Val av bildläge

Genom att trycka på knappen PP kan du byta inställningar av Bildläge (Picture Mode) efter dina behov.

Frysa bild

Du kan frysa bilden i rutan med OK-knappen på fjärrkontrollen. Tryck på OK för att frysa bilden. Tryck på OK igen för att avbryta.

Obs! Denna funktion är inte tillgänglig när du använder en PC-, YPBPr- eller HDMI-källa.

Zoomlägen

Du kan ändra visningsläge för tv-bilden om du vill se den i olika zoomformat.

Tryck på /WIDE-knappen för att ändra zoomläge direkt.

Tillgängliga zoomlägen visas nedan:

För bildformat 16:9 som har komprimerats till normal bild (bildformat 4:3), använder du läget 16:9 för att återställa bilden till originalstorlek.

4:3

Används för att visa normal bild (bildformat 4:3) då detta är originalformat.

Panoramisk (Panoramic)

Detta läge sträcker ut vänster och höger sida av normalbilden (bildformat 4:3) till att täcka bredbilds-TV, utan att bilden verkar onormal.

Obs!

I YPbPr- och HDMI-lägena är 16:9-läget bara tillgängligt vid 720 x 1080-upplösning.

I PC-lägeär endast lägena 4:3 och 16:9 tillgängliga. Auto

Auto

När en WSS-signal(Wide Screen Signalling) som informerar om bildens format finns med i sändningssignalen eller signalen från en extern enhet, byter tv:n automatiskt zoomläget i enlighet med WSS-signalen.

När AUTO-läget inte fungerar på grund av svag WSS-signal, eller när du vill ändra läge, kan du byta läge manuellt.

En liten del av den övre och nedre delen av bilden klipps bort.

14:9 Zoom

Zoomar upp bredbild (bildformat 14:9) till övre och nedre delen av skärmen.

Cinema

Zoomar upp bredbilden (bildformat 16:9) till fullskärm.

16:9

Detta sträcker ut vänster och höger sida av normalbilden (bildformat 4:3) till att täcka bredbilds-TV.

Svenska

Textning (Subtitle)

Zoomar upp bredbilden (bildformat 16:9) med textning till fullskärm.

- 99 -

03-SWE-32761W-1055 UK-32 INCH-17MB12-(199HDMI-3D PAN-BASIC PIP-WO SVHS)-50133726. 04.09.2008, 08:29

Page 100
Image 100
Dantax 32LCD V9 manual Val av bildläge, Frysa bild, Zoomlägen, Panoramisk Panoramic, Textning Subtitle