
Sähkötyökaluja koskevat yleiset turvaohjeet / Ennen käyttöönottoa
c)Pidä käyttämätön akku loitolla klem- mareista, kolikoista, avaimista, nau- loista, ruuveista tai muista pienistä metalliesineistä, jotka voivat saada aikaan kosketusten ohituksen. Akkukos- ketusten välinen oikosulku voi johtaa palovam- moihin tai tulipaloon.
d) Varoltus! Väärän käytön yhtey- dessä akusta saattaa vuotaa ulos nestettä. Vältä koskettamasta nestettä. Jos kosketat sitä vahingossa, huuhtele se pois vedellä. Jos nestettä joutuu sil- miin, käänny lisäksi lääkärin puoleen. Vuotava akkuneste voi ärsyttää ihoa tai aiheut- taa palovammoja.
JAseta pyörimissuunnan kytkin kes- kiasentoon (lukitus) laitteelle suoritet-
tavien töiden, laitteen kuljetuksen tai säilytyksen ajaksi. Estät näin sähkötyökalun tahattoman käynnistymisen.
##
QHuomio johdot!
cVaara!
Varmista, ettet osu
Akkukäyttöisen porakoneen turvaohjeet
JKiinnitä työstökappale. Kiinnityslaitteilla tai ruu- vipuristimella kiinnitetty työstökappale pysyy varmemmin paikoillaan kuin käsivoimin pideltynä.
Varoltus! MYRKYLLISIÄ PÖLYJÄ!
JTyöstön yhteydessä syntyvien haitalliset / myrkyl- liset pölyt vaarantavat laitetta käyttävän henkilön tai lähellä olevien henkilöiden turvallisuuden.
Käytä suojalaseja ja hengityssuo- jainta!
JÄlä työstä asbestia sisältävää materi- aalia. Asbesti aiheuttaa syöpää
JPidä kiinni sähkötyökalusta. Ruuvien kiristämisen ja avaamisen yhteydessä voi esiin- tyä lyhytaikaisesti korkeita vastamomentteja.
JKytke sähkötyökalu välittömästi pois päältä, jos työkalu lukittuu. Varaudu suuriin vastamomentteihin, jotka aiheuttavat takaiskun. Työkalu lukkiutuu, jos sähkötyökalu kuormittuu liikaa tai se juuttuu kiinni työstettä- vään kappaleeseen.
Varoltus! Tartu kiinni ainoastaan eristetyistä tartuntapinnoista, kun teet töitä, joissa työkalu saattaa osua piilossa oleviin sähköjohtoihin. Jos säh- kötyökalu osuu jännitteiseen johtoon, työkalun metalliosat muuttuvat jännitteisiksi, mikä aiheuttaa sähköiskun.
20 FI
Q Alkuperäisettarvikkeet / lisälaitteet
JKäytä ainoastaan käyttöohjeessa ilmoitettuja tarvikkeita ja lisälaitteita. Muiden kuin käyttöohjeessa suositeltujen käyt- tötyökalujen tai muiden tarvikkeiden käyttö saattaa merkitä loukkaantumisvaaraa.
QEnnen käyttöönottoa
QAkkupakkauksen lataaminen
JIrrota verkkopistoke aina ennen latauslaitteen tai akkupakkauksen puhdistusta tai huoltoa.
Huomio! Uusi tai pitkään aikaan käyttämättä ollut akkupakkaus tulee ladata ennen ensimmäistä / uutta käyttöä.
Täyden kapasiteettinsa akkupakkaus saavuttaa n.
mVARO! Irrota aina verkkopistoke, ennen kuin otat akkupakkauksen latauslaitteesta tai
asetat sen lataukseen.
JÄlä koskaan lataa akkupakkausta, jos ympäris- tön lämpötila on alle 10 °C tai yli 40 °C.