Trådløs-G-bredbåndsrouter

Hvis du bruger Windows 2000:

1.Klik på Start, Indstillinger og Kontrolpanel. Dobbeltklik på ikonet Netværks- og opkaldsforbindelser.

2.Højreklik på den LAN-forbindelse, der er knyttet til det Ethernet-kort, du bruger, og vælg Egenskaber.

3.Marker Internetprotokol (TCP/IP), og klik på knappen Egenskaber i boksen De markerede komponenter anvendes af denne forbindelse. Vælg Brug følgende IP-adresse.

4.Indtast en entydig IP-adresse, som ikke bruges af nogen anden computer på det netværk, som er forbundet med routeren.

5.Indtast Undernetmaske 255.255.255.0.

6.Indtast Standardgateway 192.168.1.1, som er routerens IP-standardadresse.

7.Vælg Brug følgende DNS-serveradresse i bunden af vinduet, og indtast den foretrukne DNS-server og den alternative DNS-server, som din internetudbyder har opgivet. Kontakt din internetudbyder, eller gå til internetudbyderens websted for at finde de relevante oplysninger.

8.Klik på knappen OK i vinduet Internetprotokol-egenskaber/TCP/IP-egenskaber, og klik herefter på OK i vinduet LAN-egenskaber.

9.Genstart computeren, når du bliver bedt om det.

Hvis du bruger Windows XP:

Følg disse anvisninger, hvis du bruger Windows XP med standardbrugerfladen. Følg de anvisninger, der er givet for Windows 2000, hvis du bruger den klassiske brugerflade, hvor menuer og ikoner ser ud som i de tidligere versioner af Windows.

1.Klik på Start og Kontrolpanel.

2.Klik på ikonet Netværks- og internetforbindelser og herefter på ikonet Netværksforbindelser.

3.Højreklik på den LAN-forbindelse, der er knyttet til det Ethernet-kort, du bruger, og vælg Egenskaber.

4.Marker Internetprotokol (TCP/IP) i boksen Denne forbindelse bruger følgende enheder. Klik på knappen Egenskaber.

5.Indtast en entydig IP-adresse, som ikke bruges af nogen anden computer på det netværk, som er forbundet med routeren.

6.Indtast Undernetmaske 255.255.255.0.

7.Indtast Standardgateway 192.168.1.1, som er routerens IP-standardadresse.

8.Vælg Brug følgende DNS-serveradresse i bunden af vinduet, og indtast den foretrukne DNS-server og den alternative DNS-server, som din internetudbyder har opgivet. Kontakt din internetudbyder, eller gå til internetudbyderens websted for at finde de relevante oplysninger.

9.Klik på knappen OK i vinduet Internetprotokol-/TCP/IP-egenskaber). Klik på OK i vinduet LAN- egenskaber.

Appendiks A: Fejlfinding

41

Almindelige problemer og løsninger

Page 135
Image 135
Linksys WRT54G(EU/LA) manual Trådløs-G-bredbåndsrouter