Uwagi ogólne - szkolenie
a)Mlodziez ponizej 16 roku zycia oraz osoby nie zaznajomione z instrukcja obsl ugi nie powinny obslugiwac kosiarki.
b)Osoba obslugujaca urzadzenie jest odpowiedzialna za bezpieczenstwo osób trzecich w zasie gu pracy urzadzenia. Dzieci i zwierzeta domowe nie powinny przebywac w zasiegu pracy kosiarki.
c)Urzadzenie przeznaczone jest wylacznie do ciecia naturainej trawy. Nie wolno wykorzystywac kosiarki do celów niezgodnych z jej przeznaczeniem (np. do wyrównywania uwypuklen terenu, takich jak krecie nory czy mrowiska).
d)Uzywac urzadzenia tylko przy odpowiednim swietle. e)Podczas koszenia powinny byc usuniete z zasiegu pracy
kosiarki wszystkie obce ciala . W czasie pracy kosiarki nalezy zwracac uwage na przedmioty pozostale na trawie.
Przygotowanie kosiarki do pracy/Praca urzadzenia
a)Podczas koszenia uzywac tylko mocnego obuwia ochronnego i dlugich spodni.
b)Przed przystapieniem do koszenia trawy sprawdzic czy urzadzenia tnace i noze sa dobrze i prawildlwo umocowane. Przy ostrzeniu nozy zwrócic uwage na to, aby wykonac te operacjerownómiernie z obu stron. W ten sposób uniknie sie naruszenie wywazenianoza.Kiedynozetnacesauszkodzone lub zniszczone nalezy je wymienic.
c)Wylaczyc silnik, zdjac ze swiecy zaplonowej przewód wysokiego napiecia, a nastepnie poczekac, az noze tnace zatrzymaja sie, w nastepujacych przypadkach:
lzdejmowania urzadzen zabezpieczajacych,
ltransportu, podnoszenia i przenoszenia kosiarki z miejsca pracy,
lwykonywania prac konserwacyjnych lub czyszczenia urzadzenia,
lsprawdzania stanu nozy tnacych,
lustawiania wysokosci koszenia,
lpozostawienia urzadzenia bez nadzoru.
Po wylaczeniu kosiarki nóz obraca sie jeszcze przez kilka sekund.
d)Uwaga ! Paliwo jest latwo palne, dlatego nalezy przestrzegac nastepujacych zasad:
lPrzechowywac je tylko w specjalnie przeznaczonych do tego celu kanistrach.
lNapelniac zbiornik paliwa wylacznie na wolnym powietrzu. Nie wolno palic w tym czasie.
lNapelnic zbiornik paliwa przed uruchomieniem silnika. Nigdy nie odkrecac korka zbiornika i nie dolewac benzyny gdy silnik jeszcze obraca sie lub jest goracy.
lJesli przypadkowo uleje sie troche benzyny ze zbiornika, nie wolno uruchamiac silnika. Odsunac urzadzenie od rozlanego paliwa, a nastepnie odczekac, az opary benzyny ulotnia sie. W tym czasie nie wolno zblizac sie do maszyny z jakimkolwiek zéródlem ognia.
lMocno dokrecic korek zbiornika paliwa.
e)Nie wolno wlaczac urzadzenia wyposazonego w silnik spalinowy z zaplonem iskrowym w pomieszczeniach zamknietych, ze wzgledu na wysoka toksycznosc spalin. f)Podczas obcinania trawy, nie biegac; nalezy zawsze
chodzic;
g)Zachowac duza ostrozénoscprzy zawracaniu kosiarki, jak rowniezé w momencie przyciagania jej w swoja strone. h)Podczas koszenia trawy na pochylym terenie zachowac
szczególna ostroznosc:
lw tym celu nalezy zalozyc buty z podeszwami, które nie slizgaja sie,
lzwracac uwage, gdzie stawia sie nogi,
lna pochylym terenie kosic tylko w poprzek, nigdy nie wolno kierowac sie, prosto w dól lub prosto w góre,
lzachowac ostroznosc przy zmianie kierunku pracy maszyny,
lnie kosic na zbyt stromych pochylosciach.
i)Koszacy nie moze uzytkowac kosiarki, jezeli oslony zabezpieczajace sa uszkodzone lub nie zalozony zbiornik na trawe.
j)W wypadku niewlasciwego uzycia pojemnika na trawe istnieje niebezpieczenstwo zniszczenia urzadzenia tnacego przez ostre przedmioty, które moga sie dostac do srodka maszyny.
