40005995Dan.qxd 23/07/2009 17:32 Page 57

Betjening

1.Åbn lågen og læg vasketøjet i tromlen. Du skal sikre, at beklædningsgenstandene ikke hindrer lågen i at lukke.

2.Luk forsigtigt døren ved at skubbe den langsomt i indtil de kan høre, at døren lukkes med et ‘klik’.

3.Drej Programvælger-knappen for at vælge det ønskede tørreprogram (se Programvejledningen).

4.Hvis du tørrer syntetiske stoffer, akryl eller sarte genstande, skal du trykke på knappen

for at reducere varmeniveauet. Lampen ved siden af trykknappen lyser, når maskinen er sat til lav varme. For at fravælge et program inden for de første par minutter

af det trykkes på knappen. Derefter nulstilles maskinen, så indstillingen kan ændres.

5.Tryk på -knappen. Tørretumbleren starter automatisk, og DRY-indikatoren lyser.

6.Hvis lågen, af den ene eller anden grund, åbnes under tørringen, skal man trykke når lågen igen lukkes, for at få tørreprogrammet til at fortsætte.

7.Når cyklussen er ved at være færdig, går maskinen ind i afkølingsfasen, og tøjet tumbles nu i kold luft, så det langsomt køles af.

8.Når programmet er færdigt, lyser END- indikatoren.

9.Efter programmet er afsluttet, bliver tromlen ved med at rotere med mellemrum, så tøjet krølles mindst muligt. Dette fortsætter, indtil der slukkes for maskinen, eller døren åbnes.

ADVARSEL!

Tromlen, lågen

og tøjet kan være meget varmt.

57

Page 57
Image 57
Hoover VHC 680F manual Betjening