Bezpečnostní pokyny

nástrojů pro jiná než určená použití může vést k nebezpečným situacím.

Bezpečnostní pokyny specifické pro zařízení

JZajistěte obrobek. K pevnému uchycení obrob- ku použijte upínacího zařízení / svěráku. Tím je bezpečněji držen než ve vaší ruce.

JNebezpečí požáru v důsledku letu jisker! Brousíte-li kovy, vzniká let jisker. Dbejte na to, aby nebyly ohroženy osoby a v blízkosti pra- covní oblasti se nenacházely hořlavé materiály.

JVýstraha! Mějte na paměti, že dotyk nebo vdechnutí prachů může představovat ohrožení pro osobu obsluhující přístroj nebo osoby na- cházející se v blízkosti.

JS ohledem na prachy dodržujte vhodná ochranná opatření. Při práci s tímto přístrojem mohou vzniknout zdravíškodlivé, hořlavé nebo explozivní prachy.

JŠkodlivé nebo jedovaté prachy mohou vzniknout např. při broušení nátěrů obsahujících olovo nebo některých druhů dřeva a kovů. Mnohé prachy platí jako vyvolávající rakovinu. Noste masku pro ochranu dýchacích cest a použijte vhodných zařízení k odsávání prachu / třísek.

JVýstraha! Své pracoviště udržujte v čistotě. Směsi materiálu jsou obzvlášť nebezpečné. Prach z lehkého kovu může např. hořet nebo explodovat.

Jm Výstraha! Nebezpečí úrazu elektrickým proudem kovovým prachem!

Při zpracování kovu se může vodivý prach usadit ve vnitřku zařízení. V těchto případech častěji motorový prostor vyfoukněte zvenku stlačeným vzduchem, pracujte s odsáváním prachu a zařízení provozujte prostřednictvím ochranného spínače proti chybnému proudu (FI) (maximální spouštěcí proud 30 mA).

JPři zpracování umělých hmot, barev, laků atd. se postarejte o dostatečné větrání. Jinak ohrožujete své zdravé vzniklými prachy.

JMateriál obsahující azbest se nesmí zpracovat. Azbest platí jako materiál vyvolávající rakovinu.

JVyhněte se kontaktu s rotujícími frézami. Jinak hrozí nebezpečí poranění.

66 CZ

JNezpracovávejte navlhčené materiály nebo vlhké plochy. Jinak hrozí nebezpečí úrazu elektrickým proudem.

JNikdy nepoužívejte zařízení bez dozoru. Jinak existuje nebezpečí poranění a / nebo nebezpe- čí úrazu.

JNikdy nepoužívejte zařízení k nestanovenému účelu. Použití elektrických nástrojů pro jiná než určená použití může vést k nebezpečným situacím.

JSíťový kabel veďte vždy dozadu z přístroje ven.

JPřed uvedením do provozu přezkoušejte pevné usazení frézovacího nástroje. Jinak existuje nebezpečí poranění a / nebo nebezpečí úrazu.

JPři nebezpečí okamžitě vytáhněte síťovou zástrčku ze zásuvky.

JPřed zastrčením zástrčky do zásuvky se vždy ujistěte, že je stroj vypnut. Máte-li při nošení za- řízení prst na spínači ZAP / VYP nebo připojili-li jste už zařízení k zásobování proudem, může dojít k úrazům.

JJen vždy zapnutý stroj veďte proti obrobku. Jinak hrozí nebezpečí úrazu v důsledku zpětného rázu!

JPo skončení práce nadzvedněte zařízení od obrobku a nastavte stisknutím upínací páky e nejvyšší polohu a vypněte je.

JPřed odložením zařízení vypněte a počkejte, až se dostane do klidového stavu. Jinak hrozí nebezpečí úrazu v důsledku pohyblivých dílů!

JNikdy nefrézujte přes kovové předměty, hřebí- ky nebo šrouby. Jinak existuje nebezpečí pora- nění a nebezpečí poškození zařízení.

JZařízení se dotýkejte jen na izolované rukojeti, existuje-li nabezpečí, že frézovač může trefit skrytý vodič, nebo vlastní kabel. Při kontaktu s vodičem pod napětím jsou i pod napětím kovo- vé části zařízení, což způsobí úraz elektrickým proudem.

JZařízení musí být neustále v čistotě, suché a bez skvrn olejů a maziv. U znečištěných zařízení existuje nebezpečí poranění (např. sklouznutím). Budete pracovat lépe a bezpeč- něji s čistými, vyčistěnými frézovacími nástroji.

Page 64
Image 64
Kompernass POF1300 manual Bezpečnostní pokyny specifické pro zařízení, Síťový kabel veďte vždy dozadu z přístroje ven