17Zmiana po¡oÃenia urzƒdzenia – Urzƒdzenie powinno byπ przemieszczone ze szczególnƒ ostroÃno·ciƒ. Podczas przemieszczania urzƒdzenia, zwróπ uwag∆, czy pod dywanem nie sƒ umieszczona przewody. Mogƒ one zostaπ uszkodzone przez kolce urzƒdzenia. UwaÃaj aby· si∆ nimi nie zrani¡.
18Okresowe korzystanie z urzƒdzenia – Je·li planujesz nie korzystaπ z urzƒdzenia przez d¡uÃszy okres, wyjmij przewód sieciowy z gniazdka.
19Serwis – Nie próbuj otwieraπ i naprawiaπ urzƒdzenia samodzielnie. MoÃe to spowodowaπ poraÃenie prƒdem. W przypadku awarii, zg¡o· si∆ do autoryzowanego serwisu.
20Uszkodzenie urzƒdzenia – Roz¡ƒcz urzƒdzenie z sieci i dostarcz je do autoryzowanego serwisu w nast∆pujƒcych przypadkach:
a Gdy uszkodzony zosta¡ przewód zasilajƒcy.
b Je·li do urzƒdzenia dosta¡a si∆ wilgoπ.
c Je·li urzƒdzenie zosta¡o wystawione na deszcz lub oblane wodƒ (lub innƒ cieczƒ).
d Je·li urzƒdzenie nie dzia¡a prawid¡owo, wyreguluj je tylko dost∆pnymi na obudowie sterownikami. Regulacja wewnƒtrz urzƒdzenia, grozi poraÃeniem prƒdem. Je·li regulacja nie przynios¡a oczekiwanego skutku, dostarcz urzƒdzenie do autoryzowanego serwisu.
e Je·li urzƒdzenie by¡o zmoczone lub uszkodzone w jakikolwiek inny sposób.
f Je·li urzƒdzenie charakteryzuje odst∆pstwami od normalnej pracy.
–wskazuje to na konieczno·π dostarczenia go do autoryzowanego serwisu.
21Wymiana komponentów – Je·li wymieniasz komponenty pod¡ƒczone do tego urzƒdzenia, upewnij si∆, Ãe ich dane techniczne sƒ zgodne z wymaganiami tego urzƒdzenia. Urzƒdzenie nie spe¡niajƒce okre·lonych norm, mogƒ spowodowaπ poÃar, poraÃenie prƒdem i inne niebezpiecze◊stwa.
22G¡ówne bezpieczniki umieszczone sƒ wewnƒtrz wzmacniacza, a ich wymiana powinna byπ wykonana przez autoryzowany serwis B&W. Typy bezpieczników opisane sƒ w danych technicznych.
23Przed oddaniem do naprawy – Zanim oddasz urzƒdzenie do serwisu, upewnij si∆ czy uÃytkujesz je w prawid¡owy sposób. MoÃesz to uczyniπ w autoryzowanym serwisie.
24Pola magnetyczne – Urzƒdzenie to wytwarza zak¡ócenia statycznego pola magnetycznego. Nie k¡adØ na tym urzƒdzeniu innych komponentów, mogƒ one zostaπ uszkodzone przez
to pole magnetyczne (np. TV, monitor komputera, audio itp.) Powinny one znajdowaπ si∆ nie mniej nià 0,5 m od tego urzƒdzenia.
Wprowadzenie
Dzi∆kujemy za zakup aktywnego subwoofera B&W.
Od za¡oÃenia firmy 1966 roku kontynuujemy filozofi∆ B&W, zak¡adajƒcej dƒÃenie do perfekcyjnego odtwarzania dØwi∆ku. W¡a·ciciel firmy, John Bowers, inspirowany by¡ nie tylko inwestowaniem w technologi∆ i innowacje audio, ale takÃe sta¡e zrozumienie muzyki I Ãda◊ dØwi∆ku filmowego, tak aby maksymalnie wykorzystaπ technologi∆.
Subwoofer ten zosta¡ zaprojektowany do zestawu kina domowego I zwi∆kszenia basu przy 2-kna¡owym stereo. Dodanie subwoofera nie tylko zwi∆ksza bas do niÃszych cz∆stotliwo·ci, stwarza on takÃe czysto·π ·redniej cz∆stotliwo·ci. Jest spowodowane odciƒÃeniem od niskich cz∆stotliwo·ci dotychczasowych g¡o·ników.
Przed uÃyciem urzƒdzenia prosimy o uwaÃne przeczytanie instrukcji. Wszystkie pod¡ƒczenia opisane sƒ w instrukcji obs¡ugi. Informacje zawarte w instrukcji pomogƒ w pe¡ni wykorzystaπ wszystkie walory urzƒdzenia i uÃytkowaπ je w bezpieczny sposób.
