Všeobecné bezpečnostné pokyny pre elektrické nástroje
4.Bezpečná manipulácia a použí- vanie elektrických nástrojov
a)Prístroj nepreťažujte. Pre svoju prácu používajte len vhodné elektrické ná- stroje. Pomocou vhodného elektrického nástro- ja pracujete lepšie a bezpečnejšie v uvedenej pracovnej oblasti.
b)Nepoužívajte žiadny elektrický nástroj, ktorého prepínač je poškodený. Elek- trický nástroj, ktorý nie je možné zapnúť alebo vypnúť, je nebezpečný a musí byť opravený.
c)Vytiahnite zástrčku zo zásuvky pred- tým, ako začnete s nastavovaním prí- stroja, výmenou príslušenstva alebo rozložením prístroja. Tieto preventívne opatrenia zabránia neúmyselnému štartu prístroja.
d)Nepoužívané elektrické nástroje uschovajte mimo dosahu detí. Prístroj nesmú používať osoby, ktoré nie sú s nimi oboznámené alebo ktoré nečítali tieto pokyny. Elektrické nástroje sú nebez- pečné, ak ich používajú neskúsené osoby.
e)O prístroj sa dôkladne starajte. Kon- trolujte, či bezchybne fungujú pohyblivé časti prístroja a či nie sú zaseknuté, či nie sú zlomené niektoré časti alebo poškodené tak, že negatívne ovplyv- ňujú funkčnosť prístroja. Pred použí- vaním prístroja musia byť poškodené časti opravené. Príčinou mnohých úrazov je práve zlá údržba elektrických nástrojov.
f)Rezné nástroje udržiavajte ostré a čisté. Starostlivo ošetrované rezné nástroje s ostrými reznými hranami sa menej zasekávajú a dajú sa ľahšie viesť.
g)Elektrické náradie, príslušenstvo, vkladané nástroje, atď. používajte v súlade s týmito pokynmi a tak, ako je to predpísané pre tento špeciálny typ prístroja. Pritom zohľadnite pra- covné podmienky a vykonávanú činnosť. Používanie elektrického náradia na iné než vyhradené účely môže viesť k nebez- pečným situáciám.
5.Opatrná manipulácia a používanie prístrojov s akumulátorom
a)Akumulátory nabíjajte len v nabíjacích zariadeniach, ktoré odporúča výrobca. Pre nabíjacie zariadenie, ktoré je vhodné len pre určitý typ akumulátorov, vzniká riziko vzniku požiaru, ak sa používa s inými akumulátormi.
b)Pre elektrické nástroje používajte len tie akumulátory, ktoré sú na to určené. Používanie iných akumulátorov môže viesť
k vzniku poranení alebo požiaru.
c)Nepoužívané akumulátory sa nesmú nachádzať v blízkosti kancelárskych svoriek, mincí, kľúčov, klincov, skrutiek alebo iných malých kovových predme- tov, pretože môže prísť k neželanému premosteniu kontaktov. Skrat medzi kon- taktmi akumulátora môže mať za následok vznik popálenín alebo požiaru.
d)V prípade použitia na nesprávny účel môže z akumulátora vytiecť kvapali- na. Zabráňte kontaktu s touto kvapa- linou. V prípade náhodného kontaktu postihnuté miesto opláchnite vodou.
Ak sa táto kvapalina dostane do očí, vyhľadajte odbornú lekársku pomoc. Unikajúca kvapalina z akumulátora môže spô- sobiť podráždenie pokožky alebo popáleniny.
Bezpečnostné pokyny pre akumulátorový skrutkovač
JZabezpečte obrobok. Obrobok, ktorý je pridržiavaný upínacími prvkami alebo zverákom, je bezpečnejší ako ten, ktorý pridržiavate len rukou.
JElektrický nástroj pevne držte. Pri uťa- hovaní a povoľovaní skrutiek môže na krátku dobu prísť k vysokým reakčným momentom.
JElektrický prístroj okamžite vypnite, ak je blokovaný vložený nástroj. Dajte pozor na vysoké reakčné momenty, pretože môžu spôsobiť spätný náraz.
Varovanie! Elektrický nástroj chyťte do rúk len za izolovanú plochu ruko-
SK 43