Jp

En

De

Fr

Es

Sv

Ru

Nl

It

Cz

Sk

Ck

Ch

Kr

„Ställa in fokus, zoom och skärpedjup

Innan du ställer in fokus roterar du på zoomringen för att justera brännvidden så att du får med den önskade kompositionen. Om kameran har funktioner för förhandsgranskning av skärpedjupet kan du förhandsgranska skärpedjupet genom kamerans sökare.

Det här objektivet är utrustat med ett inre fokuseringssystem (IF). Om fotograferingsavståndet minskar, minskar också brännvidden.

Avståndsskalan visar inte exakt avstånd mellan motiv och kamera. Värdena är ungefärliga och ska användas som en allmän vägledning. Vid fotografering av avlägsna landskap kan skärpedjupet påverka funktionen och motivet kan vara i fokus på ett avstånd närmare än oändligt.

För vidare information, se sidan 144.

„Ställa in bländaren

Använd kameran för att justera bländarinställningen.

„Använda motljusskyddet

Motljusskydd minimerar ströljus och skyddar objektivet.

Att fästa motljusskyddet

• Kontrollera att

motljusskyddets

monteringsindex

() är riktat mot

motljusskyddets

inställningsindex av

motljusskyddet

() (3).

Det är lättare att fästa och ta av motljusskyddet om du håller det vid basen (nära

fästningsindikeringen ()) och inte i ytterkanten.

Om motljusskyddet inte sitter korrekt kan vinjettering uppstå.

Ta bort det tvärtom innan du lagrar det. Det är lättare att fästa och ta av motljusskyddet om du håller det vid basen (nära motljusskydd inställningsindex ()) och inte i ytterkanten.

58

Page 58
Image 58
Nikon 2193 manual „ Ställa in fokus, zoom och skärpedjup, „ Ställa in bländaren, „ Använda motljusskyddet