opakowania w poszczególnym modelu.

Je·li czego· brakuje skontaktuj siΔ ze swoim dealerem.

2 USTAWIENIE G¿O‡NIKÓW

Pojawiajƒce siΔ pole magnetyczne

Je·li uÃywasz g¡o·ników w systemie kina domowego i korzystasz z ekranu CRT (tradycyjny TV lub monitor tylnoprojekcyjny) upewnij siΔ, Ãe obraz nie jest zniekszta¡cony przez wytwarzane z g¡o·nika pole magnetyczne. PoniÃej wymienione g¡o·niki centralne sƒ ekranowane magnetycznie, poniewaà ich ustawienie wymaga bliskiej lokalizacji z ekranem:

HTM1D

HTM2D

HTM3S

HTM4S

Wszystkie inne g¡o·niki z tej serii, powinny byπ usytuowane przynajmniej 0,5m od ekranu. Niektóre marki TV sƒ szczególnie wraÃliwe na pole magnetyczne i wymagajƒ jeszcze wiΔkszej odleg¡o·ci ustawienia od g¡o·nika. Ekrany Plazmowe i LCD nie sƒ wraÃliwe na pole magnetyczne, natomiast projektory bezpo·rednie sƒ zazwyczaj usytuowane w znacznej odleg¡o·ci od zestawów g¡o·nikowych.

Aplikacja

f patrz

Kana¡ przedni prawy i lewy

2.1

Kana¡ przedni centralny

2.2

Kana¡y Surround

2.3

2.1KANA¿ PRZEDNI PRAWY I LEWY

Je·li jeste· zainteresowany tylko systemem audio, rezygnujƒc jednocze·nie z kina domowego, odleg¡o·π miΔdzy g¡o·nikami powinna byπ zbliÃona do odleg¡o·ci miΔdzy pozycjƒ s¡uchacza a g¡o·nikami. Oznacza to, Ãe kƒt miΔdzy nimi powinien wynosiπ ok. 60°. Jest to uzaleÃnione od tego, czy uÃywasz g¡o·nika centralnego, czy nie.

Oprócz zalecanych modeli ·ciennych, zbalansowanie miΔdzy g¡o·nikami jest bardziej naturalne je·li g¡o·niki ustawione sƒ co najmniej 0,5m od tylnej ·ciany. Ustawienie takie poprawia takÃe przestrze◊ odtwarzanego dØwiΔku (rysunek 2).

Je·li jeste· zainteresowany tylko

2-kana¡owym audio, posiadajƒc dwa niezaleÃne, w znacznej odleg¡o·ci odsuniΔte od siebie g¡o·niki, moÃesz stworzyπ tzw. efekt braku p¡ynno·ci

dØwiΔku miΔdzy tymi g¡o·nikami. Jest to spowodowane trudno·ciƒ wygenerowania obrazu dØwiΔku g¡o·nika centralnego. Je·li posiadasz g¡o·nik centralny, wtedy moÃesz g¡o·nik prawy i lewy ustawiπ w dalszej odleg¡o·ci od siebie. Pozwoli to poszerzyπ obraz dØwiΔku. DziΔki temu jeste· bliÃej wykonawcy.

Je·li ze wzglΔdu na wewnΔtrzne rozplanowanie pokoju ods¡uchowego, g¡o·niki musisz ustawiπ duÃej odleg¡o·ci wzglΔdem siebie, g¡o·nik centralny okazuje siΔ znaczƒcym ulepszeniem. Jest on takÃe pomocny w percepcji ods¡uchu centralnego obrazu dØwiΔku dla kaÃdej pozycji ods¡uchowej. (rysunek 3)

Je·li wykorzystujesz te g¡o·niki takÃe do oglƒdania filmów, powiniene· spróbowaπ po¡ƒczyπ obraz audio z rozmiarem ekranu. Oznacza to, Ãe g¡o·niki powinny byπ bliÃej siebie. Najlepsze rozwiƒzanie jest wtedy, gdy g¡o·niki znajdujƒ siΔ ok. 0,5m od boków ekranu. (rysunek 4)

G¡o·niki mocowane na ·cianie powinny znajdywaπ siΔ na takiej wysoko·ci, aby g¡o·nik wysokotonowy znajdowa¡ siΔ mniej wiΔcej na wysoko·ci uszu. Je·li g¡o·niki ·rednio i wysokotonowe pracujƒ jednocze·nie, dyspersja dØwiΔku w p¡aszczyØnie pionowej zawΔÃa siΔ w okolicy czΔstotliwo·ci podzia¡u zwrotnicy. Aby zapobiec temu zjawisku, ustaw g¡o·niki pod kƒtem ±5° w stosunku do siebie.

