OPIS

 

PL

 

 

 

A

Popychacz

J

Wylot soku

B

Pokrywa i komin

K

Wylot pulpy

C

Śruba dociskowa

L

Silnik

D

Filtr do soków

M

Przełącznik start/stop

E

Filtr do przecierów

N

Pojemniki

F

Separator pozostałości (nierozdzielny

O

Separator piany

 

od filtra)

P

Szczoteczka czyszcząca

G

Miseczka

Q

Kolektor pozostałości

HTalerzyk

IWylewka z systemem zapobiegającym kapaniu

PRZEd PIERWSZYM UŻYCIEM:

Rozpakować urządzenie, ustawić je na solidnym i stabilnym poziomym blacie, następnie rozkręcić na poszczególne części. Przed rozpoczęciem korzystania z urządzenia należy upewnić się, czy zostały z niego usunięte wszystkie elementy opakowania.

Zalecamy umycie wszystkich zdejmowanych elementów, następnie elementy te należy dokładnie wypłukać i wysuszyć: popychacz (A), pokrywę i komin (B), śrubę dociskową (C), filtry (D i E), separator pozostałości (F), miseczkę (G), talerzyk i wylewkę (H i I), pojemniki

(N), a także kolektor pozostałości (Q).

PIERWSZE URUCHOMIENIE: RYS. Od 1 dO 7

Należy złożyć urządzenie tak, jak to pokazano na rysunkach, wybierając jeden z filtrów w zależności od pożądanej konsystencji:

filtr do soków (D - kolor pomarańczowy) z sitkiem o drobnych oczkach do przygotowania soku; filtr do przecierów (E - kolor malinowy) z sitkiem o większych oczkach do uzyskania bardziej gęstej konsystencji jak dla przecierów.

WAŻNE: z separatorem pozostałości (F) należy obchodzić się ostrożnie.

-W trakcie składania urządzenia upewnić się, czy separator pozostałości został prawidłowo włożony w przeznaczone do tego wyżłobienie na filtrze (rys. 1).

SPOSÓB UŻYCIA:

Przed użyciem urządzenia należy dokładnie umyć wszystkie produkty spożywcze, które będą potrzebne.

Należy przygotować odpowiednią ilość składników do wyciśnięcia. Większości owoców i warzyw nie trzeba obierać ze skórki lub z łupin. Należy obierać jedynie składniki z grubą skórą (owoce cytrusowe, melony, marakuje itd.). Usunąć twarde pestki (z brzoskwiń, moreli, mango itd.) i rdzeń z ananasa.

41