Splošna varnostna navodila za električno orodje
ki se ne da več vklopiti ali izklopiti, je nevarno in ga je treba dati v popravilo.
c)Preden izvajate nastavitve na napra- vi, zamenjujete dele opreme ali napravo daste iz rok, izvlecite elek- trični vtič iz vtičnice. Ti previdnosti ukrepi preprečujejo nenameren zagon naprave.
d)Neuporabljano električno orodje hra- nite zunaj dosega otrok. Osebam, ki z napravo niso seznanjene ali niso pre- brale teh navodil, uporabe naprave ne dovolite. Električno orodje je nevarno, če ga uporabljajo neizkušene osebe.
e)Napravo skrbno negujte. Kontrolirajte, če premikajoči se deli naprave brez- hibno delujejo in se ne zatikajo, če so deli naprave odlomljeni ali poškodo- vani, ter da delovanje naprave ni ovi- rano. Poškodovane dele dajte pred ponovno uporabo naprave v popravilo. Vzrok za mnoge nesreče je slabo vzdrževano električno orodje.
f)Poskrbite, da bodo rezalna orodja vedno ostra in čista. Skrbno vzdrževana rezalna orodja z ostrimi rezili se ne zatikajo in so lažje vodljiva.
g)Električna orodja, dodatno opremo, nastavke itd. uporabljajte v skladu z navodili za uporabo in na način, ki je predpisan posebej za ta specialni tip stroja. Vedno upoštevajte delovne po- goje in vrsto dela, ki ga želite opraviti. Uporaba električnih orodij v namene, ki se raz- likujejo od namenov, ki jih je predvidel proizva- jalec, lahko povzroči nastanek nevarnih situacij.
5.Skrbno ravnanje z akumulatorskimi napravami in njihova uporaba
a)Akumulatorje polnite samo v polnilnih napravah, ki jih je priporočil izdelova- lec. Za polnilno napravo, ki je namenjena za določeno vrsto akumulatorjev, obstaja nevarnost požara, če se jo uporablja z drugimi akumula- torji.
b)V električnem orodju uporabljajte samo akumulatorje, ki so za to name- njeni. Uporaba drugih akumulatorjev lahko vodi do povzročitve poškodb in nevarnosti požara.
c)Akumulatorje, katerih ne uporabljate, hranite stran od pisarniških sponk, kovancev, ključev, žebljev, vijakov ali drugih majhnih kovinskih predmetov, ki bi lahko povzročili premostitev kontaktov. Kratki stik med kontakti akumula- torja ima lahko za posledico povzročitev ope- klin ali požara.
d)V primeru napačne uporabe lahko iz akumulatorja izteče tekočina. Izogibaj- te se kontaktu s to tekočino. V primeru naključnega kontakta prizadeto mesto sperite z vodo. Če tekočine pride v oči, dodatno poiščite tudi zdravniško pomoč. Tekočina, ki izteka iz akumulatorja, lahko povzroči draženje kože ali opekline.
Varnostna navodila za akumulatorski vrtalni vijačnik
JObdelovanec zavarujte. V vpenjalni pri- pravi ali primežu pritrjeni obdelovanec je bolj varno fiksiran, kot v vaši roki.
JElektrično orodje dobro držite. Pri prite- govanju in odvijanju vijakov lahko za kratek čas pride do visokih reaktivnih momentov.
JElektrično orodje takoj izklopite, če se vstavljeno orodje zablokira. Bodite pri- pravljeni na visoke reaktivne momente, ki lahko povzročijo povratni udarec.
Opozorilo! Pri delu, kjer z vstavlje- nim orodjem lahko zadenete ob skrito električno napeljavo, električno orodje prijemajte samo za izolirane držalne površine in ročaje. Kontakt z napeljavo, ki je pod napetostjo, postavi tudi kovinske dele električnega orodja pod napetost in vodi do električnega udara.
JPri delu na napravi kot tudi transportu oz. shranjevanju stikalo za preklaplja- nje smeri vrtenja postavite v srednji
SI
27