DziΔki regulowanym g¡o·nikowym podstawkom pod¡ogowym, moÃesz tak je ustawiπ, aby efekty ods¡uchowe by¡y jak najlepsze.

fPrzejdØ do sekcji 3.

2.2KANA¿ PRZEDNI CENTRALNY

Je·li masz transparentnie akustyczny ekran, ustaw g¡o·nik centralnie za ekranem. Je·li g¡o·nik wysokotonowy znajduje siΔ, w odchyleniu wiΔkszym nià 5°, w stosunku do uszu s¡uchaczy, skieruj g¡o·nik centralny w stronΔ miejsca ods¡uchu. (rysunek 5)

Je·li masz standardowy ekran, g¡o·nik postaw bezpo·rednio nad lub pod ekranem, najlepiej jak najbardziej na wysoko·ci uszu. Je·li g¡o·nik wysokotonowy znajduje siΔ, w odchyleniu wiΔkszym nià 5°, w stosunku do uszu s¡uchaczy, skieruj g¡o·nik centralny w stronΔ miejsca ods¡uchu. Podstawka z moÃliwo·ciƒ regulacji nachylenia dostΔpna jest dla g¡o·ników HTM2D, HTM2S i HTM4S. Szczegó¡owe informacje uzyskasz u dealera. (rysunek 6)

Je·li po prostu s¡uchasz audio, umie·π g¡o·nik tak, aby przetwornik wysokotonowy znajdowa¡ siΔ na wysoko·ci uszu. (rysunek 7)

fPrzejdØ do rozdzia¡u 3.

2.3KANA¿Y SURROUND

Kolumny g¡o·nikowe dØwiΔku otaczajƒcego generalnie moÃna podzieliπ na dwa typy – te, które moÃna okre·liπ jako „normalne“ – tak zwane monopolarne, w których dØwiΔk tworzony jest przez grupΔ g¡o·ników zainstalowanych z przodu kolumny oraz

dajƒce bardziej rozproszonƒ przestrze◊ dØwiΔkowƒ takie jak dipolarne. KaÃdy z tych typów ma swoje zalety.

WiΔkszo·π muzyki zarejestrowanej wielokana¡owo nagrywana by¡a z my·lƒ o odtwarzaniu w warunkach domowych

iodtwarzaniu za pomocƒ monopolarnych g¡o·ników dØwiΔku otaczajƒcego, bez wzglΔdu na to jaki zastosowano format zapisu wielokana¡owego. UmoÃliwia to lepszƒ lokalizacjΔ stron oraz obrazu melodycznego tworzonego z ty¡u, chociaà obraz ten nigdy nie jest tak precyzyjny, jak ma to miejsce w przypadku g¡o·ników przednich.

WiΔkszo·π filmów oryginalnie przygotowywanych jest do odtwarzania w kinach, gdzie dla uzyskania dØwiΔku otaczajƒcego stosowane sƒ duÃe liczby g¡o·ników tworzƒcych wokó¡ audytorium rozproszonƒ przestrze◊ dØwiΔkowƒ . W tym przypadku wystΔpuje wiΔcej g¡o·ników dØwiΔku otaczajƒcego nià dyskretnych kana¡ów zapisu informacji, a powstajƒcy obraz przestrzeni dØwiΔkowej jest mniej precyzyjny, zapewniajƒc efekt g¡Δbszego otaczania. G¡o·niki dipolarne oraz inne rozwiƒzania rozpraszajƒce dØwiΔk sƒ lepsze do tworzenia tego typu przestrzeni dØwiΔkowej w domu przy uÃyciu mniejszej liczby g¡o·ników. Pozycjonowanie obrazu przy tych typach g¡o·ników jest znacznie mniej precyzyjne nià przy g¡o·nikach monopolarnych. JednakÃe, cechujƒ siΔ one niezaprzeczalnƒ zaletƒ ¡atwiejszego tworzenia równowagi systemu dla wiΔkszej przestrzeni odtwarzania.

Dlatego teà moÃna uzyskaπ róÃne informacje z róÃnych Øróde¡ dotyczƒcych tego, który z typów jest lepszy do stosowania jako g¡o·niki dØwiΔku otaczajƒcego. Prawda jest taka, Ãe nie ma jednego, najlepszego rozwiƒzania dla kaÃdej z sytuacji i ko◊cowy wybór dla danej sytuacji powinien wynikaπ z rozwaÃenia wielu

78

Page 81
Image 81
Bowers & Wilkins DS8S Ustawienie G¿O‡NIKÓW, KANA¿ Przedni Prawy I Lewy, 2KANA¿ Przedni Centralny, KANA¿Y Surround