Opće sigurnosne upute za električni alat
b)Ne koristite električni uređaj s nei- spravnim prekidačem. Električni uređaj koji se više ne može uključiti i isključiti opasan je i treba ga dati popraviti.
c)Izvucite utikač iz utičnice prije nego obavljate namještanje na uređaju, prije nego zamijenjujete dijelove pri- bora ili prije nego pospremite uređaj. Ova mjera opreza spriječava nenamjerno pokretanje uređaja.
d)Čuvajte ne korišteni električni uređaj tako da nije na dohvatu djeci. Ne dopustite da uređaj koriste osobe koje s njim nisu upoznate ili koje nisu pročitale upute. Električni alati su opasni kada ih korite osobe bez iskustva.
e)Pažljivo održavajte uređaj. Kontroli- rajte da li pokretni dijelovi uređaja besprijekorno funkcioniraju i da ne zapinju, da dijelovi nisu slomljeni ili tako oštećeni da je funkcija uređaja upitna. Molimo da oštećene dijelove dadete popraviti prije korištenja ure- đaja. Brojne nesreće imaju uzrok zbog loše održavanih električnih alata.
f)Alat za rezanje treba biti oštar i čist. Brižljivo njegovani alat za rezanje sa oštrim reznim rubovima, manje zaglavi i jednostavniji je za rukovanje.
g)Rabite električni alat, opremu i ugrad- ni alat, itd. sukladno ovim uputama i na način kako je propisano za ovaj posebni tip uređaja. Pri tome uzmite u obzir radne uvjete i rad koji se izvo- di. Uporaba električnog alata za drugu osim predviđene primjene, može uzrokovati opasne situacije.
5.Pažljivo rukovanje
i korištenje akumulatora
a)Koristite samo one akumulatore koje je preporučio proizvođač. Kod električnih uređaja za koje su namijenjene samo određene vrste akumulatora, postoji opasnost od izbijanja požara ako se koriste sa drugim vrstama aku- mulatora.
b)Akumulatore koristite samo u za njih posebno namijenjenim uređajima. Upotreba drugih akumulatora može dovesti do ozljeda i opasnosti od izbijanja požara.
c)Držite neupotrjebljene akumulatore daleko od kontakta s metalnim pred- metima poput uredskih spajalica, kovanica, ključeva, čavala i sl. Malih metalnih predmeta koji bi mogli prouzročiti pre- kid kontakta. Nakon takvog kontakta bi mogao uslijediti kratki spoj koji bi za posljedicu mogao imati opekline ili čak prouzročiti požar.
d)Kod neispravne upotrebe iz akumula- tora može iscuriti tekućina. Izbjega- vajte svaki kontakt s tom tekućinom. Nakon mogućeg kontakta obavezno mjesto kontakta isperite vodom. Ako tekućina dođe u dodir s očima, odmah potražite pomoć liječnika. Tekućina iz akumulatora u kontaktu s kožom može prouzro- čiti ozljede i opekline kože.
Sigurnosne upute za akumulatorsku bušilicu
JUčvrstite predmet koji obrađujete. Koristite zatezne naprave ili škripac kako bi učvrstili predmet. Na taj način naprava je bolje učvršćena nego vašom rukom.
JElektrični uređaj držite čvrsto u ruci. Kod zatezanja i odvrtanja vijaka, može doći do brzih i snažnih momenata otporne reakcije uređaja.
JOdmah isključite električni uređaj iz struje u slučaju smetnji ili blokade ure- đaja. Budite izuzetno oprezni kod rada stroja i momenata reakcije ,koji mogu prouzročiti po- vratni udarac.
Upozorenje! Električni uređaj drži- te samo za izoliranu dršku, ako izvo- dite radove kod kojih postoji opasnost da dođete na skrivene električne vo- dove. Dodir sa vodovima koji su pod naponom mogu metalne dijelove uređaja staviti pod napon, što dovodi do električnog udara.
JKod radova na uređaju, kao i kod transporta, odnosno pospremanja
HR 51