Reprosoutavy _ady Nautilus jsou technologickou pi#kou a proto se jist> vyplatí prostudovat si podrobn> tento manuál a cel≥ systém naladit co nejoptimáln>ji. Dalí informace je moãné získat v sekcích FAQ a Technology na naich web stránkách www.bowers-wilkins.com.

Informace k ãivotnímu prost_edí

Produkty B&W jsou konstruovány tak, aby byly zcela v souladu s

mezinárodními p_edpisy upravujícími pouãití nebezpe#n≥ch materiálÅ v elektrick≥ch a elektronick≥ch za_ízeních (RoHS) a aby umoã[ovaly ekologickou likvidaci opot_eben≥ch elektrick≥ch a elektronick≥ch za_ízení (WEEE). Symbol p_ekrtnuté popelnice zna#í soulad s na_ízeními na recyklovatelnost v≥robku #i moãnost jiného zpracování, poãadovaného p_íslun≥mi p_edpisy. V p_ípad> nejasností jak naloãit s v≥robky ur#en≥mi k likvidaci se prosím obrat’te na místn> p_íslun≥ orgán státní správy, nebo na vaeho prodejce.

Jak manuál pouãívat

Tento návod zahrnuje informace o vech pasivních reprosoustavách _ady

800.N>které informace v manuálu obsaãené sice bezprost_edn> nevyuãijete, mohou vám vak pomoci p_i orientaci v produktech a nasm>rují vás správn≥m sm>rem, budete-li si chtít svÅj systém v budoucnu rozí_it.

Kaãdá ze sekcí tohoto návodu je ozna#ena #íslem a ipka f v tabulkách vás nasm>ruje p_ímo k relevantní informaci. Informace ur#ené pouze pro n>které typy reprosoustav jsou ozna#eny vertikální linkou vlevo vedle textu.

Téma

 

f kapitola

Kontrola obsahu

1

Rozmíst>ní

 

2

Montáã

 

3

Zapojení

 

4

Kone#né dolad>ní

5

Provoz

 

6

P_ípojená za_ízení

7

Údrãba

 

8

 

 

1

KONTROLA OBSAHU

K rÅzn≥m modelÅm mÅãe b≥t dodáváno rÅzné p_ísluenství. Zkontrolujte vãdy obsah dle p_iloãené tabulky.

Nebude-li obsah úpln≥, kontaktujte svého prodejce.

2ROZMÍST<NÍ

Magnetické vyza_ování

Pouãíváte-li reprosoustavy v sestav> pro domácí kino spole#n> s CRT obrazovkou (tradi#ní vakuová TV obrazovka #i zp>tná projekce), je t_eba dbát aby obraz nebyl zkreslen magnetick≥m polem vyza_ovan≥m magnetem reproduktorÅ. Následující modely reprosoustav ur#ené jako centrální reprosoustavy pro domácí kino mají magnetické stín>ní, díky #emu je lze pouãít v blízkosti obrazovky bez neãádoucích efektÅ:

HTM1D

HTM2D

HTM3S

HTM4S

Vechny ostatní reprosoustavy je t_eba umístit minimáln> 0,5 m od obrazovky. N>které zna#ky televizorÅ jsou obzvlát> citlivé na magnetismus a vyãadují vzdálenost v>tí. Plasmové TV, LCD zobrazova#e a klasické projektory neb≥vají na magnetismus citlivé.

Rozmíst>ní

f kapitola

P_ední lev≥ a prav≥ kanál

2.1

P_ední centr

2.2

Surround

2.3

2.1P]EDNÍ LEV≤ A PRAV≤ KANÁL

Pokud posloucháte p_edevím audio a mén> sledujete filmy, m>la by se vzdálenost mezi reprosoustavami p_ibliãn> rovnat vzdálenosti k místu poslechu. Znamená to, ãe poslechov≥ úhel bude okolo 60°. Takto postupujte pokud nepoãíváte centrální reproduktor.

