PL

Pierwsze koszenie należy wyko- nać wiosną, gdy trawa zaczyna wzrastać i można chodzić po trawniku. W przypadku zbyt wysokiej trawy kosić najpierw w jednym kierunku przy dużej wysokości cięcia, a następnie w poprzek, tym razem ustawia- jąc wysokość cięcia na żądaną wysokość.

Koszenie

Aby uniknąć poszarpanych źdźbeł i zapobiec żółknięciu trawnika, kosić używając wyłącznie sprawnych i ostrych noży.

W miarę możliwości wysokość cięcia powinna wynosić przynajmniej 3 – 4 cm, ponieważ w dolnej części trawa zabarwiona jest na biało i przy zbyt niskiej wysokości cięcia trawnik nie będzie mieć intensywnie zielonego koloru. Latem krótko przycięta trawa wysycha zbyt szybko.

Przy koszeniu z ustawieniem na

1.stopień (ten stopień nadaje się tylko dla trawników ozdobnych

i bardzo płaskich powierzchni), należy po skoszeniu dobrze podlać trawnik, gdyż inaczej trawa wyschnie i zżółknie.

Dwukanałowy system powietrza z efektywną techniką koszenia gromadzi trawę i wciąga trawę w strumieniu powietrza nawet przy najniższej wysokości koszenia.

Aby osiągnąć dokładne, czyste cięcie, kosiarkę należy prowadzić z odpowiednią prędkością, najlepiej po linii prostej.

Tor prowadzenia kosiarki powinien obejmować kilka centymetrów już skoszonego pasa trawnika, gdyż zapobiega to pozostawieniu wolnych pasów nieskoszonej trawy.

Nie podnosić i nie nosić kosiarki z uruchomionym silnikiem.

Jeśli kosiarka natrafi na ciało obce, wyłączyć silnik i wyciągnąć wtyczkę z gniazdka. Przed ponownym uruchomieniem kosiarki i kontynuowaniem pracy kosiarkę należy sprawdzić pod kątem uszkodzeń i przepro- wadzić wymagane naprawy. Gdy kosiarka zaczyna zbyt silnie wibrować, należy natychmiast przerwać pracę i dokonać wymaganych oględzin.

Wskazówka:

Kosiarkę prowadzić zawsze w poprzek zbocza. Aby zapobiec ślizganiu się kosiarki, należy unieść ją lekko do góry. Należy unikać koszenia trawy na bardzo stro- mych zboczach i zachować szcze- gólną ostrożność w trakcie zmiany toru prowadzenia urządzenia.

Regularnie czyścić spodnią część obudowy kosiarki. Usuwać zale- gającą trawę, gdyż zanieczyszcze- nia utrudniają uruchomienie urządzenia i wywierają nega- tywny wpływ na jakość cięcia i utrudniają wylot skoszonej trawy.

Przed oddaleniem się od kosiarki wyłączyć silnik.

Koszenie z pojemnikiem na trawę

Gdy podczas pracy na trawniku zacną pozostawać resztki trawy albo sygnalizator napełnienia kosza (rys. I poz. 17) wskaże FULL, oznacza to, że kosz wyłapujący uległ zapełnieniu

i należy go opróżnić.

Wskazówka odnośnie do sygnalizatora napełnienia:

Przy ustawieniu niskiej wysokości koszenia w niektórych przypadkach może dojść do zakłócenia działania sygnalizatora napełnienia.

Obchodzenie się z koszem wyłapującym

Aby wyjąć kosz wyłapujący należy otworzyć skrzynkę multi- funkcjonalną (rys. H poz. 5), podnieść kosz wyłapujący (rys. H poz.14) od góry z przodu za uchwyt, aby skoszona trawa pozostała we wnętrzu kosza.

Po opróżnieniu należy wpro- wadzić kosz wyłapujący najpierw od tyłu pomiędzy prowadnicę

z lewej i prawej strony, a potem z przodu w obszarze uchwytu. Gdy kosz wyłapujący jest prawidłowo włożony, skrzynka multifunkcjonalna przylega do obudowy urządzenia.

Uwaga! Przed zdjęciem Akosza na trawę zgasić silnik i poczekać aż narzędzia tnące zatrzymają się.

Wskazówka:

W celu zapewnienia dobrej wydajności napełniania kosz na trawę, a w szczególności kratkę wentylacyjną, czyścić po każdym zastosowaniu. Otwory wenty- lacyjne (rys. A poz. 9) i powierzchnie przylegania kosza wyłapującego muszą być wolne od osadów i czyste.

Uwaga! Nie usuwać Azalegającej w obudowie kosiarki trawy dłonią lub stopą – posłużyć się szczotką lub miotłą.

Koszenie bez pojemnika na trawę

Ze względu na wysoki obszar wyrzutowy z tyłu następuje równomiernie rozłożenie skoszonej trawy na powierzchni trawnika przy koszeniu bez użycia kosza do wyłapywania.

W razie koszenia bez kosza do wyłapywania trawy sygnalizator napełnienia nie działa.

9. Konserwacja, czyszczenie, przechowywanie

Konserwacja

urządzenia w nienagannym stanie

 

technicznym. Regularne kontrole

Konserwacja obejmuje czynności

(pod kątem połączeń śrubowych,

pozwalające na utrzymanie

rys, uszkodzeń) oraz wymiana

uszkodzonych lub zużytych części zapobiegają wypadkom i awariom urządzenia.

42

Page 42
Image 42
Brill 33 EF manual Konserwacja, czyszczenie, przechowywanie