tyłu, może podskoczyć lub może wystąpić reakcja odbicia: trzymanie urządzenia w poprawny sposób powoduje zmniejszenie prawdopodobieństwa utraty kontroli nad nim); trzymać kabel / przedłużacz zawsze za sobą, upewniając się, iż nie stanowi on zagrożenia ani dla was, ani dla osób trzecich i że nie znajduje się w pozycji grożącej jego uszkodzeniem (z powodu wysokiej temperatury, obecności tnących przedmiotów, ostrych krawędzi, olejów, itp.); przyjąć zawsze stabilną pozycję, stojąc na obu nogach; dbać o to, aby uchwyty były zawsze suche i czyste; podczas pracy pilnować, by wszystkie części ciała oraz odzieży znajdowały się z dala od łańcucha; zwolnić wyłącznik, poczekać na zatrzymanie się łańcucha i przed odłożeniem urządzenia na miejsce włączyć hamulec łańcucha; ciąć wyłącznie na wysokości poniżej własnych ramion; obchodzić się z urządzeniem zawsze z największą ostrożnością; często sprawdzać, przed i podczas użytkowania, czy poziom oleju nie zszedł poniżej wymaganego MINIMUM; podczas pracy przebywać zawsze po lewej stronie urządzenia; z największą ostrożnością wkładać prowadnicę do uprzednio wykonanego już nacięcia; wyjmować prowadnicę z nacięcia wtedy, gdy łańcuch jest jeszcze w ruchu.

12.Środki ostrożności w zakresie transportu i

magazynowania. Przy każdej zmianie miejsca pracy należy wyłączyć urządzenie z sieci i włączyć hamulec łańcucha. W przypadku przenoszenia lub magazynowania urządzenia należy zawsze założyć osłonę prowadnicy. Podczas ręcznego przenoszenia urządzenia należy zawsze trzymać prowadnicę zwróconą do tyłu, natomiast jeśli transport odbywa się za pomocą jakiegoś pojazdu, urządzenie należy odpowiednio umocować w celu uniknięcia szkód. Nie należy nigdy przemieszczać urządzenia, trzymając je za kabel. Po skończeniu użytkowania należy umieścić urządzenie w suchym, podwyższonym miejscu,

niedostępnym dla dzieci i z dala od ěródeł ciepła.

13.Środki ostrożności na wypadek ognia i pożaru. Nie należy wykorzystywać urządzenia w pobliżu ognia, materiałów łatwopalnych lub grożących wybuchem.

14.Reakcja odbicia. Reakcja odbicia polega na gwałtownym podrzuceniu prowadnicy zarówno w górę, jak i w kierunku operatora. Zdarza się tak najczęściej, gdy górna część końcówki prowadnicy (zwana “sektorem ryzyka”) dotknie jakiegoś przedmiotu lub gdy łańcuch zakleszczy się w drzewie. Odbicie następuje w sposób niespodziewany i bardzo szybki, biegnąc wzdłuż płaszczyzny cięcia prowadnicy (zazwyczaj do góry, lecz zależy także od pozycji urządzenia podczas cięcia). Może ono spowodować utratę kontroli nad urządzeniem, stając się przyczyną ciężkich lub nawet śmiertelnych wypadków przy pracy (np.: gdy urządzenie z poruszającym się łańcuchem odrzucone zostanie w kierunku operatora). W celu uniknięcia reakcji odbicia nie wystarczy tylko posiadanie hamulca łańcucha lub innych urządzeń zabezpieczających. Konieczna jest świadomość tego, co może je wywołać. Dlatego, aby mu zapobiec, niezbędne jest połączenie własnej koncentracji i posiadanego doświadczenia z ostrożnym i poprawnym użytkowaniem urządzenia (na przykład: nie należy obcinać kilku gałęzi jednocześnie, ponieważ można niepostrzeżenie uderzyć którąś z nich za pomocą sektora ryzyka; zamontowanie niewłaściwych prowadnic lub łańcuchów, nienaostrzony łańcuch lub naostrzony w sposób nieprawidłowy zwiększają niebezpieczeństwo wystąpienia odbicia; przy wyborze prowadnicy należy pamiętać, że im mniejszy jest promień jej końcówki, tym mniejszy jest sektor ryzyka).

C. OPIS WYPOSAŻENIA ZABEZPIECZAJĄCEGO 1,3,6,8,12

BlOKADA WYŁĄCZNIKA Urządzenie posiada zabezpieczenie (rys.1), które po włączeniu uniemożliwia naciśnięcie wyłącznika, zapobiegając w ten sposób przypadkowemu jego przestawieniu.

HAMULEC ŁAŃCUCHA WŁĄCZAJĄCY SIĘ W MOMENCIE ZWOLNIENIA WYŁĄCZNIKA Urządzenie wyposażone jest w zabezpieczenie, które w natychmiastowy sposób blokuje łańcuch w momencie zwolnienia wyłącznika. Gdyby okazało się ono niesprawne, nie wolno używać urządzenia, lecz należy oddać je do Autoryzowanego Serwisu Obsługi Technicznej.

HAMULEC ŁAŃCUCHA / PRZEDNIA OSŁONA DŁONI

Przednia osłona dłoni (rys.2) pozwala (przy poprawnym uchwyceniu urządzenia) zapobiec dotknięciu łańcucha lewą dłonią. Przednia osłona dłoni służy ponadto do włączenia hamulca łańcucha, to znaczy specjalnego

zabezpieczenia, które w przypadku wystąpienia reakcji odbicia w przeciągu kilku milisekund blokuje łańcuch. Hamulec łańcucha jest wyłączony wtedy, gdy przednia osłona dłoni jest pociągnięta do tyłu i zablokowana (łańcuch może się poruszać). Hamulec łańcucha jest włączony wtedy, gdy przednia osłona dłoni jest przesunięta do przodu (łańcuch jest zablokowany).Hamulec łańcucha można uruchomić lewym nadgarstkiem poprzez naciśnięcie osłony lub, gdy nadgarstek zbliży się do przedniej osłony ręki w momencie odrzutu. Gdy urządzenie pracuje z prowadnicą w pozycji poziomej, np. podczas ścinania drzewa, hamulec łańcucha zapewnia mniejszą ochronę (Rys.3). UWAGA: Gdy hamulec łańcucha jest włączony, wyłącznik zabezpieczający odcina dopływ prądu elektrycznego do silnika.

Wyzwolenie hamulca łańcucha, podczas gdy przełącznik jest przytrzymywany uruchomi urządzenie.

POLSKI - 5

Page 149
Image 149
McCulloch 964830301, 964830401 Opis Wyposażenia Zabezpieczającego 1,3,6,8,12, Hamulec Łańcucha / Przednia Osłona Dłoni