leálljon és kapcsolja be a láncféket, mielőtt letenné a gépet; csak saját vállmagasságánál alacsonyabban vágjon; a gépet mindig a legnagyobb figyelemmel üzemeltesse; gyakran, az üzemeltetés előtt és közben is ellenőrizze, hogy az olaj a MIN szint felett legyen; vágás közben a gép bal oldalán helyezkedjen el, nagyon vigyázzon, ha a vezetőlapot egy már meglévő bevágásba illeszti; a vezetőlapot akkor vegye ki a bevágásból, amikor a lánc még mozog.

12.Szállítási és tárolási előírások.

Amikor munkaterületet cserél, mindig kapcsolja le a gépet a hálózatról és kapcsolja be a láncféket. Szerelje fel a vezetőlapborítót szállítás vagy tárolás előtt. A gép kézi szállítása esetén a vezetőlap hátrafelé álljon, míg ha járművel szállítja, akkor erősen rögzítse le, nehogy balesetet okozzon. Soha ne szállítsa a gépet a vezetéknél fogva. Használat után a gépet tegye száraz helyre, magasra, hőforrástól és gyermekektől távol.

13.Tűzvédelmi előírások. Ne használja a gépet tűz, gyúlékony anyag vagy potenciális robbanószer közelében.

14.Visszacsapódási reakció. A visszacsapódási reakció azt jelenti, hogy a vezetőlap a felhasználó felé csapódik, és ez általában akkor következik be, ha a vezetőlap orrának a felső része (melyet “veszélyes zóná”-nak is hívnak) egy tárgyhoz ér, vagy ha a lánc fába akad. A visszacsapódási reakció váratlan és

nagyon gyors mozgást eredményez a vezetőlap vágófelületén (általában felfelé, de ez a gép vágás közben elfoglalt helyzetétől függ), ekkor a kezelő elvesztheti uralmát a gép felett és súlyos, olykor halálos balesetet is szenvedhet (pl. ha a mozgásban lévő láncú gép a kezelőhöz csapódik). A visszacsapódási reakció elkerülése érdekében nem elég a láncfék vagy más biztonsági felszerelés megléte: meg kell érteni, hogy mi válthatja ki, és a figyelmes kezeléssel és tapasztalattal párosult elővigyázatos és az előírásoknak megfelelő használattal lehet elkerülni (pl. nem szabad egyszerre több ágat vágni, mert véletlenül a veszélyes zónával valamihez hozzáérhet; ha nem megfelelő vezetőlapot vagy láncot szerel fel, illetve ha a lánc nincs jól vagy helyesen kiköszörülve, akkor nő a visszacsapódási reakció veszélye; a vezetőlap kiválasztásánál tartsa szem előtt, hogy minél kisebb az orr sugara, annál kisebb a veszélyes zóna).

C. A BIZTONSÁGVÉDELMI FELSZERELÉSEK LEÍRÁSA 1,3,6,8,12

BIZTONSÁGI KAPCSOLÓ

Gépén egy szerkezet található (1. ábra) mely, ha nincs bekapcsolja, megakadályozza az indítógomb lenyomását, így véletlenül sem fogja tudni üzemeltetni a gépet.

LÁNCFÉK AZ INDÍTÓGOMB

ELENGEDÉSEKOR

Gépén egy olyan szerkezet van, amely az indítógomb elengedésekor azonnal leállítja a láncot; ha ez a szerkezet nem működik, akkor ne használja a gépet, hanem azonnal vigye egy márkaszervizbe.

LÁNCFÉK / ELÜLSő KÉZVÉDő

Az elülső kézvéd_nek (2. ábra) az a feladata, hogy megakadályozza (a markolat helyes megragadásakor), hogy bal keze a lánchoz érjen. Ezen túl az elülső kézvédő segítségével bekapcsolhatja a láncféket, mely visszacsapódás esetén a másodperc tört része alatt leállítja a láncot. A láncfék

akkor van kikapcsolva, ha az elülső kézvédő hátrahúzva és rögzítve van (a lánc mozoghat). A láncfék akkor van bekapcsolva, ha az elülső kézvédő előre van tolva (a lánc rögzítve van). A láncfék a bal dugattyúcsap előre tolásával aktiválható, vagy amikor a dugattyúcsap érintkezik az elülsőkézvédővel a visszarúgás következtében.

Amikor a gépet a rúddal vízszintes helyzetben használják, például fadöntés közben, a láncfék kisebb védelmet biztosít (3. Ábra).

MEGJEGYZÉS: A láncfék bekapcsolása esetén egy biztonsági berendezés a motort lekapcsolja az áramról.

A kapcsoló lenyomása közben a

láncfék kioldása elindítja a gépet.

MAGYAR - 5

Page 138
Image 138
McCulloch Inline 1650, 964830401 Biztonságvédelmi Felszerelések Leírása 1,3,6,8,12, 12. Szállítási és tárolási előírások