Uruchomienie
QUruchomienie
QKomplet frezów / zakresy zastosowań
Frezy można nabyć w różnych wykonaniach i jako- ści w zależności od rodzaju obróbki i zastosowania. Poniższe opisy dają Wam niezobowiązujące zestawienie zakresów zastosowań dla różnych fre- zów. W załączonym zestawie frezów znajdują się już frezy do najczęstszych zastosowań.
Frezy trzpieniowe z prowadzeniem na łożysku:
Szczególnie nadają się do frezowania cylindrycz- nego i fazowania na przykład płyt warstwowych, belek drewnianych i listew krawędziowych (tworzy- wo sztuczne lub fornir) przy produkcji mebli i blatów. Łożyska prowadzące umożliwiają prowadzenie frezu bezpośrednio przy przedmiocie obrabianym. Najczęstsze zastosowania to zaokrąglanie krawę- dzi ram okien, szafek, płyt stołów, regałów i obejm kominków.
Frezy trzpieniowe do zaokrągleń z prowadzeniem na łożysku:
Frezy trzpieniowe do zaokrągleń nadają się do profilowania krawędzi przy produkcji korpusów i ram, w szczególności w drewnie masywnym jak świerk, buk, dąb i olcha.
Frezy do rowków, dwuostrzowe: Szczególnie nadają się do drewna masywnego, płyt, np. płyt wiórowych, płyt MDF (płyty wiórowe średniej gęstości) i tworzyw sztucznych. Płaskie zbieranie materiału (planowanie), rowki i odcina- nie lub do złącz czołowych, wręgów, wieloklinów, połączeń rowkowych lub wpustowych itp.
Frezy żłobkowe z prowadzeniem na łożysku:
Frezy żłobkowe służą do profilowania krawędzi (np. żłobkiem) do produkcji sekretarzyków (połą- czenia zawiasowe z profilami żłobkowymi) do wy- twarzania rowków dekoracyjnych, do wytwarzania struktur powierzchni, do frezowania rynienek itp.
Frezy do rowków stożkowych:
Frezy do rowków stożkowych mają bardzo szero- kie zastosowanie: Nadają się przykładowo do wy- twarzania rowków ozdobnych, do fazowania lub również do grawerowania napisów itp.
Frezy do wczepów, dwuostrzowe: Szczególnie przydatne do wytwarzania stabilnych wczepów przy produkcji mebli lub skrzyń, np. prowadnic szuflad (patrz Rys. G).
Q Zastosowanie frezów
Uwaga! Nacisnąć przycisk unieruchomienia wrze- ciona 2 tylko przy zatrzymanym silniku, w przeciw- nym razie istnieje niebezpieczeństwo uszkodzenia.
26 PL