Vyjma specielních nást>nn≥ch modelÅ SCMS, je pro p_irozen>jí zvuk lepí pokud jsou reprosoustavy umíst>ny více neã 0,5 m od zadní zdi. Docílíte tím lepí prostorovost reprodukce. (obr. 2)

P_i zapojení pouze 2-kanálového audia je vhodné umístit reprosoustavy blíãe k sob>, aby nevznikal dojem odtrãení reprodukce levého a pravého kanálu. Pokud pouãíváte centr reprosoustavu, je lépe zvolit vzdálenost v>tí, protoãe centr mezeru vykryje a celková reprodukce pÅsobí dojmem irího prostoru.

Vyãadují li podmínky v místnosti v>tí vzdálenost mezi reprosoustavami, lze reprodukci vylepit nato#ením reprosoustav sm>rem ke st_edu poslechového prostoru. Tím mÅãete také

docílit lepí prostorov≥ vjem pro více poslucha#Å sedících mimo st_ed poslechového pole. (obr. 3)

Pouãíváte-li reprosoustavy také na reprodukci filmového zvuku, m>li by jste vzdálenost mezi reprosoustavami zkusit p_izpÅsobit rozm>ru zobrazova#e. Veobecn> se doporu#uje umístit reprosoustavy po stranách obrazu, p_i#emã minimum by m>lo b≥t 0,5m od jeho krajÅ. (obr. 4)

Regálové #i nást>nné reprosoustavy by m>ly b≥t umíst>ny tak , aby se v≥kov≥ reproduktor nacházel zhruba ve v≥ce uí poslucha#e. Ve vertikální rovin> je rozptyl omezen p_ed>lem mezi st_edov≥m a v≥kov≥m reproduktorem, pokud oba pracují sou#asn>. K zajit>ní optimálního vyváãení zvuku tedy zkuste dodrãet úhel ±5° od jejich osy.

U sloupov≥ch reprosoustav se dosaãení optimální roviny poslechu docílí správnou volbou v≥ky pozice poslucha#e, tak aby se ui nacházely zhruba ve v≥ce vysokotónového reproduktoru.

fPokra#ování v kapitole 3.

2.2P]EDNÍ CENTR

Chcete-li akusticky transparentní zobrazení, umíst>te centr pod st_ed obrazu. Úhel vÅ#i poslucha#i by nem>l b≥t v>tí neã 5° od v≥ky uí. (obr. 5)

Máte-li klasick≥ zobrazova#, umíst>te reproduktor co nejblíãe nad nebo pod obraz, vãdy co nejblíãe v≥ce uí, aby byl dodrãen úhel 5°. Pro HTM2D, HTM2S a HTM4S je moãné pouãít stojan

smoãností naklon>ní. V p_ípad> nejasností se porad’te se sv≥m prodejcem. (obr. 6)

Chcete-li poslouchat pouze audio, umíst>te reproduktor doprost_ed na regál #i nást>nn≥ drãák tak, aby byl v≥kov≥ reproduktor v úrovni uí poslucha#e. (obr. 7)

fPokra#ování v kapitole 3.

2.3SURROUND

Efektové reprosoustavy se obecn> d>lí na dva typy – sm>rové, jejichã pojetí se asi nejvíce blíãí konstrukci b>ãn≥ch reprosoustav a dipóly, jejichã zvuk je více rozpt≥len≥. Kaãd≥ ze zmín>n≥ch typÅ má své v≥hody i nev≥hody.

V>tina vícekanálov≥ch hudebních nahrávek je vytvá_ena jiã s v>domím, ãe ve v>tin> sestav domácího kina se nacházejí efektové reprosoustavy sm>rového typu. To umoã[uje lepí lokalizaci zadních a postranních zvukÅ,

85

Page 88
Image 88
Bowers & Wilkins DS8S owner manual Kontrola Obsahu, 2ROZMÍSTNÍ, Pední LEV≤ a PRAV≤ Kanál, Pední Centr