Pod¡ƒczajƒc urzƒdzenie do sieci, zachowaj wszelkie ·rodki bezpiecze◊stwa. Szczególnƒ uwag∆ zwróπ na oznaczone ostrzeÃenia.
Trzymaj instrukcj∆ w bezpiecznym miejscu, tak aby· móg¡ z niej w przysz¡o·ci skorzystaπ.
G¡o·niki B&W dystrybuowane sƒ do ponad 60 krajów na ca¡ym ·wiecie, a reprezentowane sƒ sieciƒ uwaÃnie wybranych dystrybutorów. Je·li masz problemy z oferowanym przez nas sprz∆tem, pomoc zawsze uzyskasz u przedstawiciela w danym kraju.
Rozpakowanie (rysunek 1)
Najprostszy I bezpieczny sposób rozpakowania urzƒdzenia opisany jest poniÃej:
•Otwórz klap∆ kartonu, odwróπ go wraz z zawarto·ciƒ.
•Podnie· karton. Urzƒdzenie powinno zostaπ na dole.
Zalecamy, aby· zachowa¡ opakowanie na przysz¡o·π.
Karton poza tƒ instrukcjƒ powinien jeszcze zawieraπ:
1 subwoofer
4 wkr∆cane gumowe stopki
4 wkr∆cane kolce
1 gwarancj∆
Subwoofer po odwróceniu
(rysunek 2)
1Radiator
2Pod¡ƒczenia g¡o·nika
3Gniazda poziomu liniowego
4 Prze¡ƒcznik cz∆stotliwo·ci EQ
5Sterownik cz∆stotliwo·ci LOW-PASS FILTER
6Prze¡ƒcznik PHASE
7Prze¡ƒcznik LOW-PASS FILTER
8 Prze¡ƒcznik MODE On/Auto
9 Pod·wietlany wskaØnik On/Standby
10 Sterownik g¡o·no·ci VOLUME
11 Przewód zasilajƒcy
12 W¡ƒcznik zasilania POWER on/off
MoÃliwo·ci subwoofera
Zastosowanie: Kino Domowe
G¡ównym zadaniem subwoofera jest odtwarzanie sygna¡ów niskich cz∆stotliwo·ci (LFE). Procesor A/V moÃna ponadto tak skonfigurowaπ, aby sygna¡y o ma¡ych cz∆stotliwo·ciach normalnie podawane do g¡o·ników, by¡y odfiltrowane z wyj·π na inne g¡o·niki i skierowane do subwoofera. Procedura ta polega na zadeklarowaniu warto·ci “small” (ma¡e) dla wybranych g¡o·ników w menu (setup) procesora.
Zastosowanie: 2-kana¡owe audio
Subwoofer uÃywany jest do uwydatnienia basu gdy uÃywane sƒ g¡o·niki o konstrukcji satelitów. W wi∆kszo·ci przypadków, najlepsze rezultaty sƒ uzyskiwane, je·li otrzymujƒ one pe¡ny zakres mocy prosto od wzmacniacza. Filtr dolno-przepustowy (low-pass) przepuszcza niskie cz∆stotliwo·ci poniÃej zakresu nie obs¡ugiwanego juà przez satelity. Mimo tego, je·li satelity sƒ bardzo ma¡e, mogƒ byπ one przeciƒÃane nadmiarem basu. W takim przypadku lepszy efekt moÃe przynie·π uÃycie filtru górno-przepustowego (high-pass), który odfiltruje niski bas z sygna¡u wyj·ciowego do satelitów.
Ustawienie subwoofera
Poniewaà subwoofer wytwarza tylko niskie cz∆stotliwo·ci, jego ustawienie nie naleÃy do tak krytycznych jak w przypadku g¡o·ników pe¡no-zakresowych. Kierunkowo·π jest tu duÃo mniejsza nià normalnych g¡o·ników pe¡nopasmowych, masz zatem wi∆cej moÃliwo·ci ustawienia subwoofera. Mimo tego najlepszy rezultat jest uzyskiwany zazwyczaj gdy subwoofer umiejscowiony jest pomi∆dzy prawym i lewym g¡o·nikiem lub w pobliÃu jednego z nich. Je·li korzystasz z dwóch subwooferów, najlepiej jest ustawiπ jeden subwoofer przy g¡o·niku prawym a drugi przy g¡o·niku lewym.
Ustawienie subwoofera z ty¡u pozycji ods¡uchowej, nawet gdy zainstalowany jest system surround, zazwyczaj powoduje, Ãe otrzymywany dØwi∆k jest