Bowers & Wilkins CWM-LCR8 Nowo wznoszona ·ciana gipsowo-kartonowa, Lita konstrukcja ·ciany

Models: CWM-LCR8

1 35
Download 35 pages 26.08 Kb
Page 29
Image 29

Nowo wznoszona ·ciana gipsowo-kartonowa

G¡o·nik moÃe byπ zainstalowany po sko◊czeniu budowania ·ciany, w analogiczny sposób, jak ma to miejsce w przypadku montaÃu w juà istniejƒcej konstrukcji. ¿atwiej jest jednak pozycjonowaπ g¡o·nik i wycinaπ otwór, je·li przed zamocowaniem p¡yty zastosowany zostanie opcjonalny zestaw montaÃowy PMK. Za pomocƒ zszywek lub gwoØdzi, przymocuj zestaw montaÃowy PMK do stelaÃa, jak opisano to w jego instrukcji. PoprowadØ przewód i przymocuj go do punktu zamocowania PMK. Dostosuj d¡ugo·π przewodu tak, aby móc wygodnie pod¡ƒczyπ g¡o·nik, pami∆taj jednak, Ãe jego nadmierna d¡ugo·π moÃe powodowaπ brz∆czenie. Ko◊cowy rezultat uzaleÃniony jest od tego, na ile dobrze p¡yta przymocowana jest do stelaÃa, dlatego teà zalecamy, aby w pobliÃu g¡o·nika dodatkowo przykr∆ciπ panele do stelaÃa lub zastosowaπ klej. Je·li p¡yta zostanie zamontowana, wewn∆trzna kraw∆dØ PMK s¡uÃy jako szablon do wyci∆cia otworu. Je·li niezb∆dna jest dodatkowa izolacja akustyczna w stosunku do sƒsiadujƒcych pomieszcze◊, lub, gdy wymagana jest pewna forma zabezpieczenia przed rozprzestrzenianiem si∆ ognia, zastosuj opcjonalnƒ, tylnƒ obudow∆ zamiast zestawu montaÃowego PMK. W takim przypadku post∆puj zgodnie ze wskazówkami zawartymi w instrukcji do¡ƒczonej do tylnej obudowy. Gdy mocujesz p¡yt∆ gipsowƒ, uÃyj masy plastycznej na styku tylnej obudowy g¡o·nika i p¡yty, aby uniknƒπ powstawania brz∆czenia. Zaznacz obrys lub wytnij otwór na g¡o·nik, uÃywajƒc kraw∆dzi tylnej obudowy jako szablonu. W zaleÃno·ci od rozmiaru uÃytego narz∆dzia, moÃe wystƒpiπ konieczno·π dodatkowego usuni∆cia zaokrƒgle◊ w naroÃnikach wyci∆tego otworu.

Lita konstrukcja ·ciany

Aby uniknƒπ degradacji jako·ci odtwarzania basu, g¡o·nik wymaga komory o obj∆to·ci nie mniejszej niÃ

20 litrów. Oznacza to, Ãe w przypadku standardowej ·ciany o grubo·ci 10 cm, komora, w której pracuje g¡o·nik musi mieπ powierzchni∆ wykraczajƒcƒ rozmiarem poza kraw∆dzie ramki. MoÃliwe jest uzyskanie takiej obj∆to·ci poprzez zastosowanie nadproÃa, przykrycie otworu p¡ytƒ gipsowo-kartonowƒ i zamocowanie g¡o·nika w analogiczny sposób jak ma to miejsce przypadku istniejƒcej konstrukcji gipsowo- kartonowej. (rysunek 6) Tylna obudowa g¡o·nika ma w takim przypadku dodatkowe znaczenie, gdyà definiuje minimalnƒ przestrze◊ wymaganƒ dla prawid¡owej pracy przetwornika.

Podczas montaÃu i prowadzenia przewodu, post∆puj zgodnie ze wskazówkami zawartymi w instrukcji do¡ƒczonej do tylnej obudowy g¡o·nika. Je·li stosujesz wyko◊czenie tynkiem mokrym, najpierw pomaluj warstw∆ ta·my klejƒcej na tyle obudowy, aby uniknƒπ od¡ƒczania si∆ od niej tynku podczas procesu schni∆cia, co mog¡oby

