g¡o·nika. Zapobiegnƒ one przenoszeniu wibracji. P¡aska powierzchnia na górze telewizora moÃe byπ mniejsza nià wielko·π podstawy g¡o·nika, wiΔc uwzglΔdnij to podczas montaÃu gumowych nóÃek.
Rozproszone pola magnetyczne
G¡o·niki posiadajƒ ekranowanie magnetyczne, dziΔki czemu rozproszone pole magnetyczne wokó¡ obudowy, z wy¡ƒczeniem przodu kolumny, jest na tyle ma¡e, Ãe w wiΔkszo·ci przypadków nie zniekszta¡ca obrazu telewizora.
Niemniej, istniejƒ bardzo czu¡e telewizory – niektóre nawet do tego stopnia, Ãe naleÃy je dostrajaπ zgodnie z polem magnetycznym Ziemi. Je·li masz podobne problemy, w pierwszej kolejno·ci rozmagnesuj telewizor z umieszczonym wcze·niej g¡o·nikiem B&W. Niektóre z telewizorów sƒ wyposaÃone w specjalny przycisk s¡uÃcy do tego celu. Je·li taka funkcja jest dostΔpna, wy¡ƒcz zestaw na 15 minut, po czym w¡ƒcz ponownie, równieà z g¡o·nikiem umieszczonym na swoim docelowym miejscu. Ustawienie zestawu tylko w stan gotowo·ci moÃe okazaπ siΔ niewystarczajƒce.
Je·li problem ca¡y czas wystΔpuje, spróbuj przemie·ciπ odrobinΔ kolumnΔ do przodu lub do ty¡u, aby osiƒgnƒπ lepsze rezultaty. MoÃesz równieà spróbowaπ odsunƒπ g¡o·nik dalej od telewizora do momentu, w którym zniekszta¡cenia zniknƒ. Z uwagi na fakt, Ãe pole magnetyczne jest wiΔksze z przodu g¡o·ników, przedmioty czu¡e na pola magnetyczne (na przyk¡ad dyskietki komputerowe, czy teà kasety audio i video) powinny znajdowaπ siΔ co najmniej 20 cm od g¡o·nika.
Pod¡ƒczenia
Wszystkie pod¡ƒczenia powinny byπ wykonywane przy wy¡ƒczonym sprzΔcie.
Sƒ 2 pary po¡ƒczonych z¡ƒczy znajdujƒcych siΔ z ty¡u kolumny. W przypadku konwencjonalnych pod¡ƒcze◊, blaszki ¡ƒczƒce z¡ƒcza powinny pozostaπ na miejscu (w takim po¡oÃeniu, w jakim siΔ znajdowa¡y przy kupnie kolumny) i tylko jedna para pod¡ƒczona do wzmacniacza. W przypadku po¡ƒcze◊ typu
Pod¡ƒcz dodatnie gniazdo kolumny (zaznaczone „+“ i na czerwono) z dodatnim gniazdem wzmacniacza i ujemne (zaznaczone
Nieprawid¡owe po¡ƒczenie moÃe powodowaπ spadek jako·ci lub utratΔ basów.
Popro· o pomoc swojego sprzedawcΔ w doborze optymalnego okablowania. Utrzymuj ca¡kowitƒ impedancjΔ poniÃej maksymalnej rekomendowanej
wspecyfikacji i uÃywaj kabla z niskƒ impedancjƒ w celu unikniΔcia os¡abienia najwyÃszych czΔstotliwo·ci.
Dostrajanie
Przed dostrojeniem, sprawdØ czy wszystkie pod¡ƒczenia w obrΔbie instalacji sƒ prawid¡owe i zabezpieczone.
Dla osiƒgniΔcia wiΔkszego realizmu sceny dØwiΔkowej instalacji kina domowego, istotne jest zrównowaÃenie i dopasowanie sceny dØwiΔkowej do wielko·ci ekranu. W przypadku mniejszych ekranów, lepszy efekt osiƒgniemy, gdy przesuniemy lewƒ i prawƒ kolumnΔ bliÃej siebie, nià mia¡oby to miejsce w przypadku s¡uchania wy¡ƒcznie muzyki.
Ustaw poziom wszystkich trzech przednich kolumn g¡o·nikowych tak, aby dØwiΔk p¡ynnie przemieszcza¡ siΔ zgodnie z tym, co dzieje siΔ na ekranie. Dopasuj poziom g¡o·ników surround w taki sposób, aby, poza specjalnymi efektami, twoja uwaga nie by¡a przez nie zbytnio rozpraszana. SprawdØ róÃne ustawienia, tak aby móc wybraπ optymalne ustawienia poziomu kolumn.
OdsuniΔcie kolumn od ·ciany powoduje ogólne obniÃenie poziomu basów. Oddalenie od tylnej ·ciany potΔguje wraÃenie g¡Δboko·ci sceny dØwiΔkowej. Analogicznie, przysuniΔcie kolumn bliÃej w kierunku ·ciany zwiΔkszy poziom basów. Aby obniÃyπ poziom basów bez odsuwania kolumn od ·ciany, wci·nij gƒbkowƒ zatyczkΔ w tubΔ bass reflexu (rysunek 2).
Je·li dØwiΔk jest zbyt szorstki, zwiΔksz ilo·π miΔkkich elementów wyposaÃenia w pokoju (na przyk¡ad uÃyj grubszych zas¡on). Je·li za· dØwiΔk jest zbyt p¡aski, pozbawiony Ãycia – zmniejsz ilo·π miΔkkich elementów wyposaÃenia, które poch¡aniajƒ dØwiΔk.
SprawdØ, czy w pokoju nie ma echa, na przyk¡ad klaszczƒc w d¡onie. Echo moÃna zredukowaπ poprzez uÃycie nieregularnie ukszta¡towanych przedmiotów, takich jak pó¡ki na ksiƒÃki czy duÃe meble.
Upewnij siΔ, Ãe kolumny stojƒ pewnie na pod¡odze. UÃyj kolców, je·li kolumny bΔdƒ sta¡y na dywanie i dostosuj je tak, aby pozbyπ siΔ wszelkich nieregularno·ci w pod¡oÃu.
Okres „docierania“
Jako·π dØwiΔku odtwarzanego przez kolumny zmieni siΔ w niewielkim stopniu w przeciƒgu poczƒtkowego okresu ich uÃywania. Je·li kolumny by¡y przetrzymywane w ch¡odnym miejscu, materia¡y t¡umiƒce oraz wyko◊czeniowe g¡osików bΔdƒ musia¡y przez pewien czas odzyskiwaπ swoje pierwotne charakterystyki. Zawieszenie g¡o·ników rozgrzeje siΔ w pierwszych godzinach uÃytkowania kolumny. Czas, jaki kolumna potrzebuje na osiƒgniΔcie nominalnych moÃliwo·ci, zaleÃy od warunków, w jakich by¡a przechowywana oraz od sposobu, w jaki jest uÃytkowana. Daj kolumnie mniej wiΔcej tydzie◊ na ustabilizowanie temperatury oraz 15 godzin przeciΔtnej pracy, aby podzespo¡y osiƒgnΔ¡y zak¡adane przez projektantów charakterystyki.
33