stabilizálódásához, és 15 óra használatra, hogy a mechanikus alkatrészek elérjék a tervezett jellemzµiket.
Ennek ellenére hosszabb bejáratási idµszakokról is kaptunk hírt (akár egy hónap is lehet), és bizonyítható, hogy nem sok köze van a hangsugárzó változásához, hanem csak a hallgatónak tart hosszabb ideig az új hangzás megszokása. Különösen igaz ez a magas elvárásokat teljesítµ hangsugárzókra, mint ezek, ahol jelentµsen nagyobb mennyiség∑ részlet hallható ahhoz képest, amit a hallgató korábban megszokott; a hang elµször túl közvetlennek t∑nhet, vagy talán túl keménynek. Hosszabb idµ után a hang lágy lesz, de a tisztaság és részletesség elvesztése nélkül.
Gondozás
A hangdobozokat rendszerint csak le kell porolni. Ha aeroszolos tisztítót szeretne használni, akkor távolítsa el elµször a rácsot a hangsugárzó elµl. Fújjon a sprayvel a tisztítórongyra, és ne közvetlenül a hangdobozra. A rács szövete normál ruhakefével tisztítható, miután eltávolította a hangsugárzóról. Ne érintse meg a hangsugárzókat. Különösen ügyeljen a magassugárzóra, mert kárt okozhat benne.
Nagy körültekintéssel választjuk ki a hangsugárzók dobozának burkolásához szükséges legkiválóbb minµség∑ fa alapanyagokat, melyek megfelelnek a szigorú követelményeknek. A furnérokat tartsuk távol a radiátoroktól vagy hµsugárzóktól, elkerülve a repedés vagy törés kockázatát. A faburkolat egy speciális ultraviola fénynek ellenálló lakkréteggel van átitatva, mely minimalizálja a furnér színének idµ elµtti megváltozását, de a számításainknak megfelelµen fokozatosan változik. Ez a jelenség a hangfal azon területein érvényesül leginkább, ahol a dobozt az elµlap eltakarja, vagy ahol árnyékban van, így célszer∑ többször megváltoztatni ezeket az árnyékos területeket, pl. a hangfal elmozdításával és az elµlap levételével. A színkülönbségek eltüntethetµek oly módon, hogy a hangdoboz borítását a napfény sugárzásának kitesszük, ügyelve arra, hogy a furnérozást mindenhol egyenletesen érje a napfény. Ez a folyamat néhány napig, akár egy hétig is eltarthat, de felgyorsítható, ha UV lámpát használunk. Ez esetben nagy körültekintéssel és óvatosan dolgozzunk.
31