k)Ze wzgledu na bezpieczenstwo nie przeciazac silnika zbyt wysokimi obrotami, wiekszymi niz te podane na tabliczce.
l)Wlaczac silnik ostroznie i wedlug instrukcji obslugi. Podczas pracy kosiarka nie wolno nikomu zblizéac rak i nóg do krawedzi obudowy noza tnacego lub wkladac
reke w klape.
m)Nie wolno podnosic kosiarki w czasie odpalania silnika. W razie koniecznosci przechylic urzadzenie tak, aby noze tnace znajdoway sie po przeciwnej stronie operatora.
n)Jesli w czasie pracy urzadzenia zdarzy sie, ze jakis ostry przedmiot uderzy w noze tnace, nalezéy wylaczyc silnik i zdjac przewód wysokiego napiecia, a nastepnie oddac maszyne do przegladu osobie kompetentnej.
Konserwacja i magazynowanie urzadzenia
a)Kontrolowac zawsze czy wszelkie sruby, nakretki i bolce sa mocno i prawidl owo dokre cone. Pozwoli to koszacemu pracowac w bezpiecznych warunkach. b)Nigdy nie skladowac urzadzenia z paliwem w zbiorniku w miejscach, w których istnieje niebezpieczenstwo
zaplonu oparów benzyny.
c)Przed pozostawieniem urzadzenia w jakimkolwiek zamknietym pomieszczeniu, nalezy najpierw ochlodzic silnik na woinym powietrzu.
d)W silniku, w systemie wydechowym, blisko akumulatora i w zbiorniku paliwa utrzymywac czystosc, usuwajac regularnie trawe, liscie, kurz i pozostalosci smaru, aby w ten sposób zmniejszyc niebezpie-czenstwo zapalenia sie obcych cial w wysokiej temperaturze.
e)Regularnie kontrolowac stan zbiornika na trawe, bacznie zwracajac uwage na jego uszkodzenia lub zuzycie.
f)Ze wzgledu na bezpieczenstwo wymieniac natychmiast czesci zuzyte lub zniszczone na nowe.
g)Przed skladowaniem urzadzenia na zime opróznic zbiornik paliwa na wolnym powietrzu.
h)Noze montowac wedlug instnukcji. Uzywac wylacznie nozy oznakowanych przez Konstruktora lub Dostawce, z zaznaczonym odnosnym numerem.i)
i)Podczas montazu i demontazu noza tnacego niezbedne jest uzywanie specjainie do tego celu przeznaczonych rekawic ochronnych.
lW silnikach czterosuwowych z zaplonem iskrowym regularnie kontrolowac poziom oleju. Kiedy taka potrzeba, dolac oleju lub wymienic go. Dla uzyskania dodatkowych informacji odnosnie pracy silnika, przeczytac zalaczona do niego instrukcie obslugi. lKontrolowac regularnie, czy wszystkie sruby i nakretki sa dokrecone.Po kazdym koszeniu dokladnie oczyscic cale urzadzenie, tak z wierzchu jak i spod spodu. Nie
dopuszczac, aby trawa gromadzila sie pod obudowa.
lPo wylaczeniu silnika nigdy nie zblizéac sie do tlumika wydechowego, poniewaz jest on goracy.
lOkresowo odkrecic kólka, oczyscic je nafta z brudu. Nasmarowac nastepnie smarem i przykrecic je do obudowy. W ten sam sposób oczyscic kólka lozyskowe. Nasmarowac smarem lozéyska przed przykreceniem kólek.
lCzesto kontrolowac stan noza tnacego. Aby kosiarka dobrze kosila, noze powinny byc naostrzone i wywazone.
lKontrolowac czesto ostrze w celu sprawdzenia czy nie ma uszkodzen.
lCorocznie po skonczonym sezonie nalezy oddac kosiarke do przegladu w autoryzowanym serwisie. Jest to nieodzowne szczególnie w tych przypadkach, kiedy noze mogly zostac uszkodzone przez przedmioty, które dostaly sie pod obudowe w czasie koszenia.
URZA%DZENIE TNA%CE (zaczyna sie% na str. 38)
P lDla wymiany noza (24) odkrecic srube (25).
lKontrolowac: uchwyt noza (26), podkladki (27), klin (28) i podkladki (29). Jezeli sa uszkodzone lub wygiete, wymienic je na nowe.
lW czasie montazu zwrócic uwage czy klin (28) jest umiejscowiony w wycieciu na wale korbowym silnika, a nóz tnacy zalozony tak, aby jego ostrza byly skierowane w strone obrotów walu korbowego. Srube (25) dokrecic kluczem dynamometryeznym (52,4 Nm).