Indikeringarna för akustiskt flerkanalsljud

1

2

3

 

4

 

5

6

7

OPTICAL COAXIAL

 

aDIGITAL

L C

R

L.F.E.

S.WOOFER STEREO

MEMORY

AC-3

DTS

 

PRO LOGIC

LS S

RS

 

D.RANGE MONO

 

!¡￿

0

9

 

 

 

 

8

 

1OPTICAL

visas när de inkommande digitala signalerna sänds in via ingången OPTICAL.

2COAXIAL

visas när de inkommande digitala signalerna sänds in via ingången COAXIAL.

3aDIGITAL

anger val av ett ljudfält för avkodning och återgivning av inkommande Dolby Digital (AC-3)-ljud.

4Bokstäverna som anger ljudkanalerna Bokstäverna visas för att ange ljudkanalerna enligt

nedanstående.

 

L: främre vänsterR: främre höger
C: center (mono)LS: vänster surround
RS: höger surround (bak)(bak)
S:surround (mono eller bak som skapas av Dolby Pro Logic-avkodaren)

Ramen runtom bokstaven lyser för att ange högtalarna som används för återgivning av det inkommande ljudet.

Vi hänvisar till nästa sida angående detaljer.

5L.F.E.

Bokstäverna L.F.E. (Low Frequency Effect) visas vid uppspelning av en skiva med LFE-kanal för bas. Under återgivning av LFE-kanalbasen visas nivån på nivåmätarna under dessa bokstäver. Eftersom LFE- kanalbasen inte är kodad i alla inkommande ljudsignaler, kan det hända att nivåmätarna blinkar till (eller slocknar) under ljudåtergivningen.

6S.WOOFER

visas efter val av YES på menyn Speaker Setup för lågbashögtalare när receivern detekterar att LFE- kanalbasen inte har kodats på skivan som spelas upp. När S.WOOFER visas, skapar den inbyggda ljudprocessorn lågbasen baserad på framkanalsbasen.

7Indikeringar för radiomottagning

Dessa indikeringar visas under radiomottagning på inbyggd radio. Vi hänvisar till sid. 37 - 43 angående detaljer.

8D. RANGE

visas vid komprimering av dynamikomfånget. Vi hänvisar till sid. 33 - 34 angående detaljer.

9PRO LOGIC

visas när den inbyggda avkodningskretsen Pro Logic avkodar tvåkanalsljudet för återgivning via center- och surroundkanalerna.

!º DTSvisas för att ange inkommande DTS-ljud.

OBS!

Kontrollera att anslutningarna har gjorts via de digitala ingångarna och att INPUT MODE (3 på sid. 23) INTE står i läget ANALOG före uppspelning av en skiva med DTS- ljud.

Det kan uppstå störningar vid ljudåtergivningsstart när en laser- eller CD-skiva med DTS-ljud spelas upp. Det är helt normalt och anger inte fel.

AC-3

visas för att ange inkommande Dolby Digital (AC-3)- ljud.

flerkanalsljud akustiskt av Återgivning

31S