powodowaπ powstawanie brz∆czenia podczas pracy g¡o·nika. JeÃeli wykorzystujesz p¡yty gipsowo-kartonowe, przyklej je do powierzchni tylnej obudowy g¡o·nika, uÃywajƒc masy plastycznej. Wytnij otwór na g¡o·nik, uÃywajƒc kraw∆dzi tylnej obudowy jako szablonu. W zaleÃno·ci od rozmiaru uÃytego narz∆dzia, moÃe wystƒpiπ konieczno·π dodatkowego usuni∆cia zaokrƒgle◊ w naroÃnikach wyci∆tego otworu. W Ãadnym przypadku nie zalecamy uÃycia cementu ani zaprawy murarskiej do mocowania tylnej obudowy g¡o·nika do ·ciany. Brz∆czenie moÃna najskuteczniej wyeliminowaπ poprzez zastosowanie masy plastycznej i klinów. (rysunek 7)

Wyg¡uszenie komory g¡o·nika

Wype¡nij komor∆ w ·cianie lub tylnƒ obudow∆ g¡o·nika (ale nie bezpo·rednio za g¡o·nikiem) w¡óknem szklanym lub matƒ z waty mineralnej. G∆sto·π upakowania materia¡u g¡uszƒcego powinna byπ taka, aby nie wyst∆powa¡o jego odpadanie lub zwisanie. W przypadku komory umieszczonej w otwartej przestrzeni ·ciany, zastosuj wyg¡uszenie przynajmniej na przestrzeni 30 cm poniÃej i powyÃej g¡o·nika. (rysunek 8)

WA…NE: Upewnij si∆, Ãe materia¡y g¡uszƒce, których uÃywasz spe¡niajƒ lokalne standardy niepalno·ci.

Zamocowanie g¡o·nika

Wszelkie pod¡ƒczenia mogƒ byπ wykonywane jedynie, gdy urzƒdzenia sƒ wy¡ƒczone.

Przy zdj∆tej maskownicy i panelu z g¡o·nikami, ustaw ramk∆ ·ciennƒ w miejscu komory i przykr∆π 10 wkr∆tami widocznymi od przodu. (rysunek 9) Wkr∆ty te automatycznie odchylajƒ uchwyty znajdujƒce si∆ za pod powierzchniƒ ·ciany. Przed ko◊cowym dokr∆ceniem wkr∆tów, upewnij si∆, Ãe wszystkie z nich znajdujƒ si∆ na swoich miejscach. Ramka posiada pewnƒ elastyczno·π, aby zniwelowaπ ewentualnƒ nierówno·π p¡aszczyzny montaÃowej, jednak nie dokr∆caj wkr∆tów zbyt silnie, gdyà deformacja ramki moÃe powodowaπ problemy z za¡oÃeniem maskownicy.

Pod¡ƒcz przewód g¡o·nikowy zwracajƒc uwag∆ na polaryzacj∆.

Gdy ramka jest juà w¡a·ciwie zamocowana, przykr∆π panel z g¡o·nikami i zwrotnicƒ, uÃywajƒc

8do¡ƒczonych wkr∆tów (rysunek 10) Przy¡óà maskownic∆ do ramki i sprawdØ, czy daje si∆ ona za¡oÃyπ bez problemu. Je·li pasowanie jest zbyt ciasne, zdejmij panel z g¡o·nikami i sprawdØ czy ramka nie zosta¡a zdeformowana zbyt silnym dokr∆ceniem.

Indywidualne dostosowanie

Ramka g¡o·nika wykonana zosta¡a z przygotowanego do pokrycia farbƒ, bia¡ego, pó¡matowego materia¡u, który moÃe zostaπ pomalowany, aby dostosowaπ jego wyglƒd do koloru ·ciany. Nie maluj panelu pod maskownicƒ ani g¡o·ników. Unikaj dotykania

g¡o·ników, gdyà moÃe to doprowadziπ do ich uszkodzenia.

Przed przystƒpieniem do pomalowania maskownicy, wyjmij od ty¡u jej tekstylnƒ cz∆·π, gdyà w przeciwnym razie zablokowane zostanƒ akustyczne pory, i dØwi∆k b∆dzie zniekszta¡cony. Je·li po za¡oÃeniu tekstylnej cz∆·ci maskownicy nie pozostaje ona na swoim miejscu, rozpyl na ty¡ ramki maskownicy (NIE na maskownic∆) cienkƒ warstw∆ klejƒcego ·rodka 3M SprayMount lub podobnego.

26

Page 29
Image 29
Bowers & Wilkins CWM-LCR8 Nowo wznoszona ·ciana gipsowo-kartonowa, Lita konstrukcja ·ciany, Wyg¡uszenie komory g¡o·nika